Your guide to the market

WEDNESDAY, NOV. 3

8:45

“Aftershock”
Huayi Bros. Media Corp., Criterion 6

“Flesh Wounds”
American World Pictures, Broadway 1

“The Big Picture”
EuropaCorp, Broadway 3

“The Speak”
Green Communications, AMC Santa Monia 2

“180 Degrees South”
Magnolia Pictures, Fairmont 3

“Across the Line: The Exodus of Charlie Wright”
Maya Entertainment, AMC S.M. 7

“Last Exorcism”
StudioCanal, Fairmont 5

“Cherry”
Unified Pictures, AMC S.M. 4

11:00

“Pound of Flesh”
American World Pictures, AMC S.M. 4

“Venus & Vegas”
Archstone Distribution, Fairmont 3

“Black Bread”
Beta Cinema, Monica 1

“Age of Heroes”
ContentFilm Intl., AMC S.M. 2

“A View of Love”
EuropaCorp, Criterion 4

“It Begins With the End”
Films Distribution, Fairmont 1

“Wilderness”
Green Communications, AMC S.M. 3

“The Big Bang”
Hannibal Pictures/Hannibal Classics, Fairmont 2

“Monogamy”
Inferno, Ocean 1

“Mandrill”
Magnolia Pictures, Fairmont 5

“The Dry Land”
Maya Entertainment, AMC S.M. 7

“Son of Morning”
Media 8 Entertainment, Broadway 4

“Miss Nobody”
Moving Pictures Film & TV, Broadway 1

“Miral”
Pathe Intl., Criterion 1

“An Invisible Sign”
Sierra Pictures, Monica 4

“Passion Play”
Sierra Pictures, Criterion 2

“Carlos”
StudioCanal, Broadway 3

“Our Day Will Come”
TF1 Intl., AMC S.M. 3

“Battle Royale 3D (promo reel)”
Toei Co., AMC S.M. 1

13:00

“Dwegons”
Alpine Pictures, Broadway 2

“Five Minarets”
Arsenal Pictures, AMC S.M. 6

“The Day I Was Not Born”
Beta Cinema, Monica 3

“Brotherhood”
Cinema Management, Ocean 1

“GasLand”
Cinema Management, Le Merigot 1

“Meant to Be”
Corsan World Sales, AMC S.M. 2

“Corridor”
EastWest Filmdistribution, Broadway 1

“Submission”
Fairway Film, Broadway 4

“Promo Reel”
Films Distribution, Le Merigot 2

“The Butcher, the Chef and the Swordsman
Golden Network, Criterion 4

“Iron Doors 3D”
Jinga Films, Criterion 2

The Troll Hunter
Magnolia Pictures, Criterion 6

“Stake Land”
MPI, AMC S.M. 1

“Lord, Save Us From Your Followers”
New Films, AMC S.M. 5

“Easy Rider: The Ride Back”
Recreation, AMC S.M. 3

“Put Up Your Dux”
Shoreline Ent., Fairmont 5

“Twigson”
Sola Media, Fairmont 2

“The Names of Love”
TF1 Intl., AMC S.M. 4

“Villain”
Toho Co., Criterion 5

“The Child’s Eye (in 3D)”
Universe Films Distribution, AMC S.M. 7

“With or Without Love”
Vertice Sales, Fairmont 3

15:00

“Rabbit Hole”
Affinity Intl., AMC S.M. 4

“The Marriage of Figaro”
Altadena Films, AMC S.M. 2

“Sinbad and the Minotaur”
American World Pictures, AMC S.M. 7

“Arcadia Lost”
Archstone Distribution, Fairmont 1

“Viva Riva!”
Beta Cinema, Criterion 6

“Amphibious 3D”
Celsius Ent., AMC S.M. 3

“Burke and Hare”
Ealing Studios Intl., Criterion 1

“Space Dogs 3D”
Epic Pictures Group, AMC S.M. 1

“Dancing Ninja”
Green Communications, Fairmont 3

“Chico and Rita”
HanWay Films, AMC S.M. 5

“My Aunt’s Sea”
Huaxia Film Distribution, Le Merigot 1

“Every Song Is About Me”
Latido Films, Le Merigot 2

“Coming & Going”
Little Film Co., Ocean 1

“I’m Still Here”
Magnolia Pictures, Monica 4

Chalet Girl
Metropolis Intl. Sales, Criterion 3

“Burning Palms”
New Films, Fairmont 4

“The Hopes and Dreams of Gazza Snell”
NZ Film, Monica 1

“Africa United”
Pathe Intl., Broadway 4

“My Father’s Will”
PFG Ent., Le Merigot 3

“The Village”
SevenOne Intl., Fairmont 5

“Bruc”
StudioCanal, Monica 3

“Home for Christmas”
The Match Factory, Criterion 4

“Animals United”
Timeless Films, Criterion 2

“Janie Jones”
Unified Pictures, Broadway 1

“The Whistleblower”
Voltage Pictures, Broadway 2

17:00

“The Happets”
6 Sales, AMC S.M. 7

“From Prada to Nada”
Affinity Intl., Fairmont 1

“Paradox”
American World Pictures, Fairmont 4

