'Undercover Boss' wins reality series; Fallon, Bates win guest actor awards

Reigning appropriately supreme at the Creative Arts Emmys, “Game of Thrones” nabbed six kudos, a total that boosted cabler HBO to an unsurpassed 17 trophies on the night.

CBS was second with 13 Emmys, led by this year’s Tony Awards with three, along with a noteworthy win in reality program for “Undercover Boss.” PBS was third with 11 Emmys, buoyed by four for “Masterpiece” presentation “Great Expectations” and two others for “Downton Abbey.”

“How do you live in this heat?” joked music composition Emmy-winner John Lunn of “Downton” regarding the three-digit temps outside the Nokia Theater. “The ovens in Scotland don’t get this hot.”

“Frozen Planet,” voted top nonfiction series, won four Emmys to propel Discovery to six victories in advance of the Sept. 23 Primetime Emmys. NBC’s “Saturday Night Live” was the third program to win four Emmys, accounting for all but one of the Peacock’s kudos.

In its second year, “Game of Thrones” announced itself as a growing awards force to be reckoned with, winning Emmys for art direction (tying with HBO-mate “Boardwalk Empire”), costumes, sound editing, sound mixing, special visual effects and single-camera, non-prosthetic makeup, knocking off such shows as AMC’s “Mad Men” in the process.

Last year, “Game of Thrones” earned 13 nominations but won two Emmys. This year, despite two fewer noms, “Thrones” has already tripled its win total. In 2011, only one scripted series came away with more total Emmys after the final ceremony: “Boardwalk” with eight.

HBO scored Emmys from a number of sources, including three for “Boardwalk,” two apiece for movie “Hemingway & Gellhorn” and “George Harrison: Living In The Material World,” and single wins for “Curb Your Enthusiasm,” “Game Change” and “Girls.”

“George wanted to make his own documentary,” said Harrison’s widow Olivia, a producer on the project, whose Emmy wins included nonfiction special and nonfiction directing for Martin Scorsese. “I don’t know what that would have been like. He was collecting film, he was filming for years. … We tried to do it with respect.”

Kathy Bates, who announced Wednesday she is recovering from a double mastectomy, received the night’s first acting honor in absentia, earning a comedy guest acting Emmy for her performance as the afterlife version of Charlie Harper in “Two and a Half Men.” That win was bookended at the end of the 210-minute ceremony by Martha Plimpton winning guest drama actress for “The Good Wife.”

In the guest actor categories, Jeremy Davies (“Justified”) won for drama, while Jimmy Fallon did so in comedy for hosting “Saturday Night Live.”

“I’m happy just to be working in any capacity in this business,” said Davies, sporting his all-directions “Justifed” haircut, “but just to have the God-sized privilege to go from one epic show, ‘Lost,’ to another show that’s equally as God-sized, ‘Justified,’ and equally as acclaimed — and yet these two shows couldn’t be more diametrically opposed in terms of my character — I’m blessed to have been able to get away with it.”

History’s “Hatfields & McCoys” won three movie-miniseries Emmys: non-prosthetic makeup, picture editing and sound mixing. Despite the results of 12 of its 17 Emmy nominations being announced at the Creative Arts Ceremony, FX’s “American Horror Story” – a controversial miniseries entry — took home one win, for hairstyling in a miniseries or movie.

Showtime freshman “Homeland” won its first Emmys, including the night’s first presentation for drama series casting.

Don Roy King repeated as variety director honoree for “Saturday Night Live,” and Comedy Central’s “The Daily Show with Jon Stewart” earned its eighth variety writing Emmy in the past 10 years.

“I did not expect it,” said writer Dan McCoy, a first-time winner with the show. “I am a very Eeyore-like personality. I always think things are not going to turn out the best for me.”

Nonfiction writing went to Geoffrey C. Ward for PBS’ “Prohibition – A Nation Of Hypocrites.” The pubcaster also won for exceptional merit in doc filmmaking with “Independent Lens” presentation “Have You Heard From Johannesburg.”

