Four nods for pic at Asia Pacific Screen Awards

HONG KONG – Johnny To’s “Sparrow” (Man Jeuk) heads the list of nominations for the second running of the Asia Pacific Screen Awards.

Short list announced Wednesday shows “Sparrow” nominated as best film, for best achievement in directing, best achievement in cinematography and for best actor. Nuri Bilge Ceylan’s “Three Monkeys” (Uc Maymun) collected three nods, while “Tulpan,” “The Good, the bad, the Weird,” “Lemon Tree,” “Before the Burial” and “Tokyo Sonata” picked up two each.

Nominations in the best film category were Cai Shangjun’s “The Red Awn” (Hong Se Kang Bai Yin) from China, To’s “Sparrow,” from Hong Kong, Farah Khan’s “Om Shanti Om” from India, Sergei Dvortsevoy’s “Tulpan” from Kazakhstan and Ceylan’s “Monkeys” from Turkey.

Prizes will be announced at a ceremony in Gold Coast, Australia on Tues, Nov 11.

“The nominees were determined from more than 180 films from 43 countries and areas entered in these. We are greatly encouraged by the response from filmmakers from Asia-Pacific in our mission to acclaim their work and promote it to an international audience,” APSA chairman, Des Power said.

APSA takes as its definition of Asia the UNESCO ruling that stretches from New Zealand to Turkey and includes the Middle East. UNESCO, the International Federation of Film Producers Associations (FIAPF) and CNN sponsor the kudosfest.

The nominees in the 2008 Asia Pacific Screen Awards are:

BEST FEATURE FILM
“The Red Awn” (Hong Se Kang Bai Yin) Cai Shangjun (China)
“Sparrow” (Man Jeuk) Johnnie To (Hong Kong)
“Om Shanti Om” Farah Khan (India)
“Tulpan” Sergei Dvortsevoy (Kazakhstan/Russia/ Switzerland/Poland/Germany)
“Three Monkeys” (Uc maymun) Nuri Bilge Ceylan (Turkey/France/Italy)

BEST ANIMATED FEATURE FILM
“If You Were Me: Anima Vision 2″ (Byul-byul Yi-ya-gi 2: Yeo-seot-bit-ggal Mu-ji-gae) (South Korea)
“Sword of the Stranger” (Stranger Mukoh Hadan) (Japan)
“Waltz with Bashir” (Vals im Bashir) (Israel/France/Germany)

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM
“33 Days” (33 Yaoum) (Lebanon/Qatar)
“63 Years On” (Ggeutnaji Anhmeun Jeon Jaeng) (South Korea)
“Kantata Takwa” (Indonesia)
“Rain of the Children” (New Zealand)
“Tinar” (Iran)

BEST CHILDREN’S FEATURE FILM
“The Black Balloon” (Australia)
“Mahek” (India)
“Philippine Science” (Pisay) (Philippines)
“King Siri” (Siri Raja Siri)
Produced by Renuka Balasooriya, Somaratne Dissanayake (Sri Lanka)
Taare Zameen Par (India)

ACHIEVEMENT IN DIRECTING
Kim Jee-woon for “The Good, The Bad, The Weird” (Joheunnon nabbeunnom isanghannom) (Korea)
Johnnie To for “Sparrow” (Hong Kong)
Kiyoshi Kurosawa for “Tokyo Sonata” (Japan/The Netherlands/Hong Kong)
Sergey Dvortsevoy for “Tulpan” (Kazakhstan/Russia/Switzerland-Poland-Germany)
Nuri Bilge Ceylan for “Three Monkeys” Turkey/France/Italy)

BEST SCREENPLAY
Hong Sang-soo for Night and Day” (Bam guan at) (South Korea)
Suha Arraf and Eran Riklis for “Lemon Tree” (Etz Limon) (Israel/France/Germany)
Dervis Zaim for “Dot” (Nokta) (Turkey)
Behnam Behzadi for “Before the Burial” (Tanha do bar zendegui mikonim) (Iran)
Max Mannix, Kiyoshi Kurosawa and Sachiko Tanaka for “Tokyo Sonata” (Japan/The Netherlands/Hong Kong)

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY
Lee Mogae for “The Good, The Bad, The Weird” (Joheunnon Nabbeunnom Isanghannom) (Korea)
Kiiran Deohans for “Jodhaa Akbar” (India)
Cheng Siu-keung for “Sparrow” (Hong Kong)
Oleg Kirichenko for “Mermaid” (Russia)
Gokhan Tiryaki for “Three Monkeys” (Turkey/France/Italy)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS
Omarbekova Nesipkul for “Native Dancer” (Baksy) (Kazakhstan/Russia/France/Germany)
Hiam Abbass for “Lemon Tree” (Etz Limon) (Israel/France/Germany)
Akie Namiki for “United Red Army” (Jitsuroku Rengo Sekigun: Asama Sanso Eno Michi) (Japan)
Miao Pu for “Cherries” (Ying Tao) (China)
Daria Moroz for “Live and Remember” (Zhivi I pomni) (Russia)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR
Reza Naji for “The Song of Sparrows” (Avaze Gonjeshk-ha) (Iran)
Kim Yoon-suk for “The Chaser” (Chugyeogja) (South Korea)
Simon Yam for “Sparrow” (Man Jeuk) (Hong Kong)
Rajat Kapoor for “The Prisoner” (India)
Alireza Aghakhani for “Before the Burial” (Tanha do bar zendegui mikonim) (Iran)

Follow @Variety on Twitter for breaking news, reviews and more