Jazz, country, gospel and other categories

BEST FEMALE COUNTRY VOCAL PERFORMANCE
“For These Times”
Martina McBride
Track from: Waking Up Laughing
[RCA Nashville]
“What I Cannot Change”
LeAnn Rimes
Track from: Family
[Curb Records]
WINNER: “Last Name”
Carrie Underwood
Track from: Carnival Ride
[19/Arista/Arista Nashville]
“Last Call”
Lee Ann Womack
[MCA Nashville]
“This Is Me You’re Talking To”
Trisha Yearwood
Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
[Big Machine]

BEST MALE COUNTRY VOCAL PERFORMANCE
“You’re Gonna Miss This”
Trace Adkins
Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
[Capitol Records Nashville]
“In Color”
Jamey Johnson
[MCA Nashville]
“Just Got Started Lovin’ You”
James Otto
Track from: Sunset Man
[Raybaw]
WINNER: “Letter To Me”
Brad Paisley
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]
“Troubadour”
George Strait
Track from: Troubadour
[MCA Nashville]

BEST COUNTRY PERFORMANCE BY A DUO OR GROUP WITH VOCALS
“God Must Be Busy”
Brooks & Dunn
Track from: Cowboy Town
[Arista Nashville]
“Love Don’t Live Here”
Lady Antebellum
Track from: Lady Antebellum
[Capitol Records Nashville]
“Every Day”
Rascal Flatts
Track from: Still Feels Good
[Lyric Street Records]
“Blue Side Of The Mountain”
The SteelDrivers
Track from: The SteelDrivers
[Rounder]
WINNER: “Stay”
Sugarland
Track from: Enjoy The Ride
[Mercury Records]

BEST COUNTRY COLLABORATION WITH VOCALS
“Shiftwork”
Kenny Chesney & George Strait
Track from: Just Who I Am: Poets And Pirates
[BNA Records]
WINNER: “Killing The Blues”
Robert Plant & Alison Krauss
Track from: Raising Sand
[Rounder]
“House Of Cash”
George Strait & Patty Loveless
Track from: Troubadour
[MCA Nashville]
“Life In A Northern Town”
Sugarland, Jake Owen & Little Big Town
Track from: Love On The Inside [Deluxe Fan Edition]
[Mercury Records]
“Let The Wind Chase You”
Trisha Yearwood & Keith Urban
Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
[Big Machine]

BEST COUNTRY INSTRUMENTAL PERFORMANCE
“Sumatra”
Cherryholmes
Track from: Cherryholmes III: Don’t Believe
[Skaggs Family Records]
“Two Small Cars In Rome”
Jerry Douglas & Lloyd Green
Track from: Glide
[Koch]
“Sleigh Ride”
Béla Fleck & The Flecktones
Track from: Jingle All The Way
[Rounder]
“Is This America? (Katrina 2005)”
Charlie Haden, Pat Metheny, Jerry Douglas & Bruce Hornsby
Track from: Family & Friends – Rambling Boy
[Decca Records]
WINNER: “Cluster Pluck”
Brad Paisley, James Burton, Vince Gill, John Jorgenson, Albert Lee, Brent Mason,
Redd Volkaert & Steve Wariner
[Arista Nashville]

BEST COUNTRY SONG
“Dig Two Graves”
Ashley Gorley & Bob Regan, songwriters (Randy Travis)
Track from: Around The Bend
[Warner Bros.; Publishers: Songs of Combustion Music, Music of Windswept/Famous Music, Mt. Tallac Music]
“I Saw God Today”
Rodney Clawson, Monty Criswell & Wade Kirby, songwriters (George Strait)
Track from: Troubadour
[MCA Nashville; Publishers: Big Red Toe/Extremely Loud Music, Steel Wheels Music, Steel Wheels Music/Blind Mule Music]
“In Color”
Jamey Johnson, Lee Thomas Miller & James Otto, songwriters (Jamey Johnson)
Track from: That Lonesome Song
[Mercury Records; Publishers: EMI Blackwood Music/Big Gassed Hitties, EMI Blackwood Music/New Songs of Sea Gayle/Noah’s Little Boat Music, Eldorotto Music Publishing/Lucky Thumb Music]
WINNER: “Stay”
Jennifer Nettles, songwriter (Sugarland)
Track from: Enjoy The Ride
[Mercury Records; Publisher: Jennifer Nettles Publishing]
“You’re Gonna Miss This”
Ashley Gorley & Lee Thomas Miller, songwriters (Trace Adkins)
Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
[Capitol Records Nashville; Publishers: EMI Blackwood/New Songs of Sea Gayle/Noah’s Little Boat Music/Songs of Combustion Music]