Two producers with longtime Hollywood bloodlines, George Stevens Jr. and Michael M. Stevens, earned the variety special Emmy for “The Kennedy Center Honors.”

Disney Channel’s retired “Wizards of Waverly Place” was named top children’s program, while “Sesame Street: Growing Hope Against Hunger” won for children’s nonfiction, reality or reality-competition program.

As previously announced, the Syd Cassyd Founders Award went to Dick Askin, the TV Acad chairman from 2003-07.

“Quite honestly, as chairman there were times that were not easy,” Askin said in his acceptance. “Change doesn’t happen just because you say it’s time to change. … We didn’t always get things right, but we continued to focus on issues to try to make them better.”

In addition, the Governors Award formally went to the “It Gets Better Project,” founded by Dan Savage and Terry Miller.

“We were accepting the award for all the hundreds of thousands of videos in the project,” Savage said backstage.

The ceremony also included what TV Academy chairman Bruce Rosenblum said was the first “In Memoriam” montage specifically tailored for the Creative Arts gathering. More than three dozen names were celebrated.

Emmys by Network:

HBO 17 (1 program + 16 individuals)

CBS 13 (3 programs + 10 individuals)

PBS 11 (1 program + 10 individuals)

Discovery 6 (1 programs + 5 individuals)

NBC 5 (5 individuals)

ABC 4 (4 individuals)

Cartoon Network 4 (2 programs + 2 individuals)

History 3 (3 individuals)

Comedy Central 2 (2 individuals)

Disney Channel 2 (1 program + 1 individual)

Fox 2 (2 individuals)

FX 2 (2 individuals)

Showtime 2 (2 individuals)

A&E 1 (1 individual)

AMC 1 (1 individual)

ESPN 1 (1 individual)

Nickelodeon 1 (1 program)

TBS 1 (1 program)

TNT 1 (1 individual)

Shows with Multiple Awards:

Game of Thrones 6

Frozen Planet 4

Great Expectations 4

Saturday Night Live 4

65th Annual Tony Awards 3

Boardwalk Empire 3

Hatfields & McCoys 3

Deadliest Catch 2

Downton Abbey 2

George Harrison: Living in the Material World 2

Hemingway and Gellhorn 2

Homeland 2

Secret Mountain Fort Awesome 2

54th Annual Grammy Awards 2

The Kennedy Center Honors 2

Two and a Half Men 2

Complete list of winners:

Outstanding Guest Actress In A Drama Series – 2012

Show: The Good Wife

Network: CBS

Nominee(s):

Martha Plimpton, as Patti Nyholm

Outstanding Reality Program – 2012

Show: Undercover Boss

Network: CBS

Nominee(s):

Eli Holzman, Executive Producer; Stephen Lambert, Executive Producer; Chris Carlson, Executive Producer; Scott Cooper, Co-Executive Producer; Sandi Johnson, Co-Executive Producer; Rachelle Mendez, Supervising Producer; Lety Quintanar, Supervising Producer; Rebekah Fry, Supervising Producer

Outstanding Children’s Nonfiction, Reality or Reality-Competition Program – 2012

Show: Sesame Street: Growing Hope Against Hunger

Network: PBS

Nominee(s):

Carol-lynn Parente, Executive Producer; Melissa Dino, Supervising Producer; Mason Rather, Senior Producer; Kevin Clash, Producer

Outstanding Children’s Program – 2012

Show: Wizards Of Waverly Place

Network: Disney Channel

Nominee(s):

Ben Montanio, Executive Producer; Vince Cheung, Executive Producer; Todd J. Greenwald, Executive Producer; Gigi McCreery, Co-Executive Producer; Perry Rein, Co-Executive Producers; Richard Goodman, Supervising Producer; Greg A. Hampson, Produced By

Outstanding Creative Achievement in Interactive Media-Original Interactive Television Programming – 2012