“A Quiet Life”
Beta Cinema, Criterion 3

“Architects of Power”
Cinema do Brasil, Le Merigot 1

“Rising Stars”
Curb Entertainment, Broadway 3

“Julia’s Eyes”
DeAPlaneta, Criterion 1

“LennonNYC”
Ealing Studios Intl., Fairmont 3

“Road to Nowhere”
Entertainment One, Broadway 1

“Midnight F.M.”
Finecut, Fairmont 5

“The Red Eagle”
Five Star Production, Monica 2

“Reign of Assassins”
Fortissimo Films, Broadway 4

“Super”
HanWay Films, AMC S.M. 1

“Flower”
Huaxia Film, Le Merigot 2

“Detective Dee — The Mystery of Phantom Flame”
Huayi Bros., Monica 4

“Dylan Dog: Dead of Night”
Hyde Park Intl., AMC S.M. 6

“Mr. Nice”
Independent, AMC S.M. 2

“Urban Explorer”
Little Film Co., Ocean 1

“happythankyoumoreplease”
Myriad Pictures, Criterion 4

“Matariki”
NZ Film, Monica 1

“5 Days of August”
RexMedia, AMC S.M. 4

“Behind the Walls Promo”
Roissy Films, AMC S.M. 3

“Brighton Rock”
StudioCanal, Criterion 2

“Three”
The Match Factory, Monica 3

19:00

“Rammbock”
EastWest Filmdistribution, Fairmont 2

“Love Ranch”
Entertainment One, Fairmont 1

“In the Eyes of a Killer”
Film Planet, Le Merigot 1

“What’s Wrong With Virginia”
Inferno, Ocean 1

“Renfield — The Undead”
Poison Apple Films, Le Merigot 3

“The Whore”
SevenOne Intl., Fairmont 3

“Strangers in the City”
Toei Co., Fairmont 5

THURSDAY, NOV.4

8:30

“Barney’s Version”
“Essential Ent., Monica 2 ,

“I Saw the Devil”
Finecut, Monica 1

8:45

“The Roundup”
Gaumont, Fairmont 5

“Beneath Hill 60″
Intandem Films, AMC S.M. 2

9:00

“Goethe!”
Beta Cinema, Criterion 5

“Jack Goes Boating”
Celluloid Dreams, AMC S.M. 5

“The Samba That Lives Within Me”
Cinema do Brasil, Broadway 4

“The Perfect Host”
Cinema Management, Ocean 1

“Exorcismus”
Filmax Intl., Criterion 2

“Oranges and Sunshine”
Icon Ent., Criterion 3

“Third Star”
Independent, AMC S.M. 1

“I’m Still Here”
Magnolia Pictures, Monica 3

“First Dog”
Moving Pictures, Fairmont 2

“You Have the Right to Remain Violent”
Quantum Releasing, Le Merigot 3

“Bouncing Cats”
Red Bull Media House, AMC S.M. 7

“F”
SC Films Intl., AMC S.M. 3

“Descendents”
Screen Media, Fairmont 3

“Dirty Pictures”
Shoreline Ent., Le Merigot 2

“A Beginner’s Guide to Endings”
Sierra Pictures, Broadway 3

“Brighton Rock”
StudioCanal, Fairmont 1

“Ao, the Last Neanderthal”
TF1 Intl., AMC S.M. 4

“The People Vs. George Lucas”
The Salt Co., Broadway 2

“The Whistleblower”
Voltage Pictures, Broadway 1

11:00

“The Matchmaker”
6 Sales, Broadway 4

“Bonded by Blood”
AV Pictures, AMC S.M. 4

“The Violent Kind”
Bleiberg Ent., Le Merigot 3

“I Spit on Your Grave”
CineTel, AMC S.M. 5

“I Am Slave”
ContentFilm, Monica 2

“Wild About Harry”
Curb Ent., Fairmont 1

“Holy Night!”
Dygra Films, AMC S.M. 1

“Run to Ground”
EastWest Filmdistribution, AMC S.M. 7

“Ex”
Emperor Motion Pictures, Fairmont 5

“Promo Reel”
Films Distribution, Le Merigot 1

“Point Blank”
Gaumont, Monica 3

“The First Grader”
Goldcrest Films, Criterion 6

“The Butcher, the Chef and the Swordsman”
Golden Network, Criterion 5

“The Way”
Icon Ent., Monica 1

“Beautiful Boy”
Lightning Ent., Broadway 2

“Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen”
Media Asia, AMC S.M. 6

“My Elephant”
Motion Picture Corp. of America, Ocean 1

“Bitter Feast”
MPI, Fairmont 4

“Good Neighbours”
Myriad Pictures, Criterion 4

“The Incite Mill — 7-Day Death Game”
NTV, Le Merigot 2

“Henry’s Crime”
Parlay Films, Criterion 3

“Last Rites of Ransom Pride”
Screen Media, Fairmont 3

“Single by Contract”
Telepool, Broadway 3

“Lights Out”
TF1 Intl., Broadway 1

“Dirty Girl”
The Salt Co., AMC S.M. 3

“Boogie 3D”
Vision Films, Criterion 2

13:00

“Wreckage”
Camelot Distribution, Fairmont 1

“We Are the Night”
