Tuesday, May 22, 2007

 Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm
 Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm
 Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am

8:30

The Diving Bell and the Butterfly
Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min.

Blue Eyelids
Funny Balloons, Salle Bunuel, 100 min.

Saliva
Ioio Filmes, Salle Buñuel, 15 min.

9:00

Yumurta
Coach 14, Hilton, 97 min.

9:15

Paragraph 78
Central Partnership, Arcades 1, 130 min.

I Served the King of England
Bavaria Film, Lerins 3, 118 min.

9:30

Dragon Hunters
Futurikon, Gray 1, 3 min.

Welcome to Bataville
Onoma, Gray 2, 90 min.

Punk Love
Montecristo Intl., Gray 4, 90 min.

The Hottest State
ThinkFilm, Arcades 3, 117 min.

The Suicide Club
Latido, Palais B, 100 min.

Four Minutes
Beta Cinema, Lerins 1, 112 min.

Christmas in New York
Filmauro, Star 4, 110 min.

Terror’s Advocate
Wild Bunch, Star 3, 135 min.

Death Defying Acts
Myriad Pictures, Palais K, 20 min.

Our Earthmen Friends
Les Films 13, Palais J, 90 min.

Ghost in the Swamp
Croatian Cinema, Palais H, 90 min.

Jupiter Love
Multivisionnaire Media, Palais F, 85 min.

How to Rob a Bank
Arclight Films, Palais D, 100 min.

9:45

Opal
Reflective Films, Palais E, 2 min.

Gangster
Isis Cataegis Pictures, Palais I, 122 min.

Mr. Brooks
Element Films, Olympia 4, 120 min.

10:00

The Wizard of Gore
Media 8, Gray 1, 97 min.

The Ten
Arclight Films, Gray 3, 93 min.

Night Bus
Intramovies, Palais C, 120 min.

Lucky Miles
Cineclick Asia, Lerins 4, 105 min.

Outsourced
Cinemavault, Lerins 2, 98 min.

Counterparts
Wide Management Enterprise, Riviera 2, 100 min.

Tehilim
Films Distribution, Riviera 1, 96 min.

Young Yakuza
Dreamachine, Star 1, 95 min.

The Alphabet Killer
New Films Intl., Palais K, 10 min.

Southern Belles
New Films Intl., Palais K, 90 min.

Blue Eyelids
Funny Balloons, Palais G, 100 min.

The Heart of the Earth
Handmade Films, Olympia 9, 100 min.

Delta Farce
Lionsgate, Olympia 7, 105 min.

The Power of the Game
Pathe Pictures, Olympia 3, 94 min.

Ensemble c’est tout
Pathe, Arcades 2, 98 min.

A Filmmaker’s Quest
ITN Distribution, Palais E, 110 min.

11:00

Calle Santa Fe
Wild Bunch, Theatre Claude Debussy, 163 min.

Fog
New Zealand Film, Miramar, 15 min.

Courting Hope
Cleopatra Films, Palais F, 13 min.

Les Meduses
Pyramide Intl., Miramar, 78 min.

Palimpsest
Montecristo Intl., Le Cinema du Monde, 80 min.

11:15

La France
Pyramide Intl., Hilton, 102 min.

11:30

Brothers Three
Worldwide Film, Gray 2, 96 min.

The Pink Conspiracy
Multivisionnaire Media, Gray 4, 97 min.

Eduart
Greek Film Centre, Lerins 3, 105 min.

Rudy — The Return
of the Racing Pig Bavaria Film, Lerins 1, 94 min.

Black Belt
The Klockworx Co., Star 4, 95 min.

Cold Trail
Nonstop Sales, Palais J, 90 min.

The Longest Night in Shanghai
Movie-Eye Ent., Palais H, 110 min.

Short Films
National Film Board of Canada, Palais F, 81 min.

Ten-Inch Hero
Chris Davis Intl., Palais D, 92 min.

The Milky Way
Bras Filmes, Palais B, 88 min.

Foster Child
Directors’ Fortnight, Arcades 1, 98 min.

Death Proof
The Weinstein Co., Grand Theatre Lumiere, 110 min.

11:45

My Sexiest Year
ThinkFilm, Arcades 3, 89 min.

NOON

Rock the Bells
Vision, Gray 1, 103 min.

Invisible Target
Universe Films, Gray 3, 30 min.

Eagle vs. Shark
New Zealand Film, Arcades 2, 93 min.