Show:

Dirty Work

Network: rides.tv

Nominee(s):

Fourth Wall Studios, ; Rides TV,

Outstanding Creative Achievement In Interactive Media – Enhancement To A Television Program or Series – 2012

Show:

The Team Coco Sync App

Network: TBS

Nominee(s):

John Wooden, Producer; Aaron Bleyaert, Producer; Conan O’Brien, Producer; Timothy Campbell, Producer

Outstanding Special Class – Short-format Nonfiction Programs – 2012

Show: DGA Moments In Time

Network: dga.org

Nominee(s):

Michael M. Stevens, Produced By

Outstanding Special Class – Short-format Live-Action Entertainment Programs – 2012

Show: Childrens Hospital

Network: Cartoon Network

Nominee(s):

Rob Corddry, Executive Producer; Jonathan Stern, Executive Producer; David Wain, Executive Producer; Keith Crofford, Executive Producer; Nick Weidenfeld, Executive Producer; Keith Crofford, Executive Producer; Nick Weidenfeld, Executive Producer; Rich Rosenthal, Co-Executive Producer

Outstanding Special Class Programs – 2012

Show: 65th Annual Tony Awards

Network: CBS

Nominee(s):

Ricky Kirshner, Executive Producer; Glenn Weiss, Executive Producer; Neil Patrick Harris, Producer/Host

Outstanding Variety Special – 2012

Show:

The Kennedy Center Honors

Network: CBS

Nominee(s):

George Stevens, Jr., Producer; Michael M. Stevens, Producer

Outstanding Writing For A Variety Series – 2012

Show:

The Daily Show With Jon Stewart

Network: Comedy Central

Nominee(s):

Tim Carvell, Head Writer; Rory Albanese, Writer; Kevin Bleyer, Writer; Rich Blomquist, Writer; Steve Bodow, Writer; Wyatt Cenac, Writer; Hallie Haglund, Writer; JR Havlan, Writer; Elliott Kalan, Writer; Dan McCoy, Writer; Jo Miller, Writer; John Oliver, Writer; Zhubin Parang, Writer; Daniel Radosh, Writer; Jason Ross, Writer; Jon Stewart, Writer

Outstanding Directing For A Variety Series – 2012

Show:

Saturday Night Live

Network: NBC

Nominee(s):

Don Roy King, Director

Outstanding Nonfiction Series – 2012

Show:

Frozen Planet

Network: Discovery Channel

Nominee(s):

Alastair Fothergill, Executive Producer; Susan Winslow, Executive Producer; Vanessa Berlowitz, Series Producer

Outstanding Nonfiction Special – 2012

Show:

George Harrison: Living In The Material World

Network: HBO

Nominee(s):

Margaret Bodde, Executive Producer; Emma Tillinger Koskoff, Executive Producer For Sikelia Productions; Blair Foster, Supervising Producer; Olivia Harrison, Produced By; Nigel Sinclair, Produced By; Martin Scorsese, Produced By

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking – 2012

Show:

Have You Heard From Johannesburg (Independent Lens)

Network: PBS

Nominee(s):

Connie Field, Producer; Lois Vossen, Series Senior Producer; Sally Jo Fifer, Executive Producer

Outstanding Writing for Nonfiction Programming – 2012

Show:

Prohibition

Network: PBS

Nominee(s):

Geoffrey C. Ward, Written by

Outstanding Directing For Nonfiction Programming – 2012

Show:

George Harrison: Living In The Material World

Network: HBO

Nominee(s):

Martin Scorsese, Director

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series – 2012

Show:

Saturday Night Live

Network: NBC

Nominee(s):

Jimmy Fallon, as Host

Outstanding Lighting Design | Lighting Direction For A Variety Special – 2012

Show:

The 54th Annual Grammy Awards

Network: CBS

Nominee(s):

