×

‘Memory,’ ‘Serpent,’ ‘Truman,’ ‘Magallanes’ Vie For Platino Glory

Latin Platino Awards reveals shorter longlist in Santo Domingo

The Memory of Water, Benjamin Vicuña,
Courtesy: Lleida Latin American Film Festival

SANTO DOMINGO– Matías Bize’s “The Memory of Water,” Salvador del Solar’s “Magallanes,” Ciro Guerra’s “Embrace of the Serpent” and Cesc Gay’s “Truman” figure among 20 Platino Award best pic nomination candidates announced Thursday at a press-conference in Santo Domingo.

Pablo Trapero’s “The Clan,” Pablo Larrain’s “The Club,” Federico Veiroj’s “The Apostate” and Paula Ortiz’s “The Bride” also made the best pic cut for the third Platino kudofest, awards aimed at highlighting talent and movies from Latin America, Spain and Portugal.

Starring Elena Anaya and Benjamín Vicuña as a couple battling to overcome the loss of their small son, “Memory” competed at 2015’s Venice Days and took the Silver Colon at Spain’s Huelva Fest. Sold by Germany’s Global Screen, it most recently received plaudits from critics and audiences at this week’s Latin American Fest in Lleida, Spain.

Handled by Filmax Intl., melancholy friendship dramedy “Truman” has swept awards at multiple events this season. Produced by Spain’s Impossible Films, the seventh feature of Cesc Gay is co-produced out of Argentina by K & S and Telefonica Studios/Telefe, two shingles behind Damian Szifron’s “Wild Tales” — which swept the 2nd Platino Awards — and “The Clan” — also in the running this year.

Popular on Variety

Produced by Peru’s Pendulo Films and Tondero Films, Argentina’s Cepa Audiovisual and Colombia’s Cinerama and Proyectil, “Magallanes,” which is the directorial debut of Peruvian thesp Salvador del Solar (“Pantaleon y las Visitadores”), is one of the highest-profile titles from a national cinema, Peru, which, like Brazil, Spain, Argentina, Venezuela and this year Chile, has seen local movies fire up appreciable market share at their domestic box office.

The second step in a four-part awards process, the longer Platino shortlist has been selected out of previous packed long-list unveiled at Mexico’s Guadalajara Festival in March. The Guadalajara long-list already whittled down the 826 movies released over 2015 in Ibero-America – Spain, Latin America, Portugal and Andorra (one entry) – or which were screened by “A” list festivals or Toronto in 2015 to 158 submissions.

Driving hard to become the nearest Ibero-America has to the Academy Awards, the Platinos were created by Spain’s producers’ rights collection society Egeda with the collaboration of FIPCA, the Ibero-American Federation of Film and Audiovisual Producers, and the support of national body film institutes throughout the region. They have served not only to prize movies but as a top talent networking event as nominated talent from a region with still large industry differences – in the presence of a mainstream cinema, for instance – rub shoulders at the same event.

The 20 best movie candidates, which will be whittled down to final nominations in the next announcement, serve to feature movies which still have to register on the international radar – Ernesto Alemany’s Caribbean low-life black comedy “La Ganguna,” two of the most-prized debuts of recent years, “Gueros” and “Ixcanul,” Berlin first feature winners in 2014 and 2015, plus some of the highest-profile movies from the region, such as 2015 Venice best director winner “The Clan,” Argentina’s foreign language Oscar entry, or fest fave “The Apostate,” just acquired by Philadelphia-based Breaking Glass Pictures for North American distribution.

Gay, Veiroj, Bize, Guerra, Solar, and Trapero are all still in the running for best director. The 20 best actress candidates include Penelope Cruz (Julio Medem’s “Ma ma”), Diana Peñalver (Carlos Caridad-Montero’s “3 Beauties”), Antonia Zegers (“Club”), Magaly Solier (“Magallanes”), María Telón (“Ixcanul”), Elena Anaya (“Memory”) and Yordanka Ariosa (Agustín Villaronga’s “The King of Havana”).

Luis Tosar (“Retribution”) Ricardo Darín and Javer Cámara (“Truman”), Guillermo Francella (“The Clan”), Damián Alcázar (“Magallanes”), Tenoch Huertas (“Güeros”) and Benjamín Vicuña (“The Memory of Water”) face off in the best actor longlist.