BEST COUNTRY ALBUM
“That Lonesome Song”
Jamey Johnson
[Mercury Records]
“Sleepless Nights”
Patty Loveless
[Saguaro Road]
WINNER: “Troubadour”
George Strait
[MCA Nashville]
“Around The Bend”
Randy Travis
[Warner Bros.]
“Heaven, Heartache And The Power Of Love”
Trisha Yearwood
[Big Machine]

BEST BLUEGRASS ALBUM
“Cherryholmes III: Don’t Believe”
Cherryholmes
[Skaggs Family Records]
“Del McCoury Band – Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival”
Del McCoury Band
[MunckMix]
“The Ultimate Collection / Live At The Ryman”
Earl Scruggs With Family & Friends
[Rounder Records]
WINNER: “Honoring The Fathers Of Bluegrass: Tribute To 1946 And 1947″
Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
[Skaggs Family Records]
“Wheels”
Dan Tyminski
[Rounder]

BEST NEW AGE ALBUM
“Meditations”
William Ackerman
[Compass Productions]
“Pathfinder”
Will Clipman
[Canyon Records]
W”Peace Time”
Jack DeJohnette
[Golden Beams/Kindred Rhythm]
“Ambrosia”
Peter Kater
[Point Of Light Records]
“The Scent Of Light”
Ottmar Liebert & Luna Negra
[SSRI]

BEST CONTEMPORARY JAZZ ALBUM
WINNER: “Randy In Brasil”
Randy Brecker
[MAMA Records]
“Floating Point”
John McLaughlin
[Abstract Logix]
“Cannon Re-Loaded: All-Star Celebration Of Cannonball Adderley
(Various Artists)”

Gregg Field & Tom Scott, producers
[Concord Jazz]
“Miles From India”
(Various Artists)
Bob Belden, producer
[4Q/Times Square Records]
“Lifecycle”
Yellowjackets Featuring Mike Stern
[Heads Up International]

BEST JAZZ VOCAL ALBUM
“Imagina: Songs Of Brasil”
Karrin Allyson
[Concord Jazz]
“Breakfast On The Morning Tram
Stacey Kent”

[Blue Note]
“If Less Is More…Nothing Is Everything”
Kate McGarry
[Palmetto Records]
WINNER: “Loverly”
Cassandra Wilson
[Blue Note]
“Distances”
Norma Winstone (Glauco Venier & Klaus Gesing)
[ECM]

BEST JAZZ INSTRUMENTAL SOLO
WINNER: “Be-Bop”
Terence Blanchard, soloist
Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
[Monterey Jazz Festival Records]
“Seven Steps To Heaven”
Till Brönner, soloist
Track from: The Standard (Take 6)
[Heads Up International]
“Waltz For Debby”
Gary Burton & Chick Corea, soloists
Track from: The New Crystal Silence
[Concord Records]
“Son Of Thirteen”
Pat Metheny, soloist
Track from: Day Trip
[Nonesuch Records]
“Be-Bop”
James Moody, soloist
Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
[Monterey Jazz Festival Records]

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM, INDIVIDUAL OR GROUP
WINNER: “The New Crystal Silence”
Chick Corea & Gary Burton
[Concord Records]
“History, Mystery”
Bill Frisell
[Nonesuch Records]
“Brad Mehldau Trio: Live”
Brad Mehldau Trio
[Nonesuch Records]
“Day Trip”
Pat Metheny With Christian McBride & Antonio Sanchez
[Nonesuch Records]
“Standards”
Alan Pasqua, Dave Carpenter & Peter Erskine Trio
[Fuzzy Music]

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM
“Appearing Nightly”
Carla Bley And Her Remarkable Big Band
[WATT]
“Act Your Age”
Gordon Goodwin’s Big Phat Band
[Immergent]
“Symphonica”
Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra
[Blue Note]
“Blauklang”
Vince Mendoza
[Act Music and Vision (AMV)]
WINNER: “Monday Night Live At The Village Vanguard”
The Vanguard Jazz Orchestra
[Planet Arts Recordings]