Robert A. Dickinson, Lighting Designer; Jon Kusner, Lighting Director; Travis Hagenbuch, Lighting Director; Andy O’Reilly, Lighting Director

Outstanding Lighting Design | Lighting Direction For A Variety Series – 2012

Show:

So You Think You Can Dance

Network: FOX

Nominee(s):

Robert Barnhart, Lighting Designer; Matt Firestone, Lighting Director; Pete Radice, Lighting Director; Patrick Boozer, Lighting Director

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Miniseries, Movie Or A Special – 2012

Show:

Memphis (Great Performances)

Network: PBS

Nominee(s):

Steven Cimino, Technical Director; Paul J. Cangialosi, Camera; John Pinto, Camera; Chuck Goslin, Camera; Barry Frischer, Camera; Jeff Latonero, Camera; Len Wechsler, Camera; Susan Noll, Video Control; J.M. Hurley, Video Control

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series – 2012

Show:

Saturday Night Live

Network: NBC

Nominee(s):

Steven Cimino, Technical Director; John Pinto, Camera; Paul Cangialosi, Camera; Len Wechsler, Camera; Barry Frischer, Camera; Eric A. Eisenstein, Camera; Susan Noll, Video Control; Frank Grisanti, Video Control

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming – 2012

Show:

Frozen Planet

Network: Discovery Channel

Nominee(s):

Cinematography Team

Outstanding Cinematography For Reality Programming – 2012

Show:

Deadliest Catch

Network: Discovery Channel

Nominee(s):

Cinematography Team

Outstanding Cinematography For A Miniseries Or Movie – 2012

Show:

Great Expectations (Masterpiece)

Network: PBS

Nominee(s):

Florian Hoffmeister, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Single-camera Series – 2012

Show:

Boardwalk Empire

Network: HBO

Nominee(s):

Jonathan Freeman, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Multi-camera Series – 2012

Show:

Two And A Half Men

Network: CBS

Nominee(s):

Steven V. Silver, ASC, Director of Photography

Outstanding Sound Editing For A Series – 2012

Show:

Game Of Thrones

Network: HBO

Nominee(s):

Peter Brown, Supervising Sound Editor/Sound Design; Kira Roessler, Dialogue/ADR Supervising Sound Editor; Tim Hands, ADR Editor/Co-Supervisor of ADR; Paul Aulicino, M.P.S.E., Foley Editor/Supervising Foley Editor; Stephen P. Robinson, Sound Effects Editor; Vanessa Lapato, Dialogue Editor; Brett Voss, Foley Editor; James Moriana, Foley Artist; Jeffrey Wilhoit, Foley Artist; David Klotz, Music Editor

Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera) – 2012

Show:

Frozen Planet

Network: Discovery Channel

Nominee(s):

Kate Hopkins, Dubbing Editor; Tim Owens, Sound Editor; Paul Fisher, Sound Editor

Outstanding Sound Editing For A Miniseries, Movie Or A Special – 2012

Show:

Hemingway & Gellhorn

Network: HBO

Nominee(s):

Douglas Murray, Supervising Sound Editor; Peter Horner, Sound Designer; Kim Foscato, Dialogue Editor; Steve Boeddeker, FX Sound Editor; Casey Langfelder, FX Sound Editor; Andrea Gard, FX Sound Editor; Pat Jackson, FX Sound Editor; Daniel Laurie, ADR Editor; Goro Koyama, Foley Artist; Andy Malcolm, Foley Artist; Joanie Diener, Music Editor

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special – 2012

Show:

84th Annual Academy Awards

Network: ABC

Nominee(s):

Paul Sandweiss, Audio Director; Tommy Vicari, Orchestra Mixer; Pablo Munguia, Protools; Kristian Pedregon, Show Post Audio; Bob Lamasney, Sweetner; Brian Riordan, Re-Recording Mixer; Thomas Pesa, Monitor Mixer; Michael Parker, Monitor Mixer; Josh Morton, Package Mixer; Patrick Baltzell, Front Of House Mixer; Larry Reed, Sound Mixer; John Perez, Sound Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation – 2012

