×
You will be redirected back to your article in seconds

‘Mother,’ ‘Serpent,’ ‘Club,’ ‘Clan’ and ‘Truman’ in Running for 3rd Platino Awards

Latino prizes pitch five big fest winners in a final reckoning

GUADALAJARA – Latin America’s biggest 2015 big fest winners – Brazil’s “The Second Mother;” Colombia’s “Embrace of the Serpent,” Argentina’s “The Clan,” Chile’s “The Club” and Spain’s “Truman” – are all in the running for this year’s 3rd Platino Ibero-American Film Awards.

Shaping up a kind of champion of champions face-off after movies from Spain, Latin America and Portugal won big at five big fests last year, the Platino kudosfest will unspool over the weekend of July 23-24, bringing down the flag on the new Convention Center at Uruguay’s Punta del Este, its main Atlantic coast resort.

Written-directed by Anna Muylaert, sold by The Match Factory and produced by Gullane, “The Second Mother,” about the revolution in a maid’s life when her daughter passes elite architecture university exams, won Berlin’s Panorama Audience Prize and Sundance World Cinema best actress award.

Two seering put-downs of extra-legal organizations that survived the advent of democracy, Pablo Larrain’s “The Club,” about the Catholic Church’s protection of criminal priests, and Pablo Trapero’s “The Clan,” inspired by a true-life case of a family which ran an abduction business with tacit military support, won Berlin’s Special Prize and Venice’s best director nod. “Embrace of the Serpent” scooped Cannes Directors’ Fortnight top Art Cinema Award.

Cesc Gay’s “Truman,” a mano a mano acting piece for Argentina’s Ricardo Darin and Spain’s Javier Camara, won the two thesps best actor at San Sebastian, then swept Spain’s Spanish Academy Goyas.

Of other enticing plaudit showdowns – though the awards long run-up is used as much to promote the talent of competitiors as focus on a final winner – the Platino First Fiction Feature sees Gabriel Ripstein’s Tim Roth starrer “600 Miles” face off with Jayro Bustamante’s “Ixcanul,” a Guatemalan entry, Cesar Augusto Acevedo’s “Land and Shade,” a Cannes Critics’ Week winner. “Gueros,” Mexican Alonso Ruizpalacios’ debut, competes for best picture.

The Platinos have added a new plaudit: The Platino Award for Film and Education in Values. Event’s organizers, led by Spain’s Egeda producers rights collection society, in collaboration with Fipca, the Ibero-American Federation of Film and Audiovisual Producers, are also studying the incorporation of two other awards one for television series, another for the contribution to a film of a non Ibero-American, Elvira Cano, Egeda U.S. exec director said March 6 at a presentation of the Platinos’ first longlist at Mexico’s Guadalajara Festival. Amping up the technical awards inclusiveness, craft awards will now also be open to films that do not make the best picture shortlist, she added.

Cineastes pre-selected for the Platinos 2014 and 2015 edition will vote alongside an international jury on the Platinos final winners, Cano announced in Guadalajara.

Per Miguel Angel Benzal, Platino Awards creator and Egeda director general, the Platino’s longlist is drawn from 826 movies from Ibero-America – Spain, Latin America, Portugal and Andorra (with one entry) – that gained a first theatrical release in the region or were screened by “A” list festivals or Toronto. Total movie count of 826 titles is some 80 up on 2014, he added. 23 countries in Ibero-America were invited to put forward three fiction features, three docu-features and three animated features from their 29015 releases, and two titles for other categories. The Platinos’ executive committee and advisors may add to this film count in the case of the region’s biggest film powers, Cano said in Guadalajara.

Platinos exec committee and international jury will whittle the long-list down to a shorter list of a maximum 20 entries per category, unveiled around April 14-15 in the Dominican Republic, said Benzal. The international jury then votes on a Platino shortlist of official nominations, which will be unveiled in May.

A talent platform broadcast in 60-plus countries, thanks in part to TNT, and a trending topic in eight, per organizers’ estimates, the Platino Awards also look set to consolidate as an annual networking event. As Latin America, in contrast to Europe, ramps ups its number of international co-productions, and increasingly looks to co-production partners across the region, that is a valuable attraction in a region where key talents often have never met.

Lorena Jaramillo contributed to this article.

