You will be redirected back to your article in seconds

‘The Shape of Water’ Wins Producers Guild Award for Best Feature

Guillermo del Toro’s fantasy drama  “The Shape of Water” has won the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award as top feature film for del Toro and J. Miles Dale.

A pair of first-season series — “The Handmaid’s Tale” and “The Marvelous Mrs. Maisel” — and “Black Mirror” took the top TV awards in ceremonies at the Beverly Hilton Hotel.

“The Shape of Water” topped “The Big Sick,” “Call Me by Your Name,” “Dunkirk,”  “Get Out,” “I, Tonya,” “Lady Bird,” “Molly’s Game,” “The Post,”  “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” and “Wonder Woman.”

Del Toro was not in attendance due to his having gone to Mexico to be with his sick father and “The Shape of Water” star Richard Jenkins read a statement from del Toro: “I would like to ask of you all to allow me then to dedicate a little moment and the honors of this night to both my father and my mother, to whom my infinite gratitude belongs, and in turn as a father to offer to my kids also, may they be free to pursue their dreams and fantasies and may they stand by my side when I fade away.”

Dale then thanked the PGA members for recognizing the offbeat film, set in 1962 and exploring the relationship between a mute janitor and a captured sea creature. “When your romantic leads are a cleaning lady and a fish, it’s a tough sell,” he said.

The PGA — which has 8,200 members — has matched the Oscar for best picture in 19 of its 28 years, though it diverged for the past two years when the Zanuck award went to “La La Land” and “The Big Short” and the Oscar went to “Moonlight” and “Spotlight.” The two awards matched in the previous eight years with “Birdman,” “12 Years a Slave,” “Argo,” “The Artist,” “The King’s Speech,” “The Hurt Locker,” “Slumdog Millionaire,” and “No Country for Old Men.”

Hulu’s first season of  “The Handmaid’s Tale” won the Norman Felton award for television drama series from the Producers Guild of America. The near-future “Handmaid’s Tale” won the award for producers Bruce Miller, Warren Littlefield, Daniel Wilson, Fran Sears, Ilene Chaiken, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Elisabeth Moss, Kira Snyder and Leila Gerstein.

Amazon’s first season of “The Marvelous Mrs. Maisel” won the Danny Thomas Award for episodic comedy for Daniel Palladino, Amy Sherman-Palladino, Sheila Lawrence and Dhana Rivera Gilbert.

The series, starring Rachel Brosnahan as a housewife with a knack for standup comedy in 1958, debuted in November. “Mrs. Maisel” won over “Curb Your Enthusiasm,” “Master of None,” “Silicon Valley” and “Veep.”

“Last Week Tonight with John Oliver” has repeated as the winner of the Producers Guild Award in the live entertainment and talk category.

Netflix’s fourth season of science-fiction anthology series “Black Mirror” won the David L. Wolper Award for Long-Form Television for producers Annabel Jones and  Charlie Brooker. “Black Mirror” won over “Fargo,” “Feud: Bette and Joan,” “Sherlock: The Lying Detective,” and “The Wizard of Lies.”

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath”  won the the award for non-fiction television. Remini won the award as a producer along with Eli Holzman, Aaron Saidman, Myles Reiff, Adam Saltzberg, Erin Gamble, Lisa Rosen, Grainne Byrne, Taylor Levin, Alex Weresow and Rachelle Mendez. “Leah Remini” topped “30 for 30,” “60 Minutes, “Anthony Bourdain: Parts Unknown” and “Spielberg.”

“Coco” producer Darla K. Anderson won the Producers Guild Award for top animated feature in the first award presented Saturday night at the Beverly Hilton.

“Now is the time for more diversity in our culture and in our world,” Anderson said before dedicating the award to the people of Mexico. “Coco” topped “The Boss Baby,” “Despicable Me 3,” “Ferdinand” and “The Lego Batman Movie.”

“Jane,” which focuses on the life and chimpanzee research of Jane Goodall, won the top movie documentary award for producers Brett Morgen, Bryan Burk, Tony Gerber and James Smith. National Geographic Studios produced in association with Public Road Productions. “Jane” is on the Academy Award shortlist of 15 titles.

The 12th and 13th seasons of NBC’s “The Voice” won the award for competition television. It also won the award in 2017.

Get Out” director-producer Jordan Peele received the Stanley Kramer award for a film that raises awareness of social issues. Norman Lear made the presentation. Peele cited the movie’s “Sunken place” in his acceptance speech.