Show:

Modern Family

Network: ABC

Nominee(s):

Stephen A. Tibbo, Production Sound Mixer; Dean Okrand, Re-Recording Mixer; Brian R. Harman, Re-Recording Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Miniseries Or A Movie – 2012

Show:

Hatfields & McCoys

Network: HISTORY

Nominee(s):

Stanomir Dragos, Production Mixer; Christian Cooke, Re-Recording Mixer; Brad Zoern, Re-Recording Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour) – 2012

Show:

Game Of Thrones

Network: HBO

Nominee(s):

Matthew Waters, Re-Recording Mixer; Onnalee Blank, CAS, Re-Recording Mixer; Ronan Hill, CAS, Production Mixer; Mervyn Moore, Production Mixer

Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming – 2012

Show:

Paul Simon’s Graceland Journey: Under African Skies

Network: A&E

Nominee(s):

Tom Paul, Sound Mixer

Outstanding Commercial – 2012

Show:

Best Job

Network:

Nominee(s):

Wieden + Kennedy, Ad Agency; Anonymous Content, Production Company

Outstanding Original Main Title Theme Music – 2012

Show:

Page Eight (Masterpiece)

Network: PBS

Nominee(s):

Paul Englishby, Music by

Outstanding Main Title Design – 2012

Show:

Great Expectations (Masterpiece)

Network: PBS

Nominee(s):

Nic Benns, Title Designer; Rodi Kaya, 3D Atrist; Tom Bromwich, Titles Producer

Outstanding Stunt Coordination – 2012

Show:

Southland

Network: TNT

Nominee(s):

Peewee Piemonte, Stunt Coordinator

Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role – 2012

Show:

Boardwalk Empire

Network: HBO

Nominee(s):

Dave Taritero, VFX Supervisor; Robert Stromberg, VFX Designer; Richard Friedlander, VFX Producer; Eran Dinur, VFX Supervisor; David W. Reynolds, Compositing Supervisor; Matthew Conner, Digital Matte Painter; Austin Meyers, Digital Compositor; Jonathan Dorfman, 3D Artist; Steve Kirshoff, Special Effects Supervisor

Outstanding Special Visual Effects – 2012

Show:

Game Of Thrones

Network: HBO

Nominee(s):

Rainer Gombos, Lead Visual Effects Supervisor; Juri Stanossek, Visual Effects Supervisor; Sven Martin, Animation Lead; Steve Kullback, Lead Visual Effects Producer; Jan Fiedler, Visual Effects Producer; Chris Stenner, Lead Animator; Tobias Mannewitz, Visual Effects Concept Artist; Thilo Ewers, Environment Lead; Adam Chazen, Visual Effects Coordinator

Outstanding Voice-Over Performance – 2012

Show:

Futurama

Network: Comedy Central

Nominee(s):

Maurice LaMarche, as Calculon/ Clamps/ Donbot/ Hedonismbot/ Hyperchicken/ Morbo

Outstanding Short-format Animated Program – 2012

Show:

Regular Show

Network: Cartoon Network

Nominee(s):

Brian A. Miller, Executive Producer; Jennifer Pelphrey, Executive Producer; Curtis Lelash, Executive Producer; Rob Sorcher, Executive Producer; JG Quintel, Executive Producer/Written by; Mike Roth, Supervising Producer/Writer; Janet Dimon, Producer; Matt Price, Writer; Jack Thomas, Writer; John Infantino, Supervising Director/Writer; Robert Alvarez, Animation Director

Outstanding Animated Program – 2012

Show:

The Penguins Of Madagascar: The Return Of The Revenge Of Dr. Blowhole

Network: Nickelodeon

Nominee(s):