BEST LATIN JAZZ ALBUM
“Afro Bop Alliance”
Caribbean Jazz Project
[Heads Up International]
“The Latin Side Of Wayne Shorter”
Conrad Herwig & The Latin Side Band
[Half Note Records]
WINNER: “Song For Chico”
Arturo O’Farrill & The Afro-Latin Jazz Orchestra
[Zoho]
“Nouveau Latino”
Nestor Torres
[Diamond Light Records]
“Marooned/Aislado”
Papo Vázquez The Mighty Pirates
[Picaro Records]

BEST GOSPEL PERFORMANCE
“I Understand”
Kim Burrell, Rance Allen, Bebe Winans, Mariah Carey & Hezekiah Walker’s Love
Fellowship Tabernacle Church Choir
Track from: Randy Jackson’s Music Club, Volume One
[Concord Records/Dream Merchant 21 Ent.]
“East To West”
Casting Crowns
Track from: The Altar And The Door Live
[Beach Street/Reunion Records]
WINNER: “Get Up”
Mary Mary
Track from: The Sound
[Columbia]
“Shall We Gather At The River”
Take 6
Track from: The Standard
[Heads Up International]
“Waging War”
CeCe Winans
Track from: Thy Kingdom Come
[PureSprings Gospel/EMI Gospel]

BEST GOSPEL SONG
“Cover Me”
James L. Moss, songwriter (21:03 With Fred Hammond, Smokie Norful & J Moss)
[Verity/Zomba Gospel; Publisher: Millenni-era Music]
“Get Up”
Erica Campbell, Tina Campbell, Warryn Campbell & Eric Dawkins, songwriters (Mary

Mary)
Track from: The Sound
[Columbia; Publishers: Wet Ink Red Music/That’s Plum Song/It’s Tea Tyme/EMI April/E.D. Duz-It Music/Irving Music/Underdog Songs]
“Give Me Your Eyes”
Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)
Track from: What If We
[Reunion Records; Publishers: Sitka6 Music/Peertunes/Grange Hill Music/Windsor Way Music]
WINNER: “Help Me Believe”
Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
Track from: The Fight Of My Life
[Fo Yo Soul Ent./Zomba Gospel ; Publishers: Universal Music-Z Songs/Kerrion Publishing]
“You Reign”
Jim Bryson, Steven Curtis Chapman, Nathan Cochran, Barry Graul, Bart Millard,
Mike Scheuchzer & Robby Shaffer, songwriters (MercyMe)
Track from: All That Is Within Me
[INO Records; Publishers: Simpleville Music/Wet As A Fish Music, Sparrow Song/Peach Hill Songs]

BEST ROCK OR RAP GOSPEL ALBUM
“Hello”
After Edmund
[Slanted Records]
“Our World Redeemed”
Flame
[Cross Movement Records]
“We Need Each Other”
Sanctus Real
[Sparrow Records]
“Rock What You Got”
Superchick
[Inpop Records]
WINNER: “Alive And Transported”
TobyMac
[ForeFront Records/EMI CMG]

BEST POP/CONTEMPORARY GOSPEL ALBUM
“This Moment”
Steven Curtis Chapman
[Sparrow Records]
“What If We”
Brandon Heath
[Reunion Records]
“Opposite Way”
Leeland
[Essential Records]
“Hello Love”
Chris Tomlin
[Sparrow Records/Sixstepsrecords/EMI CMG]
WINNER: “Thy Kingdom Come”
CeCe Winans
[PureSprings Gospel/EMI Gospel]

BEST SOUTHERN, COUNTRY, OR BLUEGRASS GOSPEL ALBUM
“Room For More”
Booth Brothers
[Daywind Records]
WINNER: “Lovin’ Life”
Gaither Vocal Band
[Gaither Music Group]
“Steps To Heaven”
Charlie Louvin
[Tompkins Square]
“Hymned Again”
Bart Millard
[INO Records]
“Ephesians One”
Karen Peck & New River
[Daywind Records]

BEST TRADITIONAL GOSPEL ALBUM
WINNER: “Down In New Orleans”
The Blind Boys Of Alabama
[Time Life]
“I’ll Say Yes”
The Brooklyn Tabernacle Choir
Carol Cymbala, producer
[Integrity Music]
“Take It Back”
Dorinda Clark-Cole
[GospoCentric/Zomba]
“Deitrick Haddon Presents . . . Together In Worship”
Voices Of Unity
[Tyscot Records]
“Bishop Charles E. Blake Presents… No Limit”
The West Angeles COGIC Mass Choir
[EMI Gospel]