 

2016 PLATINO IBERO-AMERICAN FILM AWARDS

BEST PICTURE

“Alias Maria,” (Colombia, Argentina, France)

“Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One,” (Portugal, France, Germany, Switzerland)

“Absence,” (Brazil, Chile, France)

“Back To The Beginning,” (Puerto Rico)

“Boqueron,” (Bolivia)

“Carga sellada,” (Bolivia, Mexico, Venezuela, France)

“Carmin Tropical,” (Mexico)

“Cosmos,” (Portugal, France)

“Cuba libre,” (Cuba)

“Gone With The River,” (Venezuela)

“Detective Willy,” (Dominican Republic)

“Local God,” (Uruguay)

“Two Waters,” (Costa rica, Colombia)

“Embrace of the Serpent,” (Colombia, Argentina, Venezuela)

“The Apostate,” (Uruguay, France, Spain)

“Karadima’s Forest,” (Chile, Argentina)

“The Clan,” (Argentina, Spain)

“The Club,” (Chile)

“El malquerido,” (Venezuela)

“El patron: radiografía de un crimen,” (Argentina, Venezuela)

“Ella y el,” (Peru)

“Elvira, I”d Give You My Life, But I’m Using It,” (Mexico)

“Felices los que lloran,” (Paraguay)

“Gueros,” (Mexico)

“Hasta que la muerte nos separe,” (Venezuela)

”Hunting Party,” (Guatemala, Canada)

“Ixcanul,” (Guatemala, France)

“Kenke,” (Panama)

“La chiperita,” (Paraguay)

“La emboscada,” (Cuba)

“La gunguna,” (Dominican Republic)

“La memoria del agua,” (Chile, Spain, Argentina, Germany)

“The Bride,” (Spain, Germany)

“Land and Shade,” (Colombia, France, Holland, Chile, Brazil)

“La tirisia,” (Mexico)

“Las oscuras primaveras,” (Mexico)

“Los domirriqueños,” (Puerto rico)

“Magallanes,” (Peru, Argentina, Colombia, Spain)

“Mangore,” (Paraguay)

“Mi amiga del parque,” (Argentina, Uruguay)

“Nadie quiere la noche,” (Spain, France, Bulgaria)

“Nick,” (Andorra, Spain)

“NN,”  (Peru, Colombia, France, Germany)

“Norte estrecho,” (Bolivia, Argentina, Mexico, Peru, United States)

“Oro y polvo,” (Dominican Republic)

“Ovnis en Zacapa,” (Guatemala, Costa Rica, Mexico)

“Presos,” (Costa Rica, Colombia)

“Que horas ela volta?,” (Brasil)

“Tres bellezas,” (Venezuela)

“Truman,” (Spain, Argentina)

“Tudo que aprendemos juntos,” (Brasil)

“Una boda en castañer,” (Puerto rico)

“Una noche sin luna,” (Uruguay, Argentina)

“Venecia,” (Cuba, Colombia)

“Viaje,” (Costa Rica)

BEST DIRECTOR

“Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One,” (Miguel Gomes, Portugal, France, Germany, Switzerland”

“Absense,” (Chico Teixeira, Brazil, Chile, France)

“Back To The Beginning,” (David Aponte, Puerto rico)

“Carga sellada,” (Julia Vargas-Weise, Bolivia, Mexico, Venezuela, France)

“Carmin Tropical,” (Rigoberto Perezcano, Mexico)

“Cuba libre,” (Jorge Luis Sánchez, Cuba)

“Gone With The River,” (Mario Crespo, Cuba)

“Detective Willy,” (José María Cabral , Dominican Republic)

“Embrace of the Serpent,” (Ciro Guerra, Colombia, Argentina, Venezuela)

“The Apostate,” (Federico Veiroj, Uruguay, France, Spain)

“Karadima’s Forest,” (Matías Lira, Chile, Argentina)

“The Clan,” (Pablo Trapero, Argentina, Spain)

“The Club,” (Pablo Larraín, Chile)

“El malquerido,” (Diego Rísquez, Venezuela)

“Ella y él,” (Frank Pérez, Peru)

“Fátima o el parque de la fraternidad,” ( Jorge Perugorría, Cuba)

“Felices los que lloran,” (Marcelo Torcida, Paraguay)

“Gueros,” (Alonso Ruizpalacios, Mexico)

“Ixcanul,” (Jayro Bustamante, Guatemala, France)

“Kenke,” (Enrique Pérez Him, Panama)

“La chiperita,” (Hugo Cataldo Barudi, Paraguay)

“La gunguna” (Ernesto Alemany, Dominican Republic)

“La memoria del agua,” (Matías Bize, Chile, Spain, Argentina, Germany)

“The Bride,” (Paula Ortiz, Spain, Germany)

“Land and Shade,” (César Augusto Acevedo, Colombia, France, Holland, Chile, Brazil)

