×
You will be redirected back to your article in seconds

Academy Award Winners 2018: The Complete List

The Shape of Water” led the 90th Academy Awards on Sunday, winning best picture and best director (for Guillermo del Toro). The film also nabbed prizes for production design and original score.

Gary Oldman won the lead actor award for his work as Winston Churchill in “Darkest Hour.” Frances McDormand earned her second best actress Oscar for her role as a grieving mother in “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.”

Meanwhile, Sam Rockwell (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”) and Allison Janney (“I, Tonya”) picked up supporting actor and actress honors.

Here’s the full winners list.

Best Picture:

The Shape of Water” (WINNER)
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Actress:

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Actor:

Gary Oldman, “Darkest Hour” (WINNER)
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Director:

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro (WINNER)
“Dunkirk,” Christopher Nolan
“Get Out,” Jordan Peele
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

Original Song:

“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (WINNER)
“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige
“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens
“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common
“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

Original Score:

“The Shape of Water,” Alexandre Desplat (WINNER)
“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
“Dunkirk,” Hans Zimmer
“Phantom Thread,” Jonny Greenwood
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Cinematography:

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins (WINNER)
“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
“Mudbound,” Rachel Morrison
“The Shape of Water,” Dan Laustsen

Original Screenplay:

“Get Out,” Jordan Peele (WINNER)
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh
“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
“Lady Bird,” Greta Gerwig
“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Adapted Screenplay:

“Call Me by Your Name,” James Ivory (WINNER)
“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green
“Molly’s Game,” Aaron Sorkin
“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

Live Action Short Film:

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton (WINNER)
“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Documentary Short Subject:

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel (WINNER)
“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
“Knife Skills,” Thomas Lennon
“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Film Editing:

“Dunkirk,” Lee Smith (WINNER)
“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Visual Effects:

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (WINNER)
“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Animated Feature:

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson (WINNER)
“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
“Ferdinand,” Carlos Saldanha
“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Animated Short:

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant (WINNER)
“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Supporting Actress:

Allison Janney, “I, Tonya” (WINNER)
Mary J. Blige, “Mudbound”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Foreign Language Film:

“A Fantastic Woman” (Chile) (WINNER)
“The Insult” (Lebanon)
“Loveless” (Russia)
“On Body and Soul (Hungary)
“The Square” (Sweden)

Production Design:

“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (WINNER)
“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

Sound Mixing:

“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (WINNER)
“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Sound Editing:

“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King (WINNER)
“Baby Driver,” Julian Slater
“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Documentary Feature:

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan (WINNER)
“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Costume Design:

“Phantom Thread,” Mark Bridges (WINNER)
“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran
“Darkest Hour,” Jacqueline Durran
“The Shape of Water,” Luis Sequeira
“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Makeup and Hairstyling:

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (WINNER)
“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard
“Wonder,” Arjen Tuiten

Supporting Actor:

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”

POPULAR VIDEO:

More Film

  • Fox Searchlight logo

    Film News Roundup: Fox Searchlight Launches Searchlight Shorts

    In today’s film news roundup, Fox Searchlight starts a shorts channel, Uma Thurman signs with ICM and Miramax signs animation exec Michael Lachance. SEARCHLIGHT SHORTS Fox Searchlight Pictures’ chairmen Nancy Utley and Stephen Gilula have announced the launch of “Searchlight Shorts” as a collection of short films. The shorts are available on Fox Searchlight’s YouTube [...]

  • ImMature - cr: MX Player

    Indian Streamers Ramp up Original Productions

    Ever since global streaming giants Amazon Prime Video and Netflix entered the Indian OTT space in 2016, the conversation around original series has mostly revolved around them, thanks in part to market leader 21st Century Fox’s Hotstar’s circumspect attitude at the time about producing content. Netflix had great success with “Sacred Games,” while Amazon rode [...]

  • WGA Agents Contract Tug of War

    Hollywood Agents, Writers Guild Make Little Progress in Talks

    Leaders of Hollywood agencies and the Writers Guild of America made little progress in Tuesday meeting to negotiate proposed rule revisions to how agents represent writers. The WGA said after the meeting — the fifth since Feb. 5 — that talks would resume later this week but did not give a specific day. “The Agencies [...]

  • Village Rockstars

    Female Filmmakers Are a Growing Voice in India

    The Indian film industry has historically been a male-dominated one, but the winds of change are blowing across the country, albeit slowly. Better-served than the rest of the country is the Mumbai-based Hindi-language industry, where there are several active female filmmakers including Zoya Akhtar (“Gully Boy”), Reema Kagti (“Gold”), Leena Yadav (“Rajma Chawal”), Gauri Shinde [...]

  • Florence Pugh

    Scarlett Johansson's 'Black Widow' Movie Adds Florence Pugh

    “Black Widow’s” web may soon be growing. Sources tell Variety that Florence Pugh is in talks to join Scarlett Johansson’s standalone superhero film. Pugh has been on the hot list for this second lead role since last fall, but Marvel wanted to open up the field to other actresses at the beginning of the year. [...]

  • Mira Lesmana Sets up Indonesia Remake

    Mira Lesmana Sets Up Indonesian Remake of CJ's 'Sunny'

    Indonesia’s Miles Film and Korea’s CJ Entertainment are to co-produce an Indonesian remake of Korean hit “Sunny.” The film is a female-driven dramedy about a group of adult friends who reunite 20 years after high school. Directed by Kang Hyoung-chul, “Sunny” was one of the highest-grossing movies in Korea when it was released in 2011. [...]

More From Our Brands

Access exclusive content