Bob Schooley, Executive Producer/Written by; Mark McCorkle, Executive Producer/Written by; Bret Haaland, Co-Executive Producer; Nick Filippi, Supervising Producer; Chris Neuhahn, Supervising Producer; Ant Ward, Supervising Producer; Andrew Huebner, Produced by; David Knott, Supervising Director; Shaun Cashman, Animation Director; Steve Loter, Animation Director; Christo Stamboliev, Animation Director

Outstanding Picture Editing For Reality Programming – 2012

Show:

Deadliest Catch

Network: Discovery Channel

Nominee(s):

Josh Earl, A.C.E., Supervising Editor; Alex Durham, Editor

Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming – 2012

Show:

Frozen Planet

Network: Discovery Channel

Nominee(s):

Andy Netley, Editor; Sharon Gillooly, Editor

Outstanding Picture Editing For Short-Form Segments And Variety Specials – 2012

Show:

2012 Rock And Roll Hall Of Fame Induction Ceremony

Network: HBO

Nominee(s):

Bill DeRonde, Editor; Chris Lovett, Editor; Mark Stepp, Editor; Pi Ware, Editor; John Zimmer, Editor; Ben Folts, Editor

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Miniseries Or A Movie – 2012

Show:

Hatfields & McCoys

Network: HISTORY

Nominee(s):

Don Cassidy, Editor

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series – 2012

Show:

How I Met Your Mother

Network: CBS

Nominee(s):

Sue Federman, Edited by

Outstanding Single-camera Picture Editing For A Comedy Series – 2012

Show:

Curb Your Enthusiasm

Network: HBO

Nominee(s):

Steven A. Rasch, A.C.E., Editor

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series – 2012

Show:

Homeland

Network: Showtime

Nominee(s):

Jordan Goldman, Edited by; David Latham, Edited by

Outstanding Art Direction For A Single-Camera Series – 2012

Show:

Game Of Thrones

Network: HBO

Nominee(s):

Gemma Jackson, Production Designer; Frank Walsh, Art Director; Tina Jones, Set Decorator

Outstanding Art Direction For A Single-Camera Series – 2012

Show:

Boardwalk Empire

Network: HBO

Nominee(s):

Bill Groom, Production Designer; Adam Scher, Art Director; Carol Silverman, Set Decorator

Outstanding Art Direction For A Miniseries Or Movie – 2012

Show:

Great Expectations (Masterpiece)

Network: PBS

Nominee(s):

David Roger, Production Designer; Paul Ghirardani, Art Director; Jo Kornstein, Set Decorator

Outstanding Art Direction For Variety Or Nonfiction Programming – 2012

Show:

65th Annual Tony Awards

Network: CBS

Nominee(s):

Steve Bass, Production Designer; Seth Easter, Art Director

Outstanding Art Direction For Variety Or Nonfiction Programming – 2012

Show:

The 54th Annual Grammy Awards

Network: CBS

Nominee(s):

Brian Stonestreet, Production Designer; Alana Billingsley, Art Director; Matt Steinbrenner, Art Director

Outstanding Art Direction For A Multi-Camera Series – 2012

Show:

2 Broke Girls

Network: CBS

Nominee(s):

Glenda Rovello, Production Designer; Amy Feldman, Set Decorator

Outstanding Original Music And Lyrics – 2012

Show:

65th Annual Tony Awards

Network: CBS

Nominee(s):

Adam Schlesinger, Music by; David Javerbaum, Lyrics by

Outstanding Music Composition For A Miniseries, Movie Or A Special (Original Dramatic Score) – 2012

Show:

Hemingway & Gellhorn

Network: HBO

Nominee(s):

Javier Navarrete, Composer

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score) – 2012

Show:

Downton Abbey

Network: PBS

Nominee(s):

John Lunn, Music by

Outstanding Music Direction – 2012

Show:

The Kennedy Center Honors

Network: CBS

Nominee(s):

Rob Berman, Music Director; Rob Mathes, Music Director

Outstanding Choreography – 2012

Show:

Smash

Network: NBC

Nominee(s):