Celluloid Dreams, Criterion 5

“Brotherhood”
Cinema Management Group, Ocean 1

“Age of Heroes”
ContentFilm Intl., AMC S.M. 1

“DiDi Hollywood”
DeAPlaneta, Criterion 3

“Force of Nature”
Entertainment One, AMC S.M. 5

“I Want to Be a Soldier”
Epic Pictures, Broadway 1

“A View of Love”
EuropaCorp, Criterion 6

“The Burningmoore Incident”
Fabrication Films, Le Merigot 3

“Super”
HanWay Films, AMC S.M. 2

“Tomorrow When the War Began”
Inferno, Broadway 2

“Daydream Nation”
Joker Films, Fairmont 5

“Bruce Lee, My Brother”
Media Asia, AMC S.M. 7

“Chalet Girl”
Metropolis Intl., Criterion 1

“Like Dandelion Dust”
Mission Pictures, AMC S.M. 6

“Hatchet II”
MPI, Broadway 4

“Dead Awake”
New Films, AMC S.M. 4

“Albert Schweitzer”
North by Northwest Ent., Criterion 4

“NTV Promo Reel”
Nippon Television Network, Le Merigot 1

“Trust”
Nu Image, Broadway 3

“The Hopes and Dreams of Gazza Snell”
NZ Film, Monica 3

“Submarine”
Protagonist Pictures, Criterion 2

“5 Days of August”
RexMedia, AMC S.M. 3

“The Haunted House Project”
Showbox/Mediaplex, Fairmont 3

“Sympathy for Delicious”
Sierra Pictures, Monica 2

“Hooked (International version)”
Sovexportfilm, Le Merigot 2

“Bruc”
StudioCanal, Monica 4

“Varg Veum 2 — The Writing on the Wall”
TrustNordisk, Fairmont 2

15:00

“40”
6 Sales, Fairmont 5

“Dwegons”
Alpine Pictures, Broadway 1

“YellowBrickRoad”
Bleiberg Ent., Le Merigot 1

“Amphibious 3D”
Celsius Ent., AMC S.M. 3

“3D Promo Screenings”
CJ Entertainment, AMC S.M. 1

“Good Day for It”
Curb Ent., Fairmont 2

“Altitude”
Darclight Films, Monica 1

“Love, Wedding, Marriage”
Echo Bridge Ent., Monica 3

“The Stool Pigeon”
Emperor Motion Pictures, AMC S.M. 6

“Jaloux”
Entertainment One, AMC S.M. 2

“The Malay Chronicles: Bloodlines”
Epic Pictures, Fairmont 3

“Agnosia”
Filmax Intl., Monica 2

“Santa’s Apprentice”
Gaumont, Broadway 3

“The Piano in a Factory”
Golden Network, Criterion 5

“West Is West”
Icon Ent., AMC S.M. 5

“Ways to Live Forever”
Intandem Films, Broadway 4

“The Warrior’s Way”
Kathy Morgan Intl., Criterion 6

“Golf in the Kingdom”
Lightning Entertainment, AMC S.M. 4

“Jackboots on Whitehall”
Media 8, Fairmont 4

“Kidnapper”
Media Asia, Monica 4

“My Elephant”
Motion Picture Corp. of America, Ocean 1

“Catfish”
Sierra Pictures, Broadway 2

“Prince Yaroslav”
Sovexportfilm, Le Merigot 3

“Sinatra Club”
TriCoast Worldwide, Le Merigot 2

“Cold Prey — The Beginning”
TrustNordisk, Fairmont 1

“The Child’s Eye (in 3D)”
Universe Films, AMC S.M. 7

“Chatroom”
WestEnd Films, Criterion 1

17:00

“Max Schmeling”
Boll, Broadway 1

“GasLand”
Cinema Management, Le Merigot 2

“The Best and the Brightest”
Echo Bridge Ent., Fairmont 5

“Triple Tap”
Emperor Motion Pictures, AMC S.M. 5

“Snow and Ashes”
Empress Road Pictures, Le Merigot 3

“Road to Nowhere”
Entertainment One, Broadway 2

“Submission”
Fairway Film Alliance, Broadway 4

“The Last Circus”
Films Distribution, AMC S.M. 4

“The Red Eagle”
Five Star Production, Monica 1

Vallanzasca
Fortissimo Films, AMC S.M. 2

“Peep World”
Hyde Park Intl., AMC S.M. 3

“Tracker”
Independent, Criterion 1

“Urban Explorer”
Little Film Co., Ocean 1

“The Troll Hunter”
Magnolia Pictures, Criterion 4

“All About Love”
Mega-Vision, AMC S.M. 6

“The Legend Is Born — Ip Man”
Mei Ah Ent., Fairmont 1

“Death Bell 2: Bloody Camp”
M-Line Distribution, Criterion 3

“Wide Blue Yonder”
Parkland Pictures, Monica 4

Benvenuti al Sud
Pathe Intl., Criterion 5

“Pete Smalls Is Dead”
Peace Arch Ent., Monica 3

“The Great Adventure of Hutch the Honeybee”
Shochiku Co., AMC S.M. 1

“Lily Sometimes”
SND Groupe M6 Fairmont 3

“Limbo”
Svensk Filmindustri, Fairmont 2

“Caged”
TF1 Intl., Broadway 3