“Las oscuras primaveras,” (Ernesto Contreras, Mexico)

“Magallanes,” (Salvador del Solar, Peru, Argentina, Colombia, Spain)

“Montanha,” (João Salaviza, Portugal)

“Nick” (José Pozo, Andorra, Spain)

“Norte estrecho,” (Omar Villarroel , Bolivia, Argentina, Mexico, Peru, United States)

“Paulina,” (Santiago Mitre, Argentina)

“Presos,” (Esteban Ramírez, Costa Rica, Colombia)

“Que horas ela volta?,” (Anna Muylaert, Brasil)

“Tres bellezas,” (Carlos Caridad-Montero, Venezuela)

“Truman,” (Cesc Gay, Spain, Argentina)

“Una boda en castañer,” (Raúl García, Puerto rico)

“Una noche sin luna,” (Germán Tejeira Uruguay, Argentina)

“Venecia,” (Enrique Alvarez, Cuba, Colombia)

“Viaje,” (Paz Fábrega ,Costa Rica)

BEST ACTOR

José Mata (“Amor impossível,” Portugal)

Matheus Fagundes (“Absense,” Brazil)

Jorge Alberti (“Back To The Beginning,” Puerto Rico)

Ricardo Alvarez (“Back To The Beginning,” Puerto Rico)

Fernando Arze (“Carga sellada,” Bolivia)

Alvaro Ogalla (“The Apostate,” Spain)

Luis Gnecco (“Karadima’s Forest,” Chile)

Guillermo Francella (“The Clan,” Argentina)

Alfredo Castro (“The Club,” Chile)

Luis Tosar (“El desconocido,” Spain)

Jesús “Chino” Miranda (“El malquerido,” Venezuela)

Joaquín Furriel  (“El patrón: radiografía de un crimen,” Argentina)

Humberto Arango (“Ella,” Colombia)

Giovanni Ciccia  (“Ella y él,” Peru)

Carlos Enrique Almirante  (“Fátima o el parque de la fraternidad,” Cuba)

Carlos Cabra (“Felices los que lloran,” Spain)

Harold Torres (“González: falsos profetas,” Mexico)

Tenoch Huerta (“Gueros,” Mexico)

Fernando Franco (“Hunting Party,” Guatemala)

Milko Delgado (“Kenke,” Panama)

Frank Spano (“km 72,” Venezuela)

Tomás Cao (“La emboscada,” Cuba)

Gerardo Mercedes (“La gunguna,” Dominican Republic)

Jalsen Santana (“La gunguna,” Dominican Republic)

Benjamín Vicuña (“La memoria del agua,” Chile)

Damián Alcazar (“Magallanes,” Mexico)

Damián Alcazar (“Mangore,” Mexico)

David Mourato (“Montanha,” Portugal)

Cooper Crafar (“Nick,” Andorra, Spain)

Timothy Gibbs (“Nick,” Andorra, United States)

Paul Vega (“NN,” Peru)

Luis Bredow (“Norte estrecho,” Bolivia)

Joaquim de Almeida (“O duelo,” Portugal)

Daneri Gudiel (“Ovnis en Zacapa,” Guatemala)

Leynar Gómez (“Presos,” Costa Rica)

Andrés Parra (“Siempreviva,” Colombia)

Ricardo Darín (“Truman,” Argentina)

Javier Cámara (“Truman,” Argentina)

Lázaro Ramos (“Tudo que aprendemos juntos,” Brasil)

Roberto Suárez  (“Una noche sin luna,” Uruguay)

Fernando Bolaños (“Viaje,” Costa Rica)

BEST ACTRESS

María Eugenia Suárez (“Abzurdah,” Argentina)

Victória Guerra (“Amor impossível,” Portugal)

Crista Alfaiate (“Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One,” Portugal)

Gilda Nomacce (“Absense,” Brasil)

Daniela Lema (“Carga sellada,” Bolivia)

Alina Rodríguez (“Contigo pan y cebolla,” Cuba)

Yordana Medrano (“Gone With The River,” Venezuela)

Julieta Zylberberg (“El 5 de talleres,” Argentina)

Ingrid Isensee (“Karadima’s Forest,” Chile)

Antonia Zegers (“The Club,” Chile)

Eliane Chipia (“El desertor,” Venezuela)

Yordanka Ariosa (“El rey de la habana,” Cuba)

Vanessa Saba (“Ella y él,” Peru)

Alejandra Borrero (“Gente de bien,” Colombia)

María Telón (“Ixcanul,” Guatemala)

María Mercedes Coroy (“Ixcanul,” Guatemala)

Maria Elena Mena (“Kenke,” Cuba)

