×

Daytime Emmys 2021: Alex Trebek, Larry King Receive Posthumous Honors, as ‘Jeopardy,’ ‘Kelly Clarkson,’ ‘General Hospital’ Top Winners (Full List)

LOS ANGELES - JUN 12: Sheryl
@2021 NATAS / 48th Daytime Emmys

The National Academy of Television Arts & Sciences handed out the awards for this year’s broadcast portion of the 48th Annual Daytime Emmy Awards this Friday evening on CBS. Among the big winners: “Kelly Clarkson Show” won for best entertainment talk show, while Kelly Clarkson won for entertainment talk host. “General Hospital” was named top daytime drama, as well as lead drama actor (Maurice Benard), supporting actor (Max Gail), directing team for a drama, technical team for a drama and casting for a drama.

Meanwhile, “Jeopardy!” once again picked up award for best game show, while the late Alex Trebek won another Emmy for game show host. Executive producer Mike Richards dedicated the game show award to Trebek, while Trebek’s children accepted the host’s award on his behalf.

“We’ve heard from so many of you since he passed and we know how much he meant to you,” Richards said. “He meant the world to us as well. He was more than just a game show host. He was a legend, a towering figure. And he believed that ‘Jeopardy’ was more than just a game show. He loved it because it stood for facts, competition, and the celebration of intelligence. I felt so lucky to be able to work with him and to see firsthand how seriously he took his job, and how rigorously he prepared for each show. Even after 37 years, he was so committed to ‘Jeopardy’s’ excellence and he truly lead by example. But the most incredible part of Alex was his love for his family. They shared him with the world, but they were always his first priority. Once again, he led by example. I also want to thank the entire ‘Jeopardy’ staff and crew who rise to every challenge and worked tirelessly under extraordinary circumstances.”

Later, Canadian Prime Minister Justin Trudeau and First Lady Dr. Jill Biden were among those paying tribute to Trebek as part of the ceremony’s In Memoriam. Also singled out were Regis Philbin, who was paid tribute by Kathie Lee Gifford, and Larry King, as honored by Martha Stewart.

King was honored as best informative talk show host, for his Ora TV series “Larry King Now.” Two of the legendary broadcaster’s sons accepted the award on his behalf.

The telecast, which aired Friday on both CBS and its sister Paramount Plus streaming service, focused on major categories such as outstanding drama, game show, entertainment talk show, morning show, informative talk show and legal/courtroom program, as well as the performers, host, writers, directors and other technical teams for those shows. Here is a roundup of winners:

OUTSTANDING DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful (CBS)
Days of Our Lives (NBC)
WINNER: General Hospital (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

(last year’s winner: “The Young and the Restless”)

OUTSTANDING LIMITED DRAMA SERIES

The Bay (Popstar TV)
Beacon Hill (reelwomensnetwork.com)
A House Divided (UMC)
WINNER: Studio City (Amazon Prime Video)

(last year’s winner, as digital daytime drama series: “The Bay The Series”)

OUTSTANDING GAME SHOW

Family Feud (SYNDICATED)
WINNER: Jeopardy! (SYNDICATED)
Let’s Make a Deal (CBS)
The Price Is Right (CBS)
Wheel of Fortune (SYNDICATED)

(last year’s winner: “Jeopardy!”)

OUTSTANDING LEGAL/COURTROOM PROGRAM

Caught in Providence (SYNDICATED)
Divorce Court (SYNDICATED)
Judge Judy (SYNDICATED)
Lauren Lake’s Paternity Court (SYNDICATED)
WINNER: The People’s Court (SYNDICATED)

(last year’s winner: “The People’s Court”)

OUTSTANDING MORNING SHOW

WINNER: CBS Sunday Morning (CBS)
Good Morning America (ABC)
Sunday Today with Willie Geist (NBC)
Today Show (NBC)

(last year’s winner: “Today Show”)

OUTSTANDING INFORMATIVE TALK SHOW

The 3rd Hour of Today (NBC)
GMA3: What You Need to Know (ABC)
WINNER: Red Table Talk (Facebook Watch)
Red Table Talk: The Estefans (Facebook Watch)
Tamron Hall (SYNDICATED)

(last year’s winner: “The View”)

OUTSTANDING ENTERTAINMENT TALK SHOW

The Drew Barrymore Show (SYNDICATED)
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
WINNER: The Kelly Clarkson Show (SYNDICATED)
Live with Kelly and Ryan (SYNDICATED)
Today Show with Hoda & Jenna (NBC)

(last year’s winner: “The Ellen DeGeneres Show”)