“Womb”
The Match Factory, Criterion 6

Killing Bono
The Salt Co., Monica 2

“Smitty”
TriCoast Worldwide, Fairmont 4

“Gaturro 3D”
Voltage Pictures, Criterion 2

“I Am”
Worldwide Film Ent., Le Merigot 1

19:00

“Brando Unauthorized”
Amadeus Pictures, Le Merigot 1

“Broder”
Cinema do Brasil, Fairmont 4

“A Better Tomorrow”
CJ Ent., Ocean 1

“Troubleshooter”
Finecut, Fairmont 2

“The Frontier”
SevenOne Intl., Fairmont 3

“The Lady Shogun and Her Men”
Shochiku Co., Fairmont 5

“Father of Invention”
Sunrise Films, Le Merigot 2

“Lula, the Son of Brazil
VC Multimedia, Fairmont 1

FRIDAY, NOV. 5

8:30

“Barney’s Version”
Essential Ent., Monica 3

“Norwegian Wood”
Fortissimo Films, Broadway 2

8:45

“Triple Tap”
Emperor Motion Pictures, AMC S.M. 6

“Mr. Nice”
Independent, AMC S.M. 2

9:00

“Bonded by Blood”
AV Pictures, AMC S.M. 3

“Walking to School”
China Film, Le Merigot 3

“Caught Inside”
Darclight Films, Broadway 1

“The Resident”
Exclusive Films, Criterion 6

“Agnosia”
Filmax Intl., Monica 1

“Alien Girl”
Fortissimo Films, AMC S.M. 1

“Point Blank”
Gaumont, Monica 4

“I Am You”
Goldcrest Films, Fairmont 4

“The Way”
Icon Ent., Monica 2

“Needle”
Lightning Ent., Ocean 1

“Siren”
MonteCristo Intl., Le Merigot 1

“Hatchet II”
MPI, Broadway 4

“William Vincent”
Peace Arch Ent., Fairmont 3

“Monsters”
Protagonist Pictures, Fairmont 5

“You and I”
Shoreline Ent., Le Merigot 2

“Passion Play”
Sierra Pictures, Criterion 2

“Single by Contract”
Telepool, Broadway 3

“Home for Christmas”
The Match Factory, Criterion 4

“Priest of Evil”
TrustNordisk, Fairmont 2

“Hybrid 3D”
Voltage Pictures, AMC S.M. 7

“Tamara Drewe”
WestEnd Films, AMC S.M. 4

11:00

“Fading of the Cries”
Aspect Film, Fairmont 4

“Goethe!”
Beta Cinema, Criterion 6

“Bloodrayne: The Third Reich”
Boll, Broadway 2

“Re-Uniting the Rubins”
Centre Films, AMC S.M. 6

“Cinderella 3D (Footage)”
Cinemavault, AMC S.M. 1

“Julia’s Eyes”
DeAPlaneta, Criterion 3

“Wrecked”
Entertainment One, Monica 1

“The Big Picture”
EuropaCorp, Broadway 3

“Let Me In”
Exclusive Films, Broadway 1

“Kidnapped”
Filmax Intl.,AMC S.M. 5

“The Village of Shadows”
Films Distribution, Fairmont 3

“Griff the Invisible”
Fortissimo Films, Monica 4

“In Gold We Trust”
Gaumont, Monica 3

“The Speak”
Green Communications, AMC S.M. 2

Essential Killing
HanWay Films, Criterion 5

“My Garden of Eden”
Huaxia Film Le Merigot 1

“Timer”
Jinga Films, Le Merigot 3

“Smash His Camera”
Magnolia Pictures, Fairmont 5

“My Elephant”
Motion Picture Corp. of America, Ocean 1

“happythankyoumoreplease”
Myriad Pictures, Criterion 4

“Wide Blue Yonder”
Parkland Pictures, Fairmont 2

Little Murder
Parlay Films, AMC S.M. 7

“Miral”
Pathe Intl., Criterion 1

“First Night (a.k.a. Cosi)”
SC Films, AMC S.M. 4

“Devil’s Flower”
Sovexportfilm, Le Merigot 2

“3D Sex and Zen: Extreme Ecstasy”
Tai Seng Ent., AMC S.M. 3

“Our Day Will Come”
TF1 Intl., Monica 2

“Animals United”
Timeless Films, Criterion 2

13:00

“Rabbit Hole”
Affinity Intl., AMC S.M. 4

“The Guardians of the Lost Code”
“American Cinema, AMC S.M. 7

1 A Minute”
Arrow Entertainment, Broadway 4

“National Lampoon’s Dirty Movie”
Camelot Distribution, Fairmont 3

“The Perfect Host”
Cinema Management, Ocean 1

“Matching Jack”
ContentFilm Intl., Monica 3

“Rising Stars”
Curb Ent., Fairmont 5

“Burke and Hare”
Ealing Studios Intl., Criterion 1

“Love, Wedding, Marriage”
Echo Bridge Ent., Monica 4

“Jaloux”
Entertainment One, Criterion 2

“Arthur 3 The War of Two Worlds”
EuropaCorp, Monica 1

“Exorcismus”
Filmax Intl., Criterion 3

“Santa’s Apprentice”
Gaumont, Broadway 3

“The First Grader”
Goldcrest Films, Criterion 6

“Wilderness”