2016 PLATINO IBERO-AMERICAN FILM AWARDS: THE LONGLIST

BEST PICTURE

“Alias Maria,” (Colombia, Argentina, France)

“Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One,” (Portugal, France, Germany, Switzerland)

“Absence,” (Brazil, Chile, France)

“Carmin Tropical,” (Mexico)

“Embrace of the Serpent,” (Colombia, Argentina, Venezuela)

“The Apostate,” (Uruguay, France, Spain)

“The Clan,” (Argentina, Spain)

“The Club,” (Chile)

“El patrón: radiografía de un crimen,” (Argentina, Venezuela)

“Güeros,” (Mexico)

“Ixcanul,” (Guatemala, France)

“La emboscada,” (Cuba)

“La gunguna,” (Dominican Republic)

“The Memory of Water,” (Chile, Spain, Argentina, Germany)

“The Bride,” (Spain, Germany)

“Land and Shade,” (Colombia, France, Holland, Chile, Brazil)

“Magallanes,” (Peru, Argentina, Colombia, Spain)

“Norte estrecho,” (Bolivia, Argentina, Mexico, Peru, United States)

“Que horas ela volta?,” (Brasil)

“Truman,” (Spain, Argentina)

BEST DIRECTOR

“Gueros,” (Alonso Ruizpalacios, Mexico)

“Que horas ela volta?,” (Anna Muylaert, Brasil)

“Land and Shade,” (César Augusto Acevedo, Colombia, France, Holland, Chile, Brazil)“Truman,” (Cesc Gay, Spain, Argentina)

“Embrace of the Serpent,” (Ciro Guerra, Colombia, Argentina, Venezuela)

“Absense,” (Chico Teixeira, Brazil, Chile, France)

“La gunguna” (Ernesto Alemany, Dominican Republic)

“The Apostate,” (Federico Veiroj, Uruguay, France, Spain)

“Ixcanul,” (Jayro Bustamante, Guatemala, France)

“Fátima o el parque de la fraternidad,” ( Jorge Perugorría, Cuba)

“Gone With The River,” (Mario Crespo, Cuba)

“The Memory of Water,” (Matías Bize, Chile, Spain, Argentina, Germany)

“Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One,” (Miguel Gomes, Portugal, France, Germany, Switzerland”

“Norte estrecho,” (Omar Villarroel , Bolivia, Argentina, Mexico, Peru, United States)

“The Club,” (Pablo Larraín, Chile)

“The Bride,” (Paula Ortiz, Spain, Germany)

“Carmin Tropical,” (Rigoberto Perezcano, Mexico)

“Paulina,” (Santiago Mitre, Argentina)

“Magallanes,” (Salvador del Solar, Peru, Argentina, Colombia, Spain)

“The Clan,” (Pablo Trapero, Argentina, Spain)

BEST ACTOR

Alfredo Castro (“The Club,” Chile)

Andrés Parra (“Siempreviva,” Colombia)

Benjamín Vicuña (“The Memory of Water,” Chile)

Carlos Enrique Almirante  (“Fátima o el parque de la fraternidad,” Cuba)

Damián Alcázar (“Magallanes,” Mexico)

David Mourato (“Montanha,” Portugal)

Gerardo Mercedes (“La gunguna,” Dominican Republic)

Giovanni Ciccia  (“Ella y él,” Peru)

Guillermo Francella (“The Clan,” Argentina)

Harold Torres (“González: falsos profetas,” Mexico)

Javier Cámara (“Truman,” Argentina)

Jesús “Chino” Miranda (“El malquerido,” Venezuela)

Joaquín Furriel  (“El patrón: radiografía de un crimen,” Argentina)

Lázaro Ramos (“Tudo que aprendemos juntos,” Brasil)

Luis Bredow (“Norte estrecho,” Bolivia)

Luis Gnecco (“Karadima’s Forest,” Chile)

Luis Tosar (“Retribution,” Spain)

Ricardo Darín (“Truman,” Argentina)

Roberto Suárez  (“Una noche sin luna,” Uruguay)

Tenoch Huerta (“Gúeros,” Mexico)

BEST ACTRESS

Adriana Paz (“La tirisia,” Mexico)

Alejandra Borrero (“Gente de bien,” Colombia)

Alina Rodríguez (“Contigo pan y cebolla,” Cuba)

Antonia Zegers (“The Club,” Chile)

Carolina Guerra (“Oro y polvo,” Colombia)

Diana Peñalver (“3 Beauties,” Spain)

Dolores Fonzi (“Paulina,” Argentina)

Elena Anaya (“The Memory of Water,” Spain)

María Eugenia Suárez (“Abzurdah,” Argentina)

Julieta Zylberberg (“El 5 de talleres,” Argentina)

Inma Cuesta (“The Bride,” Spain)

Irene Azuela (“Las oscuras primaveras,” Mexico)

Magaly Solier (“Magallanes,” Peru)

María Telón (“Ixcanul,” Guatemala)

Natalia de Molina (“Food and Shelter,” Spain)

Penélope Cruz (“Ma ma,” Spain)

Regina Casé (“Que horas ela volta?,” Brazil)

Vanessa Saba (“Ella y él,” Peru)

Yordana Medrano (“Gone With The River,” Venezuela)

Yordanka Ariosa (“The King of Havana,” Cuba)