The Mugger
Latinofusion, Palais C, 70 min.

Rome Rather Than You
Med-Screen, Palais G, 111 min.

Outlaw
Pathe Pictures, Olympia 5, 105 min.

Le Pressentiment
Bac Films, Olympia 3, 97 min.

The Pope’s Toilet
Bavaria Film, Olympia 4, 85 min.

Vivere
Media Luna Ent., Lerins 4, 97 min.

Hair Extensions
Toei Co., Lerins 2, 108 min.

Ex Drummer
Wide Management, Riviera 2, 104 min.

Apres lui
Films Distribution, Riviera 1, 100 min.

Yo
Rezo, Star 2, 100 min.

Bloodrayne II: Deliverance
Boll, Palais K, 94 min.

Last Train to Freo
Intandem Films, Palais I, 85 min.

Scott Walker: 30th Century Man
Moviehouse Ent., Palais E, 90 min.

12:30

Programme de Court
Metrages Pologne, Festival de Cannes, le Cinema du Monde, 140 min.

12:45

Invisible Target
Universe Films, Gray 3, 30 min.

13:30

Night Train
MK2 Intl., Gray 2, 94 min.

He Was a Quiet Man
Bleiberg Ent., Gray 4, 99 min.

The Year My Parents Went on Vacation
Films Distribution, Arcades 3, 105 min.

Paradise Murdered
MK Pictures, Lerins 3, 112 min.

The Wild Soccer Bunch 4
Telepool, Lerins 1, 104 min.

Jimmy on the Hill
Adriana Chiesa, Star 4, 90 min.

Chop Shop
The Works Intl., Star 3, 84 min.

Gardner of Eden
Initial Ent. Group, Palais J, 88 min.

Americanizing Shelley
iDream Independent Pictures, Palais H, 92 min.

Mother Ghost
Imageworks, Palais D, 93 min.

Import Export
Coproduction Office, Palais C, 135 min.

The Sickhouse
Darclight Films, Palais B, 100 min.

Ulzhan
Rezo, Arcades 1, 100 min.

14:00

Zoo
ThinkFilm, Gray 1, 80 min.

Mad in Japan
Christal Films, Gray 3, 90 min.

Hands Off Mississippi
Bavaria Film Int., Olympia 4, 98 min.

PVC-1
Directors’ Fortnight, Hilton, 85 min.

The Bandage Club
TBS, Lerins 4, 115 min.

Caramel
Roissy Films, Lerins 2, 96 min.

Those Who Remain
StudioCanal, Riviera 2, 94 min.

Teah
Slovenian Film Fund, Riviera 1, 90 min.

Dream of the Night Before
Wild Bunch, Star 2, 110 min.

Home of the Giants
Conquistador Worldwide, Star 1, 92 min.

Fan-Demanium
Lightning Ent., Palais K, 89 min.

Magnus
Onoma, Palais G, 86 min.

Boarding Gate
Memento Films, Olympia 5, 105 min.

The Home Song Stories
Fortissimo Films, Olympia 3, 103 min.

Saigon Eclipse
Vietnam Media Corp., Palais I, 90 min.

Short films
Screen Yorkshire, Palais F, 76 min.

The Eternal Children
Farabi Cinema Foundation, Palais E, 110 min.

Paranoid Park
MK2 Intl., Arcades 2, 90 min.

14:15

Mister Lonely
Dreamachine, Theatre Claude Debussy, 110 min.

15:00

Palmares du 4e festival de Morelia
Critics’ Week, Miramar, 120 min.

15:30

Fashion Victim
American Cinema, Gray 2, 93 min.

Generation John Paul II Crossroads
Adyton Intl., Palais F, 100 min.

Retour en Normandie
Les Films du Losange, Lerins 3, 113 min.

Complete Idiot
Telepool, Lerins 1, 102 min.

In the Hands of the Gods
Independent, Star 4, 100 min.

The Substitute
Nordisk Film, Star 3, 93 min.

Just Another Love Story
Nordisk Film, Star 3, 90 min.

My Daughter My Angel
Seville Pictures, Palais J, 85 min.

Kings
High Point Media, Palais H, 88 min.

Bunker Paradise
La Big Family, Palais B, 103 min.

Descent
Darclight Films, Palais D, 104 min.

Intimate Enemies
SND/M6, Arcades 3, 105 min.