Green Communications, AMC S.M. 3

“Chico and Rita”
HanWay Films, AMC S.M. 6

“Love in the Lounge Bridge”
Huaxia Film, Le Merigot 1

“Gunless”
Joker Films, Fairmont 1

“Beautiful Boy”
Lightning Ent., Broadway 1

“I’m Still Here”
Magnolia Pictures, Monica 2

“My Best Bodyguard”
Media Asia, Criterion 4

“Like Dandelion Dust”
Mission Pictures, AMC S.M. 5

“Stake Land”
MPI, AMC S.M. 1

“Little Obama”
MVP Pictures, Criterion 5

“Africa United”
Pathe Intl., Broadway 2

“My Father’s Will”
PFG Ent., Le Merigot 3

“Man of Vendetta”
Showbox/Mediaplex, Fairmont 2

“Lilly the Witch — The Journey to Mandolan”
Telepool, AMC S.M. 2

“Confessions”
Toho Co., Le Merigot 2

“Complexo — Parallel Universe”
VC Multimedia, Fairmont 4

15:00

“Fighting Fish”
Altadena Films, Fairmont 4

“Five Minarets”
Arsenal Pictures, AMC S.M. 6

“King’s Road”
Beta Cinema, Criterion 2

“Up & Down”
Centre Films, Le Merigot 1

“Expecting Mary”
Echo Bridge Ent., Fairmont 5

“Bedevilled”
Finecut, Criterion 3

“Vallanzasca”
Fortissimo Films, AMC S.M. 1

“The Big Bang”
Hannibal, Fairmont 3

“Aftershock”
Huayi Bros., Criterion 5

“Oranges and Sunshine”
Icon Ent., Criterion 1

“Third Star”
Independent, AMC S.M. 2

“A Serbian Film”
Jinga Films, Le Merigot 3

“Wind Blast”
Media Asia, Monica 4

“Billy: The Early Years of Billy Graham”
Mission Pictures, Criterion 4

“My Elephant”
Motion Picture Corp. of America, Ocean 1

“SoulBoy”
Moviehouse Ent., Broadway 4

Nice Guy Johnny
Myriad Pictures, AMC S.M. 7

“Trust”
Nu Image, AMC S.M. 5

“Blackout”
SevenOne Intl., Fairmont 2

“Abacus and Sword”
Shochiku Co., Broadway 2

“Grand Prix”
Sidus, Criterion 6

“A Beginner’s Guide to Endings”
Sierra Pictures, Broadway 3

“Territories”
SND Groupe M6 Monica 2

“Janie Jones”
Unified Pictures, Broadway 1

“Behind Your Eyes”
Vesuvio Intl., AMC S.M. 3

“A Killing Strain”
Worldwide Film, Le Merigot 2

17:00

“The Apocalypse Code”
Art Pictures, Le Merigot 3

“Sophie”
Atlas Intl., Fairmont 2

“The End Is My Beginning”
Beta Cinema, Monica 1

“Freakonomics”
Celsius Ent., Fairmont 1

“The Best and the Brightest”
Echo Bridge Ent., Fairmont 4

“The Makeover”
Film Planet Ent., Le Merigot 2

“Detective Dee — The Mystery of Phantom Flame”
Huayi Bros., Monica 2

“Devils Playground”
Intandem Films, Fairmont 3

“Coming & Going”
Little Film Co., Ocean 1

“Sympathy for Delicious”
Sierra Pictures, Monica 4

“The Lost Future”
Tandem Communications, Le Merigot 1

“Three”
The Match Factory, Monica 3

19:00

“From Prada to Nada”
Affinity Intl., Fairmont 1

“La Rina (The Pit)”
Cinema do Brasil, Le Merigot 2

“The Man From Nowhere”
CJ Ent., Ocean 1

“LennonNYC”
Ealing Studios Intl., Fairmont 2

“The Malay Chronicles: Bloodlines”
Epic Pictures Group, Fairmont 4

“Renfield — The Undead”
Poison Apple Films, Le Merigot 3

“The Whore”
SevenOne Intl., Fairmont 3

“Colorful”
Toho Co., Le Merigot 1

SATURDAY, NOV. 6

8:30

“Incendies”
Entertainment One, Criterion 6

“The Way Back”
Exclusive Films, AMC S.M. 6

8:45

“The Poll Diaries”
Bavaria Film, Monica 1

“Stricken”
Goldcrest Films, Fairmont 4

“13 Assassins”
HanWay Films, Broadway 4

“Beneath Hill 60″
Intandem Films, AMC S.M. 2

9:00

“Viva Riva!”
Beta Cinema, Criterion 5

“The Blue Knight”
China Film, Le Merigot 3

“Brotherhood”
Cinema Management Group, Ocean 1

Little White Lies”
EuropaCorp, Broadway 3 ,

“With Love … From the Age of Reason”
Films Distribution, Broadway 1

“Wasted on the Young”
Fortissimo Films, Monica 4

“Fair Is Fair”
Gaumont, Broadway 2

“West Is West”
Icon Ent., AMC S.M. 5

“Tracker”
Independent, Criterion 1

“Mandrill”
Magnolia Pictures, Fairmont 3

“Pete Smalls Is Dead”
Peace Arch Ent., Monica 3

“Submarine”