BEST CONTEMPORARY R&B GOSPEL ALBUM
“Reflections”
Jason Champion
[EMI Gospel/Brooks Entertainment]
WINNER: “The Fight Of My Life”
Kirk Franklin
[Fo Yo Soul Entertainment/ Zomba Gospel]
“The Sound”
Mary Mary
[Columbia]
“Donald Lawrence Introduces: Family Prayer”
The Murrills
[Quiet Water/ Verity]
“Stand Out”
Tye Tribbett & G.A.
[Columbia]

BEST LATIN POP ALBUM
“Cara B”
Jorge Drexler
[Warner Music Latina]
“Palabras Del Silencio”
Luis Fonsi
[Universal Music Latino]
WINNER: “La Vida…Es Un Ratico”
Juanes
[Universal Music Latino]
“Cómplices”
Luis Miguel
[Warner Music Latina]
“Tarde O Temprano”
Tommy Torres
[Warner Music Latina]

BEST LATIN ROCK OR ALTERNATIVE ALBUM
“Sonidos Gold”
Grupo Fantasma
[Aire Sol Records/Grupo Fantasma]
WINNER: “45”
Jaguares
[EMI Music]
“La Verdad”
Locos Por Juana
[Machete Music]
“Tijuana Sound Machine”
Nortec Collective Presents: Bostich & Fussible
[Nacional Records]
“Mediocre”
Ximena Sariñana
[Warner Music Latina]

BEST TROPICAL LATIN ALBUM
“Cuba: Un Viaje Musical – A Musical Journey”
Albita, Rey Ruíz & Donato Poveda
[Apollo Music]
“Renacer”

DLG
[Machete Music]
WINNER: “Señor Bachata”
José Feliciano
[Universal Music Latino]
“Frutero Moderno”
Gonzalo Grau y La Clave Secreta
[2008 Gonzalo Grau]
“Back On The Streets… Taste Of Spanish Harlem Vol. 2″
New Swing Sextet
[Cotique/Emusica Records]

BEST REGIONAL MEXICAN ALBUM
WINNER: “Amor, Dolor Y Lágrimas: Música Ranchera”
Mariachi Los Camperos de Nati Cano
[Smithsonian Folkways Recordings]
“‘Desde México: “Cumbia Cusinela”‘
Huichol Musical
[ASL]
“Vámonos Pa’l Río”
Los Pikadientes De Caborca
[Norte/Sony BMG]
“Canciones De Amor”
Mariachi Divas
[Shea Records/East Side Records]
“A Puro Dolor”
Nadia
[Warner Music Latina]

BEST TEJANO ALBUM
“Music Lessons”
Chente Barrera y Taconazo
[Qvo Records]
“Friends & Legends”
Joe Posada
[Baby Dude Records]
WINNER: “Viva La Revolucion”
Ruben Ramos & The Mexican Revolution
[Revolution Records]
“All That Jazz…”
Tortilla Factory
[Tortilla Records]
“Heir To The Throne”
Albert Zamora
[Freddie Records]

BEST NORTEÑO ALBUM
“Me Enamore De Un Angel”
Los Palominos
[Urbana Records]
WINNER: “Raíces”
Los Tigres Del Norte
[Fonovisa]
“Corridos: Defendiendo El Honor”
Pesado
[Warner Music Latina]
“Six Pack”
Siggno
[Freddie Records]
“Cuidado”
Solido
[Freddie Records]

BEST BANDA ALBUM
“Tu Inspiracion”
Alacranes Musical
[Fonovisa]
“Que Bonito… ¡Es Lo Bonito!”
Banda El Recodo de Cruz Lizárraga
[Fonsovisa]
“Vive Y Dejame Vivir”
Cuisillos
[Musart/Balboa Records]
“Tiro De Gracia”
Lupillo Rivera
[ASL]
WINNER: “No Es De Madera”
Joan Sebástian
[Musart/Balboa Records]

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM
“The Blues Rolls On”
Elvin Bishop
[Delta Groove Music, Inc.]
“Skin Deep”
Buddy Guy
[Silvertone Records]
“All Odds Against Me”
John Lee Hooker Jr.
[Steppin’ Stone Records/CC Entertainment]
WINNER:”One Kind Favor”
B.B. King
[Geffen Records]
“Pinetop Perkins & Friends”
Pinetop Perkins & Friends
[Stoneagle Music/Telarc]