OUTSTANDING ENTERTAINMENT NEWS PROGRAM

Access Hollywood (SYNDICATED)
E!’s Daily Pop (E! Entertainment)
WINNER: Entertainment Tonight (SYNDICATED)
Extra (SYNDICATED)
Inside Edition (SYNDICATED)

(last year’s winner: “Entertainment Tonight”)

OUTSTANDING DAYTIME SPECIAL EVENT

94th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade (NBC)
2020 Film Independent Spirit Awards (IFC)
David Blaine Ascension (YouTube Originals)
Jeopardy!: The Greatest of All Time (SYNDICATED)
WINNER: Space Launch Live: America Returns to Space (Discovery and Science Channel)

(last year’s winner: “Sesame Street’s 50th Anniversary Celebration”)

OUTSTANDING DAYTIME NON-FICTION SPECIAL

Call Your Mother (Comedy Central)
WINNER: Creators for Change on Girls’ Education with Michelle Obama (You Tube Originals)
I Am Patrick (CBN)
The Manhattan Project – Electronic Field Trip (Digital Release)
Reclamation: The Rise at Standing Rock (vimeo.com)
Red Table Talk: Will Smith’s Red Table Takeover: Resolving Conflict (Facebook Watch)
TIME’s Kid of the Year (Nickelodeon)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Melissa Claire Egan as Chelsea Lawson
The Young and the Restless (CBS)
Genie Francis as Laura Collins
General Hospital (ABC)
Nancy Lee Grahn as Alexis Davis
General Hospital (ABC)
Finola Hughes as Anna Devane/Alex Marick
General Hospital (ABC)
WINNER: Jacqueline MacInnes Wood as Steffy Forrester
The Bold and the Beautiful (CBS)

(last year’s winner: Heather Tom, “The Bold and the Beautiful”)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A DRAMA SERIES

WINNER: Maurice Benard as Sonny Corinthos
General Hospital (ABC)

Steve Burton as Jason Morgan
General Hospital (ABC)
Thorsten Kaye as Ridge Forrester
The Bold and the Beautiful (CBS)
Wally Kurth as Justin Kiriakis
Days of Our Lives (NBC)
Dominic Zamprogna as Dante Falconeri
General Hospital (ABC)

(last year’s winner: Jason Thompson, “The Young and the Restless”)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

WINNER: Marla Adams as Dina Mergeron
The Young and the Restless (CBS)

Tamara Braun as Ava Vitali
Days of Our Lives (NBC)
Carolyn Hennesy as Diane Miller
General Hospital (ABC)
Briana Henry as Jordan Ashford
General Hospital (ABC)
Courtney Hope as Sally Spectra
The Bold and the Beautiful (CBS)

(last year’s winner: Tamara Braun, “General Hospital”)

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Darin Brooks as Wyatt Spencer
The Bold and the Beautiful (CBS)
WINNER: Max Gail as Mike Corbin
General Hospital (ABC)

Bryton James as Devon Hamilton
The Young and the Restless (CBS)
Jeff Kober as Cyrus Renault
General Hospital (ABC)
James Patrick Stuart as Valentin Cassadine
General Hospital (ABC)

(last year’s winner: Bryton James, “The Young and the Restless”)

OUTSTANDING YOUNGER PERFORMER IN A DRAMA SERIES

Tahj Bellow as TJ Ashford
General Hospital (ABC)
WINNER: Victoria Konefal as Ciara Brady
Days of Our Lives (NBC)

Alyvia Alyn Lind as Faith Newman
The Young and the Restless (CBS)
Katelyn MacMullen as Willow Tait
General Hospital (ABC)
Sydney Mikayla as Trina Robinson
General Hospital (ABC)

(last year’s winner: Olivia Rose Keegan, “Days of Our Lives”)

OUTSTANDING GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES

Kim Delaney as Jackie Templeton
General Hospital (ABC)
George DelHoyo as Orpheus
Days of Our Lives (NBC)
Briana Lane as Brooklynn Ashton
General Hospital (ABC)
WINNER: Cady McClain as Jennifer Horton-Devereaux
Days of Our Lives (NBC)

Victoria Platt as Dr. Amanda Raynor
Days of Our Lives (NBC)

(last year’s winner: Eva LaRue, “The Young and the Restless”)

OUTSTANDING CULINARY HOST

Valerie Bertinelli
Valerie’s Home Cooking (Food Network)
Giada De Laurentiis
Giada at Home 2.0 (Food Network)
Edward Delling-Williams
Paris Bistro Cooking with Edward Delling-Williams (Recipe TV)
WINNER: Ina Garten
Barefoot Contessa: Cook Like a Pro (Food Network)

Sophia Roe
Counter Space (VICE TV)
Michael Symon
Symon’s Dinners Cooking Out (Food Network)