Protagonist Pictures, Criterion 3

“Swinging With the Finkels”
SC Films, AMC S.M. 3

“Mother’s Day”
Sierra Pictures, AMC S.M. 4

“Black Forest”
Sola Media, Fairmont 5

“Ao, the Last Neanderthal”
TF1 Intl., AMC S.M. 1

“Cirkus Columbia”
The Match Factory, Criterion 4

“Battle Royale”
Toei Co., Fairmont 2

“The Grand”
TriCoast Worldwide, Le Merigot 2

“Those Who Kill — Utopia”
TrustNordisk, Fairmont 1

“Hybrid 3D”
Voltage Pictures, AMC S.M. 7

10:30

Space Battleship Yamato
Tokyo Broadcasting System Television, Criterion 2

11:00

“The Runway”
6 Sales, Broadway 2

“Kings of Mykonos”
Arclight Films, Monica 4

“Black Bread”
Beta Cinema, Monica 3

“Phasma Ex Machina”
Bleiberg Ent., Le Merigot 1

“Dichotomy”
Centre Films, Le Merigot 2

“DiDi Hollywood”
DeAPlaneta, Criterion 1

“Hidden 3D (Promo)”
Entertainment One, AMC S.M. 3

“The Pack”
Films Distribution, Fairmont 2

“Reign of Assassins”
Fortissimo Films, Broadway 4

“Cane Toads: The Conques”
Inferno, AMC S.M. 1

“The Veteran (Promo)”
Intandem Films, Fairmont 4

“Shadow”
Jinga Films, Le Merigot 3

“Patagonia”
Little Film Co., Ocean 1

“And Everything Is Going Fine”
Magnolia Pictures, Fairmont 3

“Across the Line: The Exodus of Charlie Wright”
Maya Entertainment, AMC S.M. 7

“Good Neighbours”
Myriad Pictures, Criterion 4

“Benvenuti al Sud”
Pathe Intl., Criterion 5

“The Lady Shogun and Her Men”
Shochiku Co., AMC S.M. 4

“Foxy Festival”
Showbox/Mediaplex, AMC S.M. 2

“An Invisible Sign”
Sierra Pictures, Monica 2

“Simple Simon”
Svensk Filmindustri, Fairmont 5

“Hanni & Nanni”
Telepool, Monica 1

“Lights Out”
TF1 Intl., Broadway 1

“With Or Without Love”
Vertice Sales, Fairmont 1

13:00

“Kill Katie Malone”
American World Pictures, Le Merigot 2

“Devil’s Kickers”
Beta Cinema, Monica 1

“SkatelandvCamelot, Fairmont 4

“The Perfect Host”
Cinema Management, Ocean 1

“I Am Slave”
ContentFilm, Monica 4

“To Hell With the Ugly”
DeAPlaneta, Le Merigot 1

“Flying Lessons”
New Films, Fairmont 2

“Uninhabited”
SC Films, Fairmont 1

“The Two Deaths of Quincas Wateryell”
StudioCanal, Fairmont 5

“Herschell Gordon Lewis’ The Uh-Oh! Show”
Vesuvio Intl., Le Merigot 3

15:00

“Passione”
Beta Cinema, Monica 1

“Curio”
Centre Films, Le Merigot 1

“Plans for Tomorrow”
DeAPlaneta, Le Merigot 2

“Immortal Island”
Fairway Film Alliance, Le Merigot 3

“Griff the Invisible”
Fortissimo Films, Monica 4

“How Much Does Your Building Weigh, Mr. Foster”
Latido Films, Fairmont 5

“The Chameleon”
Lightning Ent., Fairmont 3

“The Clinic”
Little Film Co., Ocean 1

“Every Day”
Myriad Pictures, Fairmont 4

“The Dead”
TriCoast Worldwide, Fairmont 2

17:00

“Savages Crossing”
American World Pictures, Le Merigot 2

“The Phobos”
Art Pictures, Le Merigot 3

“The Day I Wasn’t Born”
Beta Cinema, Monica 1

“71-Into the Fire”
Finecut, Monica 4

“The Reef”
Lightning Ent., Fairmont 2

“Meet My Friend”
Little Film Co., Ocean 1

“Dino Mom”
Myriad Pictures, Fairmont 4

“Last Rites of Ransom Pride”
Screen Media, Fairmont 3

“The Great Adventure of Hutch the Honeybee”
Shochiku Co., Fairmont 5

“Father of Invention”
Sunrise Films, Le Merigot 1

19:00

“Fading of the Cries”
Aspect Film, Fairmont 3

“GasLand”
Cinema Management, Le Merigot 1

“The Unjust”
CJ Ent., Ocean 1

“Cropsey”
MPI, Fairmont 5

“The Frontier”
SevenOne Intl., Fairmont 1

“Abacus and Sword”
Shochiku Co., Fairmont 2

SUNDAY, NOV. 7

8:45

“Rio Sex Comedy”
Entertainment One, Broadway 2

“Detective Dee — The Mystery of Phantom Flame”
Huayi Bros., Monica 2

“Telstar: The Joe Meek Story”
Intandem Films, Fairmont 1

9:00

“The Happets”
6 Sales, AMC S.M. 7

“Black Field”
Altadena Films, Fairmont 4

“King’s Road”
Beta Cinema, Criterion 2