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM
“Peace, Love & BBQ”
Marcia Ball
[Alligator Records]
“Like A Fire”
Solomon Burke
[Shout! Factory]
WINNER:”City That Care Forgot”
Dr. John And The Lower 911
[429 Records]
“Maestro”
Taj Mahal
[Heads Up International]
“Simply Grand”
Irma Thomas
[Rounder Records]

BEST TRADITIONAL FOLK ALBUM
“Coal”
Kathy Mattea
[Captain Potato Records]
“Comedians & Angels”
Tom Paxton
[Appleseed Recordings]
“Bring Me Home”
Peggy Seeger
[Appleseed Recordings]
WINNER: “At 89″
Pete Seeger
[Appleseed Recordings]
“Strangers In Another Country”
Rosalie Sorrels
[Red House Records]

BEST CONTEMPORARY FOLK/AMERICANA ALBUM
“Day After Tomorrow”
Joan Baez
[Bobolink/Razor & Tie]
“I, Flathead”
Ry Cooder
[Nonesuch Records]
“Sex & Gasoline”
Rodney Crowell
[Work Song/Yep Roc Records]
“All I Intended To Be”
Emmylou Harris
[Nonesuch Records]
WINNER: “Raising Sand”
Robert Plant & Alison Krauss
[Rounder Records]

BEST NATIVE AMERICAN MUSIC ALBUM
“Songs From The Black Hills”
Bryan Akipa
[SOAR Corporation]
“Spo’Mo’Kin’Nan”
Black Lodge
[Canyon Records]
“Red Rock”
Northern Cree
[Canyon Records]
WINNER:”Come To Me Great Mystery – Native American Healing Songs”
(Various Artists)
Tom Wasinger, producer
[Silver Wave Records]
“Faith”
Kevin Yazzie
[Canyon Records]

BEST HAWAIIAN MUSIC ALBUM
WINNER: “‘Ikena”
Tia Carrere & Daniel Ho
[Daniel Ho Creations]
“‘Aumakua”
Amy Hanaiali`i
[Ua Records/Concord]
“Force Of Nature”
Led Kaapana & Mike Kaawa
[Ledward Kaapana & Mike Kaawa]
“Hawaiian Slack Key Kings Masters Series Vol. II”
(Various Artists)
Chris Lau & Milton Lau, producers
[Rhythm And Roots Records]
“The Spirit Of Hawaiian Slack Key Guitar”
(Various Artists)
Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Dennis Kamakahi, Paul Konwiser & Wayne Wong,
producers
[Daniel Ho Creations]

BEST ZYDECO OR CAJUN MUSIC ALBUM
WINNER:”Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival”
BeauSoleil & Michael Doucet
[MunckMix]
“From Now On”
Michael Doucet
[Smithsonian Folkways Recordings]
“Homage Au Passé”
Pine Leaf Boys
[Lionsgate]
“Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival”
Steve Riley & The Mamou Playboys
[MunckMix]
“Cedric Watson”
Cedric Watson
[Valcour Records]

BEST REGGAE ALBUM
WINNER:”Jah Is Real”
Burning Spear
[Burning Music Production]
“Let’s Get Physical”
Elephant Man
[VP Records/ Bad Boy]
“Vibes”
Heavy D
[Stride/Universal]
“Repentance”
Lee “Scratch” Perry
[Narnack Records]
“Intoxication”
Shaggy
[VP Records]
“Amazing”
Sly & Robbie
[Fontana International]

BEST TRADITIONAL WORLD MUSIC ALBUM
“Calcutta Chronicles: Indian Slide Guitar Odyssey”
Debashish Bhattacharya
[Riverboat Records/World Music Network]
“The Mandé Variations”
Toumani Diabaté
[Nonesuch Records]
WINNER:”Ilembe: Honoring Shaka Zulu”
Ladysmith Black Mambazo
[Heads Up International]
“Dancing In The Light”
Lakshmi Shankar
[World Village]

BEST CONTEMPORARY WORLD MUSIC ALBUM
“Shake Away”
Lila Downs
[Manhattan Records/Blue Note]
“Banda Larga Cordel”
Gilberto Gil
[Warner Music Latina]
WINNER:”Global Drum Project”
Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju & Giovanni Hidalgo
[Shout! Factory]
“Rokku Mi Rokka (Give And Take)”
Youssou N’Dour
[Nonesuch Records]
“Live At The Nelson Mandela Theater”
Soweto Gospel Choir
[Shanachie Entertainment]

