Guest kudos for Justin Timberlake, Tina Fey

Tina Fey added another Emmy to her collection Saturday with a win at the 61st annual Creative Arts Emmy Awards for her portrayal of then-Alaska Gov. Sarah Palin on “Saturday Night Live,” taking the guest actress in a comedy series category.

PBS’ miniseries “Little Dorrit” picked up the night’s most wins with four trophies at the Nokia Theater, followed by triple threats including “Pushing Daisies” and HBO’s “Grey Gardens.”

Saturday’s Creative Arts ceremony was the warm-up for Sept. 20’s main Emmy event, to be telecast live from the Nokia on CBS at 8 p.m. ET.

Among the nets, HBO led the pack with 16 wins Saturday, followed by NBC with 11 and ABC and Fox with eight apiece. NBC’s “30 Rock” and HBO’s “Grey Gardens” nabbed the most noms in this year’s Primetime Emmy derby with 22 and 17, respectively.

Fey’s hit comedy “30 Rock,” for which she won last year’s lead actress kudo, picked up awards for casting and editing. She is nominated again this year in the same category.

In her acceptance speech, Fey thanked her parents, who are “lifelong Republicans,” saying, “They thought the first four sketches were very funny; and the last two were, in their words, ‘enough already.’ ”

Fey also thanked Palin.

“Mrs. Palin is an inspiration to working mothers everywhere,” she added. “Because she bailed on her job right before Fourth of July weekend.”

Justin Timberlake, who was among the ceremony’s many no-shows, won for his role as host on “Saturday Night Live.”

In the guest drama thesp categories, Ellen Burstyn won for her spot on “Law and Order: SVU” — a category the skein has won now for three consecutive years — and Michael J. Fox for “Rescue Me.”

Burstyn was up against two other “SVU” contenders, Brenda Blethyn and Carol Burnett.

“I’ve always wanted one of these,” Burstyn said in her acceptance speech. The thesp, having already won an Oscar and a Tony, said backstage, “I just thought it would be balanced if I had an Emmy, too. I wanted to complete the set.”

CBS’ “The Kennedy Center Honors” beat out Host Kathy Griffin’s “Kathy Griffin: She’ll Cut a Bitch” in the variety, music or comedy special category.

Among the night’s other big winners, Disney Channel’s “Wizards of Waverly Place” won over fellow Mouse net children’s program “Hannah Montana,” while A&E’s “Intervention” took reality program.

HBO docu prexy Sheila Nevins was honored with the org’s 15th Governors Award since 1978. The cabler’s wins included directing and writing kudos for its docu “Roman Polanski: Wanted and Desired.”

PBS’ “American Masters” topped the nonfiction series category, and the History channel won for its special about the attacks on 9/11, “102 Minutes That Changed America.”

The night’s top commercial went to Coca-Cola’s spot “Heist.”

Saturday’s show will air as a two-hour special on E! Friday at 1 p.m. PT.

Below is a list of award winner highlights as presented during the ceremony. Winners’ names appear in bold for each category.

Outstanding Guest Actor In A Drama Series:
Michael J. Fox as Dwight, Rescue Me • Sheila • FX Networks • Produced by Apostle, The Cloudland Company and DreamWorks Television in association with Sony Pictures Television

Outstanding Reality Program:
Intervention • A&E • Produced by GRB Entertainment for A&E Network

Gary Benz, Executive Producer; Michael Branton, Executive Producer; Sam Mettler, Executive Producer; Dan Partland, Executive Producer; Robert Sharenow, Executive Producer; Colleen Conway, Executive Producer; Jeff Grogan, Supervising Producer;

Trisha Kirk Redding, Producer; Sarah Skibitzke, Producer; Kurt Schemper, Produced By

Outstanding Commercial:
Heist • Coca-Cola, Wieden + Kennedy, Ad Agency Psyop, Production Company

Outstanding Children’s Program:
Wizards Of Waverly Place • Disney Channel • It’s a Laugh Productions/Disney Channel; Todd J. Greenwald, Executive Producer; Peter Murrieta, Executive Producer; Vince Cheung, Executive Producer; Ben Montanio, Executive Producer; Matt Goldman, Co-Executive Producer; Greg A. Hampson, Produced By

Outstanding Nonfiction Series:
American Masters• PBS • Thirteen/WNET American Masters; Susan Lacy, Executive Producer; Prudence Glass, Series Producer; Julie Sacks, Supervising Producer;Judy Kinberg, Producer

Outstanding Nonfiction Special:
102 Minutes That Changed America • HISTORY • Produced by Siskel/Jacobs Productions for History; Greg Jacobs, Executive Producer; Jon Siskel, Executive Producer; Susan Werbe, Executive Producer; Nicole Rittenmeyer, Producer

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series:
Tina Fey as Governor Sarah Palin, Saturday Night Live • Presidential Bash 2008 • NBC • SNL Studios in association with NBC Studios and Broadway Video

Outstanding Cinematography For A Miniseries Or Movie:
Lukas Strebel, Little Dorrit • Part 1 • PBS • A co-production of BBC Productions and WGBH Boston