“Beyond the Sacred Land”
China Film, Le Merigot 3

“Holy Night!”
Dygra Films, AMC S.M. 1

“Little White Lies”
EuropaCorp, Broadway 3

“Kidnapped”
Filmax Intl., AMC S.M. 5

“The Last Circus”
Films Distribution, AMC S.M. 3

“Griff the Invisible”
Fortissimo Films, Monica 1

“All About Love”
Mega-Vision, AMC S.M. 6

“Main Street”
Myriad Pictures, Monica 3

“Matariki”
NZ Film, Monica 4

“Africa United”
Pathe Intl., Broadway 4

“Easy Rider: The Ride Back”
Recreation, AMC S.M. 4

“Catfish”
Sierra Pictures, Broadway 1

“Last Exorcism”
StudioCanal, Fairmont 3

“Cargo”
Telepool, Fairmont 5

“Lilly the Witch — The Journey to Mandolan”
Telepool, AMC S.M. 2

“Womb”
The Match Factory, Ocean 1

11:00

“Anything You Want”
6 Sales, AMC S.M. 4

“Dwegons”
Alpine Pictures, Broadway 1

“A Woman”
Archstone Distribution, Fairmont 4

“Colours in the Dark”
Beta Cinema, AMC S.M. 5

“3D Promo Screenings”
CJ Ent., AMC S.M. 1

“To Hell With the Ugly”
DeAPlaneta, Le Merigot 2

“The Stool Pigeon”
Emperor Motion Pictures, AMC S.M. 6

“Incendies”
Entertainment One, Criterion 6

“Wasted on the Young”
Fortissimo Films, Monica 1

“Point Blank”
Gaumont, Monica 4

“Aftershock”
Huayi Bros., Criterion 4

“The Tempest”
Icon Ent., Fairmont 3

“Ways to Live Forever”
Intandem Films, Broadway 4

“Bedways”
Jinga Films, Le Merigot 3

“The Warrior’s Way”
Kathy Morgan Intl., Criterion 5

“Needle”
Lightning Ent., Fairmont 1

“Patagonia”
Little Film Co., Ocean 1

“The Dry Land”
Maya Ent., AMC S.M. 7

“Predicament”
NZ Film, Monica 2

“Henry’s Crime”
Parlay Films, Criterion 1

“Behind the Walls Promo”
Roissy Films, AMC S.M. 3

“F”
SC Films, AMC S.M. 2

“Territories”
SND Groupe M6 Monica 3

“Prince Yaroslav”
Sovexportfilm, Le Merigot 1

“Brighton Rock”
StudioCanal, Criterion 2

“The People Vs. George Lucas”
The Salt Co., Broadway 2

“Zebraman 2: Attack on Zebra City”
Toei Co., Fairmont 5

13:00

“Up & Down”
Centre Films, Le Merigot 1

“Plans for Tomorrow”
DeAPlaneta, Le Merigot 2

“Skills”
Epic Pictures, Fairmont 5

“In Gold We Trust”
Gaumont, Monica 4

“Burning Palms”
New Films, Fairmont 1

“The Romantics”
SC Films, Fairmont 3

“Cirkus Columbia”
The Match Factory, Ocean 1

“Beck — Buried Alive”
TrustNordisk, Fairmont 2

15:00

“The Black Sheep”
Beta Cinema, Monica 1

“Kandahar Break”
Centre Films, Le Merigot 1

“Wrecked”
Entertainment One, Monica 4

“Dealing With Destiny”
Film Planet, Le Merigot 3

“4.3.2.1”
Icon Ent., Fairmont 3

“Meet My Friend”
Little Film Co., Ocean 1

“Elektra Luxx”
Myriad Pictures, Fairmont 4

“The Village”
SevenOne Intl., Fairmont 5

“Limbo”
Svensk Filmindustri, Fairmont 1

“A Killing Strain”
Worldwide Film, Le Merigot 2

17:00

“The Polar Adventures”
Art Pictures, Le Merigot 3

“Sophie”
Atlas Intl., Fairmont 4

“Devil’s Kickers”
Beta Cinema, Monica 1

“Brother’s Justice”
Fabrication Films, Le Merigot 1

“Golf in the Kingdom”
Lightning Ent., Ocean 1

“The Troll Hunter”
Magnolia Pictures, Monica 4

“The Family Tree”
Myriad Pictures, Fairmont 3

“Bouncing Cats”
Red Bull Media House, Fairmont 2

“Simple Simon”
Svensk Filmindustri, AB, Fairmont 1

“Bitter/Sweet”
Worldwide Film, Le Merigot 2

19:00

“A Horrible Way to Die”
Celluloid Dreams, Fairmont 5

“Smash His Camera
Magnolia Pictures, Fairmont 2

“Satin”
New Films, Fairmont 4

“The Sleeper’s Wife”
SevenOne Intl., Fairmont 3

“Prisoners of Power”
Sunrise Films, Ocean 1

“King of the Avenue”
Vantage Media/Vision Music, Le Merigot 2

MONDAY, NOV.8

8:30

“Norwegian Wood”
Fortissimo Films, Broadway 2

8:45

“Rio Sex Comedy”
Entertainment One, Broadway 4

“Stricken”
Goldcrest Films, Fairmont 5

“Lula, the Son of Braz”
VC Multimedia, Fairmont 2

9:00

“The Guardians of the Lost Code”