BEST POLKA ALBUM
“El Maestro Del Acordeón Y Sus Polkas”
Paulino Bernal
[Urbana Records]
“Speechless”
LynnMarie & Charlie Kelley As The Boxhounds
[Squeeze Records]
“Back To Back Hall Of Fame Polkas”
Walter Ostanek & His Band, Jerry Darlak & The Touch And Bob Kravos & His Band
[Sunshine Diversified Ent.]
“Hungry For More”
Polka Family Band
[Polka Family Music]
WINNER:”Let The Whole World Sing”
Jimmy Sturr And His Orchestra
[Rounder]

BEST MUSICAL ALBUM FOR CHILDREN
“Beethoven’s Wig 4: Dance Along Symphonies”
Beethoven’s Wig
[Rounder Records]
“Big Round World”
Trout Fishing In America
[Trout Records]
WINNER: “Here Come The 123s”
They Might Be Giants
[Disney Sound]
“Here Comes Brady Rymer And The Little Band That Could”
Brady Rymer And The Little Band That Could
[Bumblin’ Bee Records]
“The Shoe Bird”
Gerard Schwarz Conducting The Seattle Symphony
[Brilliance Audio]

BEST SPOKEN WORD ALBUM FOR CHILDREN
“Around The Campfire”
Buck Howdy With BB
[Prairie Dog Entertainment]
“The Big One-Oh”
Dean Pitchford
[Random House Audio/Listening Library]
“Brown Bear And Friends”
Gwyneth Paltrow
[Macmillan Audio]
“The Cricket In Times Square”
Tony Shalhoub
[Macmillan Audio]
WINNER:”Yes To Running! Bill Harley Live”
Bill Harley
[Round River Records]

BEST SPOKEN WORD ALBUM
WINNER: “An Inconvenient Truth (Al Gore)”
Beau Bridges, Cynthia Nixon & Blair Underwood
[Simon & Schuster Audio]
“Born Standing Up”
Steve Martin
[Simon & Schuster Audio]
“I Am America (And So Can You!)”
Stephen Colbert (& Various Artists)
[Hachette Audio]
“Life Beyond Measure”
Sidney Poitier
[HarperAudio]
“When You Are Engulfed In Flames”
David Sedaris
[Hachette Audio]

BEST COMEDY ALBUM
“Anticipation”
Lewis Black
[Comedy Central Records]
“Flight Of The Conchords”
Flight Of The Conchords
[Sub Pop]
“For Your Consideration”
Kathy Griffin
[Columbia/Music With A Twist]
WINNER: “It’s Bad For Ya”
George Carlin
[Eardrum Records]
“Songs Of The Bushmen”
Harry Shearer
[Courgette Records]

BEST MUSICAL SHOW ALBUM
“Gypsy”
Robert Sher, producer (Jule Styne, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (2008
Broadway Cast With Patti LuPone & Others)
[Time Life]
WINNER: “In The Heights”
Kurt Deutsch, Alex Lacamoire, Andrés Levin, Lin-Manuel Miranda, Joel Moss & Bill
Sherman, producers; Lin-Manuel Miranda, composer/lyricist (Original Broadway
Cast With Lin-Manuel Miranda And Others)
[Razor & Tie Entertainment/Ghostlight Records]
“The Little Mermaid”
Bruce Botnick, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers; Alan
Menken, composer; Glenn Slater, lyricist (Howard Ashman, lyricist) (Original
Broadway Cast With Sierra Boggess, Tituss Burgess & Others)
[Walt Disney Records]
“South Pacific”
David Caddick, David Lai & Ted Sperling, producers (Richard Rodgers, composer;
Oscar Hammerstein II, lyricist) (New Broadway Cast With Kelli O’Hara, Paulo Szot
& Others)
[Masterworks Broadway]
“Young Frankenstein; The Musical”
Doug Besterman, producer; Mel Brooks, composer/lyricist (Original Broadway Cast
With Roger Bart, Megan Mullally, Sutton Foster & Others)
[Decca Broadway]