“The sunken place is the system that silences the voice of women, minorities, and of other people,” he said. “The sunken place is the President who calls athletes sons of bitches for expressing their beliefs on the field and the homeland of our most beautiful immigrants —-holes.”

Ava DuVernay, recipient of the PGA’s Visionary Award, recalled the late Allison Shearmur — who died Friday morning at the age of 54 — and noted that she had worked on behalf of people of color and underrepresented voices.

“That is what we should be remembered for — the work that we put in this world,” DuVernay said. “Even more importantly is the way that we work. The people that we actually choose to see, that we choose to amplify in the moments when no one is looking and the moments when everyone is looking.”

She also asserted, “Don’t think of diversity as a good thing to do. Think of it as an absolute must.”

Nominees  are as follows with winners boldfaced:

 

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

The Big Sick
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

Call Me By Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

Dunkirk
Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan

Get Out
Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

I, Tonya
Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

Lady Bird
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

Molly’s Game
Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

The Post
Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

The Shape Of Water (WINNER)
Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

Wonder Woman
Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

 

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

The Boss Baby
Producer: Ramsey Naito

Coco (WINNER)
Producer: Darla K. Anderson

Despicable Me 3
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Ferdinand
Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

The Lego Batman Movie
Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures

Chasing Coral
Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

City of Ghosts
Producer: Matthew Heineman

Cries from Syria
Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

Earth: One Amazing Day
Producer: Stephen McDonogh

Jane  (WINNER)
Producers: Brett Morgen, Bryan Burk, Tony Gerber, James Smith

Joshua: Teenager vs. Superpower
Producers: Matthew Torne, Mark Rinehart, Joe Piscatella

The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee
Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

 

 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy

Curb Your Enthusiasm (Season 9)
Producers: Larry David, Jeff Garlin, Jeff Schaffer, Justin Hurwitz, Jon Hayman, Laura Streicher, Mychelle Deschamps

The Marvelous Mrs. Maisel (Season 1)  (WINNER)
Producers: Daniel Palladino, Amy Sherman-Palladino, Sheila Lawrence, Dhana Rivera Gilbert

Master of None (Season 2)
Producers: Aziz Ansari, Alan Yang, Michael Schur, David Miner, Dave Becky, Igor Srubshchik, Andrew Blitz, Eric Wareheim

Silicon Valley (Season 4)
Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Jamie Babbit, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Chris Provenzano, Graham Wagner, Carrie Kemper, Aaron Zelman, Adam Countee

Veep (Season 6)
Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Peter Huyck, Alex Gregory, Georgia Pritchett, Jennifer Crittenden, Gabrielle Allan, Ian Maxtone-Graham, Steve Hely, Ted Cohen, David Hyman, Rachel Axler, Billy Kimball, Dale Stern, Erik Kenward, Dan Mintz

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and limited series.

Black Mirror (Season 4)  (WINNER)
Producers: Annabel Jones, Charlie Brooker

Fargo (Season 3)
Producers: Noah Hawley, Warren Littlefield, Joel Coen, Ethan Coen, John Cameron, Steve Blackman, Bob DeLaurentis, Matt Wolpert, Ben Nedivi, Monica Beletsky, Kim Todd, Leslie Cowan, Regis Kimble, Chad Oakes, Michael Frislev

FEUD: Bette and Joan (Season 1)
Producers: Ryan Murphy, Dede Gardner, Tim Minear, Alexis Martin Woodall, Chip Vucelich, John J. Gray, Jaffe Cohen, Renee Tab, Michael Zam, Jessica Lange, Susan Sarandon

Sherlock: The Lying Detective
Producers: Steven Moffat, Mark Gatiss, Sue Vertue, Beryl Vertue, Rebecca Eaton

The Wizard of Lies
Producers: Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Barry Levinson, Tom Fontana, Jason Sosnoff, Joseph E. Iberti

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

30 for 30 (Season 8)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Andy Billman, Deirdre Fenton

60 Minutes (Season 50)
Producer: Jeff Fager

Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 9, Season 10)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 1, Season 2)  (WINNER)
Producers: Leah Remini, Eli Holzman, Aaron Saidman, Myles Reiff, Adam Saltzberg, Erin Gamble, Lisa Rosen, Grainne Byrne, Taylor Levin, Alex Weresow, Rachelle Mendez

Spielberg
Producers: Susan Lacy, Jessica Levin, Emma Pildez

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television 

Full Frontal with Samantha Bee (Season 2)
Producers: Samantha Bee, Jo Miller, Jason Jones, Tony Hernandez, Miles Kahn, Alison Camillo, Pat King, Allana Harkin