(last year’s winner: Giada De Laurentiis)

OUTSTANDING GAME SHOW HOST

Wayne Brady
Let’s Make a Deal (CBS)
Steve Harvey
Family Feud (SYNDICATED)
Alfonso Ribeiro
Catch 21 (Game Show Network)
Pat Sajak
Wheel of Fortune (SYNDICATED)
WINNER: Alex Trebek
Jeopardy! (SYNDICATED)

(last year’s winner: Alex Trebek)

OUTSTANDING INFORMATIVE TALK SHOW HOST

Gloria Estefan, Emily Estefan, Lili Estefan
Red Table Talk: The Estefans (Facebook Watch)
Tamron Hall
Tamron Hall (SYNDICATED)
Taraji P. Henson, Tracie Jade
Peace of Mind with Taraji (Facebook Watch)
WINNER: Larry King
Larry King Now (Ora TV)

Rachael Ray
Rachael Ray (SYNDICATED)
Amy Robach, Dr. Jennifer Ashton, TJ Holmes
GMA3: What You Need to Know (ABC)
Jada Pinkett Smith, Willow Smith, Adrienne Banfield-Norris
Red Table Talk (Facebook Watch)

OUTSTANDING ENTERTAINMENT TALK SHOW HOST

Drew Barrymore
The Drew Barrymore Show (SYNDICATED)
WINNER: Kelly Clarkson
The Kelly Clarkson Show (SYNDICATED)

Sean Evans
First We Feast: Hot Ones (Complex Networks)
Hoda Kotb, Jenna Bush Hager
Today Show with Hoda & Jenna (NBC)
Kelly Ripa, Ryan Seacrest
Live with Kelly and Ryan (SYNDICATED)

(last year’s winner: Kelly Clarkson)

OUTSTANDING WRITING TEAM FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful (CBS)
General Hospital (ABC)
WINNER: The Young and the Restless (CBS)

(last year’s winner: “The Bold and the Beautiful”)

OUTSTANDING DIRECTING TEAM FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful (CBS)
Days of Our Lives (NBC)
WINNER: General Hospital (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

(last year’s winner: “General Hospital”)

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION FOR A DAYTIME PROGRAM

Dash & Lily (Netflix)
Endlings (Hulu)
Ghostwriter (Apple TV Plus)
I Am Patrick (CBN)
WINNER: The Letter for the King (Netflix)

OUTSTANDING ORIGINAL SONG

“Cabana Boy Troy”
The Kelly Clarkson Show (SYNDICATED)
“I Got the Music”
Julie and the Phantoms (Netflix)
“More Than a Vow”
The Young and the Restless (CBS)
“The Other Side of Hollywood”
Julie and the Phantoms (Netflix)
WINNER: “Unsaid Emily”
Julie and the Phantoms (Netflix)

OUTSTANDING LIGHTING DIRECTION FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

The Bold and the Beautiful (CBS)
Endlings (Hulu)
Ghostwriter (Apple TV+)
WINNER: Studio City (Amazon Prime Video)
Trinkets (Netflix)
The Young and the Restless (CBS)

OUTSTANDING LIGHTING DIRECTION

The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)
The Kelly Clarkson Show (SYNDICATED)
WINNER: Odd Squad (PBS)
Sesame Street (HBO)
The Talk (CBS)

OUTSTANDING TECHNICAL TEAM FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

The Bold and the Beautiful (CBS)
Days of Our Lives (NBC)
WINNER: General Hospital (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

OUTSTANDING TECHNICAL TEAM

Ashley Garcia: Genius in Love (Netflix)
CBS This Morning (CBS)
WINNER: Sesame Street (HBO)
Space Launch Live: America Returns to Space (Discovery and Science Channel)
The Talk (CBS)
Wheel of Fortune (SYNDICATED)

OUTSTANDING MULTIPLE CAMERA EDITING FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

Ashley Garcia: Genius in Love (Netflix)
The Gaze (Facebook Watch, YouTube)
WINNER: Julie and the Phantoms (Netflix)

OUTSTANDING SOUND MIXING AND EDITING FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

Endlings (Hulu)
Ghostwriter (Apple TV Plus)
WINNER: The Letter for the King (Netflix)
Trinkets (Netflix)

OUTSTANDING LIVE AND DIRECT-TO-TAPE SOUND MIXING

Family Feud (SYNDICATED)
WINNER: The Kelly Clarkson Show (SYNDICATED)
Let’s Make a Deal (CBS)
Tamron Hall (SYNDICATED)
The View (ABC)

OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

Dash & Lily (Netflix)
Days of Our Lives (NBC)
WINNER: General Hospital (ABC)
Julie and the Phantoms (Netflix)
Trinkets (Netflix)