BEST COMPILATION SOUNDTRACK ALBUM FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
“American Gangster”
(Various Artists)
[Def Jam]
“August Rush”
(Various Artists)
[Columbia/Sony Music Soundtrax]
WINNER:”Juno”
(Various Artists)
[Fox Music/Rhino]
“Mamma Mia!”
Meryl Streep (& Various Artists)
[Decca Records]
“Sweeney Todd – The Demon Barber Of Fleet Street”
(Various Artists)
[Nonesuch Records]

BEST SCORE SOUNDTRACK ALBUM FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
WINNER:”The Dark Knight”
James Newton Howard & Hans Zimmer, composers
[Warner Sunset/Warner Bros.]
“Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull”
John Williams, composer
[Concord Records]
“Iron Man”
Ramin Djawadi, composer
[Lionsgate]
“There Will Be Blood”
Jonny Greenwood, composer
[Nonesuch Records]
“Wall-E”
Thomas Newman, composer
[Walt Disney Records/Pixar]

BEST SONG WRITTEN FOR MOTION PICTURE, TELEVISION OR OTHER VISUAL MEDIA
WINNER:”Down To Earth” (From Wall-E)
Peter Gabriel & Thomas Newman, songwriters (Peter Gabriel)
Track from: Wall-E
[Walt Disney Records/Pixar; Publishers: Walt Disney Music, Wonderland Music/Pixar Talking Pictures/Pixar Music]
“Ever Ever After” (From Enchanted)
Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Enchanted
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]
“Say” (From The Bucket List)
John Mayer, songwriter (John Mayer)
Track from: Continuum
[Aware/Columbia; Publishers: Sony/ATV Tunes, Specific Harm Music]
“That’s How You Know” (From Enchanted)
Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Amy Adams)
Track from: Enchanted
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]
“Walk Hard” (From Walk Hard – The Dewey Cox Story)
Judd Apatow, Marshall Crenshaw, Jake Kasdan & John C. Reilly, songwriters (John
C. Reilly)
Track from: Walk Hard The Dewey Cox Story
[Columbia; Publishers: Murder by Television/Apatow Music/Popular Misconception/New Columbia Pictures Music/Colpix Music]

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
WINNER:”The Adventures Of Mutt” (From Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull)
John Williams, composer (John Williams)
Track from: Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull – Soundtrack
[Concord Records]
“Alegria”
Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)
Track from: The New Crystal Silence
[Concord Records]
“Claire’s Closet”
Russell Ferrante, composer (Yellowjackets Featuring Mike Stern)
Track from: Lifecycle
[Heads Up International]
“Danzón De Etiqueta”
Dave Grusin, composer (Lee Ritenour & Dave Grusin)
Track from: Amparo
[Decca]
“Hit The Ground Running”
Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: Act Your Age
[Immergent]

BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT
WINNER:”Define Dancing” (From Wall-E)
Peter Gabriel & Thomas Newman, arrangers (Thomas Newman)
Track from: Wall-E – Soundtrack
[Walt Disney Records]
“Down In The Valley”
Frank Macchia, arranger (Frank Macchia Featuring The Prague Orchestra)
Track from: Landscapes
[Cacophony]
“Duke Ellington’s Sound Of Love”
Michael Abene, arranger (Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra)
Track from: Symphonica
[Blue Note]
“St. Louis Blues”
Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
Track from: Monday Night Live At The Village Vanguard
[Planet Arts Recordings]
“Yesterdays”
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band Featuring Art Tatum)
Track from: Act Your Age
[Immergent]

BEST INSTRUMENTAL ARRANGEMENT ACCOMPANYING VOCALIST(S)
“Alfie”
Vince Mendoza, arranger (Traincha & The Metropole Orchestra)
Track from: The Look Of Love – Burt Bacharach Songbook
[Blue Note]
“Grace”
Cedric Dent, arranger (Take 6)
Track from: The Standard
[Heads Up International]
WINNER: “Here’s That Rainy Day”
Nan Schwartz, arranger (Natalie Cole)
Track from: Still Unforgettable
[DMI Records]
“Johnny One Note”
Don Sebesky, arranger (John Pizzarelli)
Track from: With A Song In My Heart
[Telarc International]
“Lazy Afternoon”
Claus Ogerman, arranger (Danilo Perez)
Track from: Across The Crystal Sea
[Emarcy]

See part one of the list.
See part three of the list.
See arrival photos.
See photos from the show.

Filed Under:

Want Entertainment News First? Sign up for Variety Alerts and Newsletters!
Post A Comment 0