Jimmy Kimmel Live! (Season 15)
Producers: Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Doug DeLuca, Erin Irwin, David Craig, Gary Greenberg, Jennifer Sharron, Tony Romero, Ken Crosby, Josh Weintraub, Seth Weidner, Molly McNearney

Last Week Tonight with John Oliver (Season 4)  (WINNER)
Producers: John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton

The Late Show with Stephen Colbert (Season 3)
Producers: Stephen T. Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Tanya Michnevich Bracco, Aaron Cohen, Paul Dinello, Emily Gertler, Matt Lappin, Opus Moreschi, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

Saturday Night Live (Season 43)
Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Tom Broecker, Ken Aymong

 

The Award for Outstanding Producer of Competition Television

The Amazing Race (Season 29)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

American Ninja Warrior (Season 9)
Producers: Arthur Smith, Kent Weed, Anthony Storm, Brian Richardson, Kristen Stabile, David Markus, Royce Toni, Stephen Saylor, J.D. Pruess, Jeffrey J. Hyman, D. Max Poris, Briana Vowels, Jonathan Provost

Lip Sync Battle (Season 3)
Producers: Casey Patterson, Jay Peterson, John Krasinski, Stephen Merchant, James McKinlay, Leah Culton Gonzalez, Pete DiObilda, LL Cool J, Genna Gintzig, Lindsay John, Jacob Burke, Diane Perrotta

Top Chef (Season 14)
Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Gaylen Gawlowski, Erica Ross, Blake Davis, Scott Patch, Patrick Schmedeman, Elida Carbajal Araiza, Daniel Calin, Zoe Jackson

The Voice (Season 12, Season 13)  (WINNER)
Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Lee Metzger, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Jay Bienstock, Stijn Bakkers, Mike Yurchuk, Teddy Valenti, Carson Daly

The Award for Outstanding Short-Form Program:

Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training (Season 1)

Carpool Karaoke (Season 1)  (WINNER)

Humans of New York: The Series (Season 1)

National Endowment for the Arts: United States of Arts (Season 3)

Viceland at the Women’s March (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams (Season 2)

Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers (Season 12)

Real Sports with Bryant Gumbel (Season 23)  (WINNER)

SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 3)

VICE World of Sports (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Doc McStuffins (Season 4)

Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017

School of Rock (Season 3)

Sesame Street (Season 47) (WINNER)

SpongeBob SquarePants (Season 10, Season 11)

More Film

  • Kendrick Lamar Invited to Join Movie

    Kendrick Lamar Invited to Join Movie Academy

    Guillermo del Toro’s fantasy drama  “The Shape of Water” has won the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award as top feature film for del Toro and J. Miles Dale. A pair of first-season series — “The Handmaid’s Tale” and “The Marvelous Mrs. Maisel” — and “Black Mirror” took the top TV awards in […]

  • Tiffany Haddish, Timothee Chalamet, Mindy Kaling

    Academy Invites Record 928 New Members

    Guillermo del Toro’s fantasy drama  “The Shape of Water” has won the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award as top feature film for del Toro and J. Miles Dale. A pair of first-season series — “The Handmaid’s Tale” and “The Marvelous Mrs. Maisel” — and “Black Mirror” took the top TV awards in […]

  • Teach Grant

    'It: Chapter 2': Teach Grant to Play Adult Henry Bowers (EXCLUSIVE)

    Guillermo del Toro’s fantasy drama  “The Shape of Water” has won the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award as top feature film for del Toro and J. Miles Dale. A pair of first-season series — “The Handmaid’s Tale” and “The Marvelous Mrs. Maisel” — and “Black Mirror” took the top TV awards in […]

  • Christoph Terhechte to Lead Revived Marrakech

    Former Berlinale Section Director to Head Revived Marrakech Film Festival

    Guillermo del Toro’s fantasy drama  “The Shape of Water” has won the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award as top feature film for del Toro and J. Miles Dale. A pair of first-season series — “The Handmaid’s Tale” and “The Marvelous Mrs. Maisel” — and “Black Mirror” took the top TV awards in […]

  • Martin Scorsese, Sigourney Weaver to Appear

    Martin Scorsese, Sigourney Weaver, Giuseppe Tornatore Set for Rome Film Festival

    Guillermo del Toro’s fantasy drama  “The Shape of Water” has won the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award as top feature film for del Toro and J. Miles Dale. A pair of first-season series — “The Handmaid’s Tale” and “The Marvelous Mrs. Maisel” — and “Black Mirror” took the top TV awards in […]

More From Our Brands

Access exclusive content