Fest awards to be announced Jan. 20

Sundance Institute announced a record 96 short films from U.S. and intl. filmmakers as part of its short film program for the 2009 Sundance Film Festival.

Shorts will screen before feature films or as part of one of the fest’s eight short film programs.

Short film jury kudos will be announced at a gala held Jan. 20.

Fest runs Jan. 15-25 in Park City, Salt Lake City, Ogden and Sundance, Utah.

U.S. dramatic shorts:

“Abbie Cancelled,” dir. Dumb Bunny; “Acting for the Camera,” Justin Nowell; “Asshole,” Chadd Harbold; “Boutonniere,” Coley Sohn; “Choices,” Rashaad Ernesto Green; “Concerto,” Filippo Conz; “Copper on the Chopping Block,” Kai Orion; “Countertransference,” Madeleine Olnek; “The Dirty Ones,” Brent Stewart; “HUG,” Khary Jones; “Knife Point,” Carlo Mirabella-Davis; “Little Canyon,” Olivia Silver; “Little Minx Exquisite Corpse: Rope a Dope” Laurent Briet; “Little Minx Exquisite Corpse: She Walked Calmly Disappearing Into the Darkness,” Malik Hassan Sayeed; “The Nature Between Us,” William Campbell; “Nobody Knows You, Nobody Gives a Damn,” Lee Stratford; “Our Neck of the Woods,” Rob Connolly; “Pencil Face,” Christian Simmons; “Predisposed,” Philip Dorling; “Protect You + Me,” Brady Corbet; “Rite,” Alicia Conway; “Short Term 12,” Destin Daniel Cretton; “Small Collection,” Jeremiah Crowell; “Sparks,” Joseph Gordon-Levitt; “Trece Anos,” Topaz Adizes; “Wunderkammer,” Andrea Pallaoro; “The Young and Evil,” Julian Breece

U.S. docu shorts:

“575 Castro St.,” Jenni Olson; “The Archive,” Sean Dunne; “Chop Off,” M.M. Serra; “Good: Atomic Alert,” Max Joseph; “Good: Internet Censorship,” Morgan Currie, Lindsay Utz, James Jones; “I Knew It Was You,” Richard Shepard; “The Kinda Sutra,” Jessica Yu; “So the Wind Won’t Blow It All Away,” Annie P. Waldman; “Sister Wife,” Jill Orschel; “SUSPENDED,” Kimi Takesue; “Utopia, Part 3: The World’s Largest Shopping Mall,” Sam Green, Carrie Lozano

U.S. animated shorts:

“Dear Beautiful,” Roland Becerra; “Field Notes From Dimension X: Oasis,” Carson Mell; “From Burger It Came,” Dominic Bisignano; “Hot Dog,” Bill Plympton; “I am so Proud of You,” Don Hertzfeldt; “I Live in the Woods,” Max Winston; “Joel Stein’s Completely Unfabricated Adventures,” Walter Robot; “Western Spaghetti,” PES; “The Yellow Bird,” Tom Schroeder

Intl. dramatic shorts:

“2 Birds,” Iceland, Runar Runarsson; “2) Secret Machine,” Germany, Reynold Reynolds; “A’Mare,” U.K., Martina Amati; “The attack of the robots from Nebula-5,” Spain, Chema Garcia Ibarra; “BAIT,” Israel, Michal Vinik; “The Blindness of the Woods,” Argentina, Martin Jalfen, Javier Lourenco; “Captain Coulier (Space Explorer),” Canada, Lyndon Casey; “Crocodiles and I,” Brazil, Marcela Arantes; “Instead of Abracadabra,” Sweden, Patrik Eklund; “James,” Northern Ireland, Connor Clements; “Jerrycan,” Australia, Julius Avery; “Love You More,” U.K., Sam Taylor-Wood; “Miracle Fish,” Australia, Luke Doolan; “Omelette,” Bulgaria, Nadejda Koseva; “PAL/SECAM,” Russian Federation, Dmitry Povolotsky; “A Mate,” Finland, Teemu Nikki; “Netherland Dwarf,” Australia, David Michod; “Next Floor,” Canada, Denis Villeneuve; “The Stronger,” U.K., Lia Williams; “Ten For Grandpa,” Canada/U.S., Doug Karr; “This is Her,” New Zealand, Katie Wolfe; “Treevenge,” Canada, Jason Eisener; “The Watch,” Argentina, Marco Berger; “Wet Season,” Singapore, Michael Tay

Intl. docu shorts:

“China’s Wild West,” U.K., Urszula Pontikos; “Lessons from the Night,” Australia, Adrian Francis; “Ma Bar,” U.K., Finlay Pretsell, Adrian McDowall; “Magnetic Movie,” U.K., Ruth Jarman, Joe Gerhardt; “My Surfing Lucifer,” Switzerland, Kenneth Anger; “The Real Place,” Canada, Cam Christiansen; “Steel Homes,” U.K., Eva Weber

Intl. animated shorts:

“Cattle Call,” Canada, Matthew Rankin, Mike Maryniuk; “A Film from My Parish: 6 Farms,” Ireland, Tony Donoghue; “hear, earth, heart,” France, Yi Zhou; “John and Karen,” U.K., Matthew Walker; “Keith Reynolds can’t make it tonight,” U.K., Felix Massie; “Lies,” Sweden, Jonas Odell; “Mister Cok,” France, Franck Dion; “Out of Control,” Mexico, Sofia Carrillo; “Skhizein,” France, Jeremy Clapin; “This Way Up,” U.K., Adam Foulkes, Alan Smith

New Frontier shorts:

“All Through the Night,” Michael Robinson; “American Minor,” Charlie White; “The Beekeepers,” Richard Robinson; “Horizontal Boundaries,” Pat O’Neil; “Nightstill,” Elke Groen; “Out of Our Minds,” Tony Stone; “Theresa’s Story,” Maria Marshall; “Untitled,” Sandra Lea Gibson, Luis Recoder

Filed Under:

Want Entertainment News First? Sign up for Variety Alerts and Newsletters!
Post A Comment 0