Patty Paredes (“La chiperita,” Paraguay)

Patricia Ascuasiati (“La gunguna,” Dominican Republic)

Elena Anaya (“La memoria del agua,” Spain)

Inma Cuesta (“The Bride,” Spain)

Adriana Paz (“La tirisia,” Mexico)

Cassandra Ciangherotti (“Las horas contigo,” Mexico)

Irene Azuela (“Las oscuras primaveras,” Mexico)

Stephany Liriano (“Los domirriqueños,” Dominican Republic)

Penélope Cruz (“Ma ma,” Spain)

Magaly Solier (“Magallanes,” Peru)

Lali González (“Mangore,” Paraguay)

Molly Malcolm (“Nick,” United States)

Elisabet Terri (“Nick,” Spain)

Carolina Guerra (“Oro y polvo,” Colombia)

Dolores Fonzi (“Paulina,” Argentina)

Natalia Arias (“Presos,” Costa Rica)

Regina Casé (“Que horas ela volta?,” Brazil)

Mabel Pizarro (“Ruido rosa,” Colombia)

Natalia de molina (“Food and Shelter,” Spain)

Diana Peñalver (“Tres bellezas,” Spain)

Jazmín Caratini (“Una boda en castañer,” Puerto Rico)

Elisa Gagliano (“Una noche sin luna,” Argentina)

Claudia Muñiz (“Venecia,” Cuba)

Katia González (“Viaje,” Costa Rica)

More Film

  • Come as You Are review

    SXSW Film Review: 'Come as You Are'

    The rare remake that’s actually a slight improvement on its predecessor, Richard Wong’s “Come as You Are” translates Geoffrey Enthoven’s 2011 Belgian “Hasta la Vista” to middle America. Other changes are less substantial, but this seriocomedy has a less formulaic feel than the original while remaining a crowd-pleasing buddy pic-caper with a soft-pedaled minority empowerment [...]

  • Strange Negotiations review

    SXSW Film Review: 'Strange Negotiations'

    In a era when some mainstream entertainers have transitioned to targeting faith-based audiences, David Bazan is moving in the other direction. The gifted songwriter’s ersatz band Pedro the Lion was perhaps the most successful Christian indie rock act of its time, and the first to significantly cross over to secular fans. Then he ditched that persona (and [...]

  • Bluebird review

    SXSW Film Review: ‘Bluebird’

    As affectionate as a love letter but as substantial as an infomercial, Brian Loschiavo’s “Bluebird” may be of most interest to casual and/or newly converted country music fans who have occasionally wondered about the songwriters behind the songs. There’s a better than even-money chance that anyone who’s a loyal and longtime aficionado of the musical [...]

  • ‘Wonder Park’ Tops Studios’ TV Ad

    ‘Wonder Park’ Tops Studios’ TV Ad Spending for the Fourth Week in a Row

    In this week’s edition of the Variety Movie Commercial Tracker, powered by the TV advertising attention analytics company iSpot.tv, Paramount Pictures claims the top spot in spending for the fourth week in row with “Wonder Park.” Ads placed for the animated film had an estimated media value of $5.18 million through Sunday for 1,718 national [...]

  • Michael B. Jordan Jordan Vogt-Roberts

    Film News Roundup: Michael B. Jordan, Jordan Vogt-Roberts Team for Monster Movie

    In today’s film news roundup, Michael B. Jordan is producing a creature feature, billiards champ Cisero Murphy is getting a movie, the sixth Terminator movie gets a title, and Graham King receives an honor. PROJECT UNVEILED New Regency and Michael B. Jordan’s Outlier Society are partnering on an untitled monster movie from “Kong: Skull Island” [...]

  • Nicolas Cage

    Nicolas Cage to Star in Martial Arts Actioner 'Jiu Jitsu'

    Nicolas Cage will star in the martial arts actioner “Jiu Jitsu,” based on the comic book of the same name. The cast will also include Alain Moussi, who stars in the “Kickboxer” franchise. Dimitri Logothetis is producing with Martin Barab and directing from a script he wrote with Jim McGrath. Highland Film Group is handling [...]

  • Chinese success of Thai film "Bad

    Chinese, Thai Shingles Pact for Co-Production Fund at FilMart

    A deal to establish a 100 million yuan ($14.9 million) co-production fund between China and Thailand was struck at FilMart on Tuesday to help launch TV and film projects that will appeal to Chinese and Southeast Asian audience. The deal that was struck by China’s Poly Film Investment Co., TW Capital from Thailand and Thai [...]

More From Our Brands

Access exclusive content