Nightmare Detective
Easternlight Films, Arcades 1, 106 min.

Annie Leibovitz: Life Through a Lens
Fortissimo Films, Gray 4, 90 min.

16:00

Lake of Fire
ThinkFilm, Gray 1, 152 min.

Clubland
Goalpost Film, Arcades 2, 108 min.

Crin-blanc
Films Distribution, Palais G, 47 min.

The Price to Pay
StudioCanal, Olympia 3, 95 min.

Triangle
Dreamachine, Olympia 4, 100 min.

Partition
Myriad Pictures, Lerins 4, 88 min.

56 Drops of Blood
Grantfilm, Lerins 2, 90 min.

Tout est pardonne
Pyramide Intl., Riviera 2, 105 min.

La sangre iluminada
Mexican Film Institute, Riviera 1, 104 min.

Go Go Tales
Wild Bunch, Star 2, 96 min.

Control
Becker Intl., Star 1, 120 min.

Mulberry Street
Media 8 Ent., Palais K, 85 min.

Wristcutters: A Love Story
Fabrication Films, Palais I, 91 min.

Strange Culture
Cinemavault, Palais E, 76 min.

Tartina City
Ministere des Affaires Etrangeres, Palais C, 88 min.

Silent Light
Bac Films, Grand Theatre Lumiere, 122 min.

El destino
Filmsharks Intl., Gray 3, 100 min.

16:30

Calle Santa Fe
Wild Bunch, Theatre Claude Debussy, 163 min.

Chaos
Festival de Cannes, Le Cinema du Monde, 99 min.

The Red Inn
Roissy Films, Palais J, 105 min.

Yumurta
Coach 14, Hilton, 97 min.

17:30

Exploring Love
Truth Spirit Films, Gray 2, 105 min.

Fog
New Zealand Film, Miramar, 15 min.

Presuntos implicados
Kevin Williams Associates, Palais F, 80 min.

Video Clip
Sahamongkolfilm, Lerins 3, 105 min.

Heavyweights
Bavaria Film, Lerins 1, 95 min.

The Dark Hour
Lightning Ent., Star 4, 93 min.

In Memory of Myself
Scalpel, Star 3, 118 min.

Delice paloma
Les Films du Losange, Palais J, 134 min.

Forever Never Anywhere
Austrian Film Commission, Palais H, 88 min.

L’une et l’autre
Along Play Prods., Palais E, 13 min.

Night Bus
Cima Media Intl., Palais D, 90 min.

Opera
Mexican Film Institute, Palais B, 88 min.

Les Meduses
Pyramide Intl., Miramar, 78 min.

Summer Scars
Jinga Films, Gray 4, 75 min.

Heros
Coach 14, Arcades 3, 114 min.

18:00

Lovesickness
Lumina Films, Palais G, 90 min.

Lovey-Dovey
Central Partnership, Olympia 5, 110 min.

The True Miracle
Croatian Cinema, Olympia 3, 90 min.

Brand Upon the Brain
Dreamachine, Olympia 4, 95 min.

Nosedive
Hungaricom, Lerins 2, 105 min.

Boxes
Pyramide Intl., Riviera 2, 95 min.

My Place in the Sun
StudioCanal, Riviera 1, 125 min.

Max & Co.
Wild Bunch, Star 2, 74 min.

The Women of Chiapas
Marea Prods., Palais K, 60 min.

Ahlaam
Human Film, Palais I, 110 min.

The 11th Hour
Ministere des Affaires Etrangeres, Palais E, 95 min.

M
Gold View, Palais C, 110 min.

La Vie en rose
TF1 Intl., Arcades 2, 140 min.

Bullets, Blood, and Fistful of Cash
Shoreline Ent., Gray 3, 118 min.

18:15

Before the Devil Knows You’re Dead
Capitol Films, Star 1, 117 min.

19:00

Co slonko widzialo
Festival de Cannes, le cinema du monde, 108 min.

19:30

The Diving Bell and the Butterfly
Pathe Pictures, Grand Theatre Lumiere, 120 min.

Downtown
Rex Media, Star 4, 103 min.

Yella
The Match Factory, Lerins 1, 89
min.

Solitary Fragments
The Match Factory, Star 3, 130 min.

La France
Pyramide Intl., Hilton, 102 min. 19:45

The War — 1
Festival de Cannes, Salle Du 60th, 239 min.