Outstanding Cinematography For A One Hour Series:
Ousama Rawi, The Tudors • Episode 303 • Showtime • Showtime Presents in association with Peace Arch Entertainment, Reveille, Working Title, An Ireland-Canada Co-Production

Outstanding Cinematography For A Half-Hour Series:
Michael Weaver, Californication • In Utero • Showtime • Showtime Presents in association with Aggressive Mediocrity And Then…

Outstanding Guest Actress In A Drama Series:
Ellen Burstyn, Law & Order: Special Victims Unit • Swing • NBC • Wolf Films in association with Universal Media Studios

Outstanding Special Visual Effects For A Miniseries, Movie Or A Special:
Generation Kill • The Cradle Of Civilization • HBO • Company Pictures and Blown, Deadline Productions in association with HBO Films; Adam McInnes, Visual Effects Supervisor; Courtney Vanderslice-Law, Visual Effects Producer; Antony Bluff, Visual Effects Producer; Paul Edwards, Visual Effects Producer; Ken Dailey, Visual Effects Producer; Stephane Paris, CGI Supervisor; David Sewell, Lead Visual Effects; Stuart Partridge, Lead Visual Effects Compositor; Jean-Paul Rovela, Lead CGI Artist

Outstanding Special Visual Effects For A Series:
Heroes • The Second Coming/The Butterfly Effect • NBC • Universal Media Studios in association with Tailwind Productions; Mark Scott Spatny, Visual Effects Producer; Eric Grenaudier, Visual Effects Supervisor;

Gary D’Amico, Special Effects Supervisor; Michael Cook, Lead CG Artist; Daniel Kumiega, Lead CG Animator; Chris Martin, Compositing Supervisor; Meliza Fermin, Lead Visual Effects Compositor; Ryan Wieber, Lead Visual Effects Compositor; Diego Galtieri, Lead Visual Effects Compositor

Outstanding Voice-Over Performance:
Dan Castellaneta as Homer Simpson, The Simpsons • Father Knows Worst • FOX • Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television

Outstanding Animated Program (for programming less than one hour):
South Park • Margaritaville • Comedy Central • Central Productions, Trey Parker, Executive Producer/Writer/Director;Matt Stone, Executive Producer; Anne Garefino, Executive Producer; Frank C. Agnone II, Supervising Producer; Eric Stough, Producer; Adrien Beard, Producer; Bruce Howell, Producer; Erica Rivinoja, Producer; Vernon Chatman, Producer; Bill Hader, Producer; Ryan Quincy, Director of Animation

Outstanding Animated Program (for programming one hour or more):
Destination Imagination (Foster’s Home For Imaginary Friends) • Cartoon Network • Cartoon Network Studios; Craig McCracken, Executive Producer/Story By/Directed By; Brian Miller, Executive Producer; Jennifer Pelphrey, Supervising Producer; Ryan Slater, Producer; Michelle Papandrew, Animation Producer; Lauren Faust, Written By/Story By; Tim McKeon, Written By/S
tory By; Darrick Bachmann, Story By; Ed Baker, Story By; Vaughn Tada, Story By; Alex Kirwin, Story By; Rob Renzetti, Story By/Directed By; Robert Alvarez, Animation Direction; Eric Pringle, Animation Direction.

Outstanding Main Title Design:
United States Of Tara, Showtime • Showtime presents in association with DreamWorks Television; Jamie Caliri, Director/Designer; Dave Finkel, Creative Director; Brett Baer, Creative Director; Alex Juhasz, Illustrator; Anthony Scott, Lead Animator;Morgan Hay, Title Producer

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score):
Joe LoDuca, Music by, Legend Of The Seeker • Prophecy • Syndicated • ABC Studios

Outstanding Music Composition For A Miniseries, Movie Or A Special (Original Dramatic Score):
Howard Goodall,Composer, Into The Storm • HBO • Scott Free and Rainmark Films production in association with the BBC and HBO Films

Outstanding Choreography:
Rob Ashford, Choreographer, 81st Annual Academy Awards • Musicals Are Back • ABC • Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Tyce Diorio, Choreographer, So You Think You Can Dance • Adam and Eve / Silence • FOX • Dick Clark Productions and 19 Entertainment

Outstanding Casting For A Drama Series:
Junie Lowry Johnson, Libby Goldstein, Casting directors, True Blood • HBO • Your Face Goes Here Entertainment in association with HBO Entertainment

Outstanding Casting For A Miniseries, Movie Or A Special:
Rachel Freck,Casting director, Little Dorrit • PBS • A co-production of BBC Productions and WGBH Boston

Outstanding Casting For A Comedy Series:
Jennifer McNamara-Shroff, Casting director, 30 Rock • NBC • Broadway Video, Little Stranger, Inc. in association with Universal Media Studios

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series:
Host: Justin Timberlake, Saturday Night Live • NBC • SNL Studios in association with NBC Studios and Broadway Video

Filed Under:

Want Entertainment News First? Sign up for Variety Alerts and Newsletters!
Post A Comment 0