American Cinema, AMC S.M. 7

“The End Is My Beginning”
Beta Cinema, Monica 4

“Jack Goes Boating”
Celluloid Dreams, AMC S.M. 5

“Meant to Be”
Corsan World Sales, AMC S.M. 2

“Don Quixote”
Filmko, AMC S.M. 1

“The Kid: Chamaco”
Maya Ent., Fairmont 1

“Alabama Moon”
Myriad Pictures, Fairmont 4

“Killing Bono”
The Salt Co., Monica 1

“Cold Prey — The Beginning”
TrustNordisk, Fairmont 3

“The Whistleblower”
Voltage Pictures, Broadway 1

“Tamara Drewe”
WestEnd Films, AMC S.M. 4

11:00

“Travellers”
Altadena Films, Fairmont 5

“Colours in the Dark”
Beta Cinema, AMC S.M. 6

“Hidden 3D (Promo)”
Entertainment One, AMC S.M. 1

“A View of Love”
EuropaCorp, Criterion 4

“Let Me In”
Exclusive Films, Broadway 1

“The Village of Shadows”
Films Distribution, Fairmont 4

“Wasted on the Young”
Fortissimo Films, Monica 4

“Santa’s Apprentice”
Gaumont, Broadway 3

“And the Beat Goes On”
Genesis Film Sales, Fairmont 1

“Nice Guy Johnny”
Myriad Pictures, AMC S.M. 7

“Keepsake”
New Films, AMC S.M. 2

“Albert Schweitzer”
North by Northwest, Criterion 5

“Predicament”
NZ Film, Monica 1

“Miral”
Pathe Intl., Criterion 3

“The Secret of Loch Ness II”
SevenOne Intl., Fairmont 3

“Lily Sometimes”
SND Groupe M6 Fairmont 2

“Bruc”
StudioCanal, Monica 3

“Hanni & Nanni”
Telepool, Monica 2

“The Names of Love”
TF1 Intl., AMC S.M. 3

“Gaturro 3D”
Voltage Pictures, Criterion 2

“Chatroom”
WestEnd Films, Criterion 1

13:00

“Takedown”
American World Pictures, Fairmont 2

“A Quiet Life”
Beta Cinema, Criterion 1

“We Are the Night”
Celluloid Dreams, Criterion 5

“Altitude”
Darclight Films, Monica 2

“Barney’s Version”
Essential Ent., Monica 1

“The Big Picture”
EuropaCorp, Broadway 3

“With Love … From the Age of Reason”
Films Distribution, Broadway 2

“Dylan Dog: Dead of Night”
Hyde Park Intl., AMC S.M. 5

“Elektra Luxx”
Myriad Pictures, Fairmont 4

“Saving Grace B. Jones”
New Films, Fairmont 3

“Life’s a Beach”
Quantum Releasing, Fairmont 1

“First Night (a.k.a. Cosi)”
SC Films, AMC S.M. 3

“Mother’s Day”
Sierra Pictures, AMC S.M. 4

“Devil’s Flower”
Sovexportfilm, AMC S.M. 7

“Dirty Girl”
The Salt Co., AMC S.M. 2

“Behind Your Eyes”
Vesuvio Intl., AMC S.M. 1

15:00

“Passione”
Beta Cinema, Monica 4

“Amphibious 3D”
Celsius Ent., AMC S.M. 3

“Unrequited”
Darclight Films, Broadway 4

“Love, Wedding, Marriage”
Echo Bridge Ent., Monica 2

“Beautiful Islands”
Eleven Arts, AMC S.M. 5

“The Pack”
Films Distribution, Fairmont

“Alien Girl”
Fortissimo Films, Broadway 2

“Essential Killing”
HanWay Films, Criterion 5

“The Tempest”
Icon Ent., Fairmont 5

“What’s Wrong With Virginia”
Inferno, Criterion 6

“Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen”
Media Asia, AMC S.M. 6

“Stalker”
Moviehouse Ent., Fairmont 2

“Chain Letter”
New Films, AMC S.M. 2

“Little Murder”
Parlay Films, AMC S.M. 7

“Blackout”
SevenOne Intl., Fairmont 3

“Cherry Tree Lane”
The Salt Co., Broadway 3

“Battle Royale 3D (Promo Reel)”
Toei Co., AMC S.M. 1

“Janie Jones”
Unified Pictures, Broadway

“Complexo –Parallel Universe”
VC Multimedia, Fairmont 1

“The Terror Experiment”
Vision Films, AMC S.M. 4

17:00

,a href=”/review/VE1117940906″>“The Black Sheep”
Beta Cinema, Monica 1

“Shadows”
Darclight Films, Fairmont 3

“Expecting Mary”
Echo Bridge Ent., Fairmont 5

“I Am You”
Goldcrest Films, Fairmont 1

“Dino Mom”
Myriad Pictures, Fairmont 4

“Descendents”
Screen Media, Fairmont 2

19:00

“Freakonomics”
Celsius Ent., Fairmont 3

“It Begins With the End”
Films Distribution, Fairmont 5

“The Sleeper’s Wife”
SevenOne Intl., Fairmont 2

“Lemmy”
Vantage Media/Vision Music, Fairmont 4

Filed Under:

Follow @Variety on Twitter for breaking news, reviews and more