20:00

Riding With the King
Echo Bridge Ent., Gray 1, 94 min.

Inside the Monitor
6161 Ent., Gray 4, 75 min.

Transes
Cannes Classics, Salle Buñuel, 87 min.

Les Ballets de ci de la
Acid, Arcades 1, 110 min.

4th prix hohoa
Critics’ Week, Miramar, 120 min.

Unrest
Lightning Ent., Lerins 3, 85 min.

Local Color
Media 8 Ent., Palais K, 107 min.

Io, l’altro
Passworld, Palais J, 88 min.

The White Silk Dress
Vietnam Media Corp., Palais H, 135 min.

On Evil Grounds
Intramovies, Palais F, 97 min.

Nssm
3pe Prods., Palais D, 72 min.

Mokus
Slovenian Film Fund, Palais B, 110 min.

Cosmic Boy
Elo Audiovisual, Gray 3, 76 min.

20:30

Empties
Fandango Portobello Sales, Arcades 2, 103 min.

The Life on the Edge
Latido, Palais G, 90 min.

Fuga
One-Eyed Films, Lerins 4, 108 min.

The Three Investigators – The Secret of Skeleton Island
Beta Cinema, Lerins 2, 100 min.

From Now On
Madragoa, Palais C, 87 min.

The Boston Strangler
Imageworks, Palais E, 95 min.

Snow White the Sequel
Eastwest, Palais I, 82 min.

Interview
Cinemavault, Riviera 2, 81 min.

Bubble Fiction: Boom Or Bust
Pony Canyon, Riviera 1, 116 min.

Cowboy Angels
Insomnia, Arcades 3, 140 min. 22:00

Richard III
Cannes Classics, Salle Bunuel, 157 min.

PVC-1
Directors’ Fortnight, Hilton, 85 min.

Man Who Sold the World
Man Who Films, Palais F, 89 min.

Now & Later
Cinema Libre, Palais D, 97 min.

The Band’s Visit
Bleiberg Ent., Lerins 1, 86 min.

Seachd — The Inaccessible Pinnacle
Young Films, Palais B, 90 min.

22:30

Death Proof
The Weinstein Co., Grand Theatre Lumiere, 110 min.

Mister Lonely
Dreamachine, Theatre Claude Debussy, 110 min.

New York’s Dirty Laundry
AMI Communications, Palais E, 85 min.

Les Meduses
Pyramide Intl., Miramar, 78 min.

Fog
New Zealand Film, Miramar, 15 min.

Chop Shop
The Works Intl., Arcades 1, 84 min.

More Scene

  • Debra MessingProject Angel Food honoring Debra

    'Will & Grace': Debra Messing Talks David Schwimmer's Guest Role

     Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm  Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm  Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am 8:30 The Diving Bell and the Butterfly Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min. Blue EyelidsFunny Balloons, Salle Bunuel, 100 […]

  • David Harbour'Stranger Things' event, Los Angeles,

    'Stranger Things' Season 3 Is Inspired by 1985's 'Fletch' (EXCLUSIVE)

     Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm  Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm  Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am 8:30 The Diving Bell and the Butterfly Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min. Blue EyelidsFunny Balloons, Salle Bunuel, 100 […]

  • Jeffrey Katzenberg

    Jeffrey Katzenberg on Oscars' New Popular Film Category Controversy

     Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm  Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm  Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am 8:30 The Diving Bell and the Butterfly Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min. Blue EyelidsFunny Balloons, Salle Bunuel, 100 […]

  • Ruth Wilson

    'The Affair's' Ruth Wilson Stays Mum on Controversial Exit

     Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm  Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm  Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am 8:30 The Diving Bell and the Butterfly Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min. Blue EyelidsFunny Balloons, Salle Bunuel, 100 […]

  • Samantha Barks, Andy Karl'Pretty Woman: The

    'Pretty Woman' Broadway Cast Recalls Performing for Julia Roberts

     Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm  Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm  Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am 8:30 The Diving Bell and the Butterfly Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min. Blue EyelidsFunny Balloons, Salle Bunuel, 100 […]

  • Jeffrey Katzenberg Lew Wasserman

    Jeffrey Katzenberg Remembers Being Mentored by Lew Wasserman

     Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm  Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm  Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am 8:30 The Diving Bell and the Butterfly Pathe Pictures Intl., Grand Theatre Lumiere, 120 min. Blue EyelidsFunny Balloons, Salle Bunuel, 100 […]

More From Our Brands

Access exclusive content