Joshua Bergasse, Choreographer

Outstanding Guest Actor In A Drama Series – 2012

Show:

Justified

Network: FX Networks

Nominee(s):

Jeremy Davies, as Dickie Bennett

Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series – 2012

Show:

Downton Abbey

Network: PBS

Nominee(s):

Anne ‘Nosh’ Oldham, Department Head Hairstylist; Christine Greenwood, Key Hairstylist

Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special – 2012

Show:

Saturday Night Live

Network: NBC

Nominee(s):

Bettie O. Rogers, Department Head Hairstylist; Jodi Mancuso, Key Hairstylist; Inga Thrasher, Hairstylist; Jennifer Stauffer, Hairstylist; Cara Hannah Sullivan, Hairstylist; Christal Schanes, Hairstylist

Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Movie – 2012

Show:

American Horror Story

Network: FX Networks

Nominee(s):

Monte C. Haught, Department Head Hairstylist; Samantha Wade, Key Hairstylist; Melanie Verkins, Hairstylist; Natalie Driscoll, Hairstylist; Michelle Ceglia, Hairstylist

Outstanding Costumes For A Miniseries, Movie Or A Special – 2012

Show:

Great Expectations (Masterpiece)

Network: PBS

Nominee(s):

Annie Symons, Costume Designer; Yvonne Duckett, Costume Supervisor

Outstanding Costumes For A Series – 2012

Show:

Game Of Thrones

Network: HBO

Nominee(s):

Michele Clapton, Costume Designer; Alexander Fordham, Assistant Costume Designer; Chloe Aubry, Assistant Costume Designer

Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic) – 2012

Show:

Dancing With The Stars

Network: ABC

Nominee(s):

Zena Shteysel, Department Head Makeup Artist; Angela Moos, Key Makeup Artist; Patti Ramsey Bortoli, Makeup Artist; Barbara Fonte, Makeup Artist; Sarah Woolf, Makeup Artist; Nadege Schoenfeld, Makeup Artist

Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic) – 2012

Show:

Game Of Thrones

Network: HBO

Nominee(s):

Paul Engelen, Department Head Makeup Artist; Melissa Lackersteen, Makeup Artist

Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Movie (Non-Prosthetic) – 2012

Show:

Hatfields & McCoys

Network: HISTORY

Nominee(s):

Mario Michisanti, Department Head Makeup Artist; Francesca Tampieri, Makeup Artist

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Miniseries, Movie Or A Special – 2012

Show:

The Walking Dead

Network: AMC

Nominee(s):

Greg Nicotero, Special Makeup Effects Department Head; Jake Garber, Special Makeup Effects Artist; Andy Schoneberg, Special Makeup Effects Artist; Kevin Wasner, Special Makeup Effects Artist; Gino Crognale, Special Makeup Effects Artist; Carey Jonse, Special Makeup Effects Artist; Garrett Immel, Prosthetic Designer

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series – 2012

Show:

Two And A Half Men

Network: CBS

Nominee(s):

Kathy Bates, as Charlie Harper

Outstanding Casting For A Comedy Series – 2012

Show:

Girls

Network: HBO

Nominee(s):

Jennifer Euston, CSA, Casting By

Outstanding Casting For A Miniseries, Movie Or A Special – 2012

Show:

Game Change

Network: HBO

Nominee(s):

David Rubin, CSA, Casting By; Richard Hicks, CSA, Casting By; Pat Moran, CSA, Casting By; Kathleen Chopin, CSA, Casting By

Outstanding Casting For A Drama Series – 2012

Show:

Homeland

Network: Showtime

Nominee(s):

Junie Lowry Johnson, CSA, Casting By; Libby Goldstein, CSA, Casting By; Judy Henderson, CSA, Casting By; Craig Fincannon, CSA, Casting By; Lisa Mae Fincannon, CSA, Casting By

Filed Under:

Follow @Variety on Twitter for breaking news, reviews and more