OUTSTANDING ART DIRECTION/SET DECORATION/SCENIC DESIGN FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

Dash & Lily (Netflix)
WINNER: Endlings (Hulu)
Ghostwriter (Apple TV Plus)
The Letter for the King (Netflix)
Trinkets (Netflix)
#WASHED (Amazon Prime Video)

OUTSTANDING ART DIRECTION/SET DECORATION/SCENIC DESIGN

Craftopia (HBO Max)
The Kelly Clarkson Show (SYNDICATED)
The New Legends of Monkey (Netflix)
WINNER: Odd Squad (PBS)
Weird But True (National Geographic Kids)

OUTSTANDING COSTUME DESIGN/STYLING FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

Alexa & Katie (Netflix)
Dash & Lily (Netflix)
Days of Our Lives (NBC)
WINNER: Julie and the Phantoms (Netflix)
Trinkets (Netflix)

OUTSTANDING COSTUME DESIGN/STYLING

WINNER: The Baby-Sitters Club (Netflix)
The Healing Powers of Dude (Netflix)
Helpsters (Apple TV Plus)
Odd Squad (PBS)

OUTSTANDING HAIRSTYLING FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

Dash & Lily (Netflix)
Ghostwriter (Apple TV Plus)
Julie and the Phantoms (Netflix)
WINNER: The Letter for the King (Netflix)
Trinkets (Netflix)

OUTSTANDING HAIRSTYLING

The Big Fib (Disney Plus)
WINNER: The Real (SYNDICATED)
Red Table Talk (Facebook Watch)
The Talk (CBS)
The Wendy Williams Show (SYNDICATED)

OUTSTANDING MAKEUP FOR A DRAMA OR DAYTIME FICTION PROGRAM

WINNER: Dash & Lily (Netflix)
Julie and the Phantoms (Netflix)
The Letter for the King (Netflix)
Trinkets (Netflix)
The Young and the Restless (CBS)

OUTSTANDING MAKEUP

All That (Nickelodeon)
WINNER: The Real (SYNDICATED)
Red Table Talk Facebook Watch
The Talk (CBS)
The Wendy Williams Show (SYNDICATED)

OUTSTANDING DAYTIME PROMOTIONAL ANNOUNCEMENT

The Astronauts/The Astronauts Launch (Nickelodeon)
The Drew Barrymore Show (SYNDICATED)
Good Morning America/Sunshine (ABC)
WINNER: Jurassic World Camp Cretaceous/Launch Campaign (Netflix)
Kid of the Year (Nickelodeon)
Kids’ Choice Awards (Nickelodeon)

For 2021, NATAS, CBS and producer Associated Television Intl. put together a pre-taped Daytime Emmys telecast that will still be a hybrid of studio segments, remote presentations and pre-submitted acceptance speeches. An audience of around 50 vaccinated staff and crew members appeared as an audience (which appeared larger at times thanks to digital enhancement), while presenters taped their segments on a stage at ATI’s Burbank headquarters. (Next year’s telecast will return to an in-person format, at the Pasadena Civic Auditorium). “The Talk’s” Sheryl Underwood served as solo host of this year’s telecast, her fifth time emceeing the ceremony but the first on her own.

Kathy Lee Gifford, Ken Jeong, Martha Stewart and Robin Roberts were among the stars who appeared and helped pay tribute to late daytime legends Regis Philbin, Alex Trebek and Larry King. Also, Diamond White from CBS’ “The Bold and the Beautiful” was tapped sing a song for the “In Memoriam” segment that he also scored.

On Friday, 40 winners were revealed. Nominees for both the Daytime Children’s Programming & Animation Emmy Awards and the Daytime Lifestyle Programming Emmy Awards will be announced on June 28.

The Daytime Children’s Programming and Animation Emmy Awards will be presented in a stand-alone show streaming on NATAS’ Emmy OTT platform on Saturday, July 17, 2021 at 8 p.m. ET. The Daytime Lifestyle Programming Emmy Awards will be presented on that same Emmy OTT platform on Sunday, July 18, 2021 at 8 p.m. ET.

This year, NATAS received more than 3,000 submissions for Daytime Emmy consideration, via content that originally premiered in calendar-year 2020. The submissions were judged by a pool of more than 1,000 peer professionals from across the television industry.

“Tonight, we honor the Daytime community for helping us find our way through the turbulence of the pandemic, increased racial unrest and the chaos of the presidential election as America faced one of its most trying years in our history,” said Adam Sharp, President and CEO, NATAS. “This evening celebrated not only the best programming and performances of this year, but reflected on some of Daytime’s biggest icons that have left an indelible mark on our medium.”