×

DRAMATIC COMPETITION

Between, David Ocanas

Brick, Rian Johnson

Dying Gaul, Craig Lucas

Ellie Parker, Scott Coffey

Forty Shades of Blue, Ira Sachs

How the Garcia Girls Spent Their Summer, Georgina Garcia Riedel

Hustle & Flow, Craig Brewer

Junebug, Phil Morrison

Loggerheads, Tim Kirkman

Lonesome Jim, Steve Buscemi

Me and You and Everyone We Know, Miranda July

Police Beat, Robinson Devor

Pretty Persuasion, Marcos Siega

The Squid and the Whale, Noah Baumbach

Thumbsucker, Mike Mills

Who Killed Cock Robin?, Travis Wilkerson

DOCUMENTARY COMPETITION

After Innocence, Jessica Sanders

The Aristocrats, Paul Provenza

The Devil and Daniel Johnston, Jeff Feuerzeig

The Education of Shelby Knox, Marion Lipschutz and Rose Rosenblatt

Enron: The Smartest Guys in the Room, Alex Gibney

The Fall of Fujimori, Ellen Perry

Frozen Angels, Eric Black and Frauke Sandig

Mardi Gras: Made in China, David Redmon

Murderball, Henry-Alex Rubin and Dana Adam Shapiro

New York Doll, Greg Whiteley

Ring of Fire: The Emile Griffith Story, Dan Klores and Ron Berger

Romantico, Mark Becker

Shakespeare Behind Bars, Hank Rogerson

Trudell, Heather Rae

Twist of Faith, Kirby Dick

Why We Fight, Eugene Jarecki

AMERICAN SPECTRUM

Duane Hopwood, Matt Mulhern

5th World, Blackhorse Lowe

High School Record, Ben Wolfinsohn

Love, Ludlow, Adrienne Weiss

Mitchellville, John D. Harkrider

The Motel, Michael Kang

The Puffy Chair, Jay Duplass

Rize, David LaChapelle

The Salon, Mark Brown

Saving Face, Alice Wu

Steal Me, Melissa Painter

Swimmers, Doug Sadler

212, Anthony Ng

The Talent Given Us, Andrew Wagner

This Revolution, Stephen Marshall

WORLD DRAMATIC COMPETITION

Live-in Maid, Jorge Gaggero (Spain/Argentina)

Brothers, Susanne Bier (Denmark)

Cronicas, Sebastian Cordero (Ecuador/Mexico)

The Forest for the Trees, Maren Ade (Germany)

Green Chair, Park Chul-su (South Korea)

The Hero, Zeze Gamboa (Angola/Portugal/France)

Kekexili: Mountain Patrol, Lu Chuan (China)

Lila Says, Ziad Doueiri (France/Italy/UK)

Monsterthursday, Arild Ostin Ommundsen (Norway)

On a Clear Day, Gaby Dellal (UK)

Palermo Hollywood, Eduardo Pinto (Argentina)

Stranger, Malgosia Szumowska (Poland)

This Charming Girl, Lee Yoon-Ki (South Korea)

Tony Takitani, Jun Ichikawa (Japan)

Unconscious, Joaquin Oristrell (Spain/Portugal/Italy/Germany)

Wolf Creek, Greg Mclean (Australia)

WORLD DOC COMPETITION

Dhakiyarr vs. the King, Tom Murray and Allan Collins (Australia)

Grizzly Man, Werner Herzog (U.S.)

I am Cuba, the Siberian Mammoth, Vicente Ferraz (Brazil)

El Inmortal, Mercedes Moncada-Rodriguez (Nicaragua/Spain/Mexico)

The Liberace of Baghdad, Sean McAllister (U.K.)

Odessa Odessa, Michale Boganim (Israel/France)

Shake Hands With the Devil: The Journey of Romeo Dallaire, Peter Raymont (Canada)

The 3 Rooms of Melancholia, Pirjo Honkasalo (Finland)

Shape of the Moon, Leonard Retel Helmrich (The Netherlands)

Unknown White Male, Rupert Murray (UK)

Wall, Simone Bitton (France/Israel)

Yang Ban Xi–The 8 Modelworks, Yan Ting Yuen (The Netherlands)

PREMIERES

The Ballad of Jack and Rose, Rebecca Miller

The Chumscrubber, Arie Posin

Dear Wendy, Thomas Vinterberg

Drum, Zola Maseko

Game 6, Michael Hoffman

The Girl From Monday, Hal Hartley

Happy Endings, Don Roos

Heights, Chris Terrio

Inside Deep Throat, Fenton Bailey and Randy Barbato

The Jacket, John Maybury

Kung Fu Hustle, Stephen Chow

Lackawanna Blues, George C. Wolfe

Layer Cake, Matthew Vaughn

Loverboy, Kevin Bacon

Marilyn Hotchkiss Ballroom Dancing and Charm School, Randall Miller

The Matador, Richard Shepard

Mirrormask, Dave McKean

Mysterious Skin, Gregg Araki

Nine Lives, Rodrigo Garcia

Reefer Madness, Andy Fickman

Rory O’Shea Was Here, Damien O’Donnell

Snowland, Hans W. Geissendorfer

3-Iron, Kim Ki-duk

Upside of Anger, Mike Binder

MIDNIGHT

Dirty Love, John Asher

Hard Candy, David Slade

Matando Cabos, Alejandro Lozano

9 Songs, Michael Winterbottom

Old Boy, Park Chan-Wook

Strangers With Candy, Paul Dinello

Three… Extremes, Fruit Chan, Park Chan-Wook, Takashi Miike

What Is It?, Crispin Hellion Glover

FRONTIER

Film Actions V, Luke Savisky

The Joy of Life, Jenni Olson

Room, Kyle Henry

Sugar, Reynold Reynolds, and Patrick Jolley

Symbiopsychotaxiplasm: Take 2 ½, William Greaves

Tropic of Cancer, Eugenio Polgovsky

SPECIAL SCREENINGS

Ballets Russes, Dayna Goldfine and Dan Geller

The Emperor’s Journey, Luc Jacquet

The Garden, Frederick Wiseman

Green Bush, Warwick Thornton

The Protocols of Zion, Marc Levin

Reel Paradise, Steve James

Rock School, Don Argott

A Thousand Roads, Chris Eyre