Friday, May 18, 2007

 Morning 08:00 am 09:00 am 10:00 am 11:00 am 12:00 pm
 Afternoon 1:00 pm 2:00 pm 3:00 pm 4:00 pm 5:00 pm
 Evening 6:00 pm 7:00 pm 8:00 pm 9:00 pm 10pm – 12am

8:30

Les Chansons d’amour
Alma Films, Grand Theatre Lumiere, 95 mins.

Both
Critics’ Week, Salle Bunuel, 12 mins.

A via lacteal (The Milky Way)
Bras Filmes, Salle Bunuel, 88 mins

9:00

Heartbeat Detector
Films Distribution, Hilton, 144 mins.

9:10

Delice paloma
Les Films du Losange, Palais J, 134 mins.

9:30

Dragon Hunters
Futurikon, Gray 1, 3 mins.

Devil’s Dominos
American World Pictures, Gray 2, 90 mins.

Clubland
Goalpost Film, Palais B, 108 mins.

He Was a Quiet Man
Bleiberg Ent., Palais D, 99 mins.

Death Defying Acts
Myriad Pictures, Palais E, 20 mins.

Lucky Miles
Cineclick Asia, Lerins 3, 105 mins.

NZ Film showreel
New Zealand Film, Lerins 2, 15 mins.

House of the Sleeping Beauties
Atossa Film Prod., Lerins 1, 103 mins.

Wolfhound
Central Partnership, Riviera 1, 136 mins.

I Really Hate My Job
The Works Intl., Star 4, 85 mins.

Wicked Week-End
Wild Bunch, Star 3, 90 mins.

Aviva My Love
Roissy Films, Palais H, 107 mins.

Alice’s House
Wide Management, Palais F, 90 mins.

Apartment 1303
Montecristo Intl., Gray 4, 94 mins.

9:45

Maiko haaaan!!!
Nippon Television, Palais C, 120 mins.

9:45

Manual of Love 2
(Following Chapters) Filmauro, Olympia 3, 120 mins.

10:00

The Last Hour Shoreline Ent., Palais K, 105 mins.Raval, raval …
Coach 14, Palais G, 91 mins.

Ravenswood
Sooner Worldwide, Olympia 9,
92 mins.

Rocket Science
HBO Enterprises, Olympia 8,
101 mins.

Bonneville
Lightning Ent., Olympia 6, 104
mins.

Maradona, la mano de dios
Adriana Chiesa, Olympia 5,
113 mins.

The Power of the Game
Pathe Pictures Intl., Olympia
4, 94 mins.

Rocket Science
HBO, Olympia 8

Ravenswood
Global Cinema Group,
Olympia 9

Summer Rain
Sogecine & Sogepaq, Lerins 4, 115 mins.

Trivial
SND/M6, Lerins 2, 102 mins.

Lost in Beijing
Films Distribution, Riviera 2, 112 mins.

Nina Frisk
Trust Film Sales, Star 1, 82 mins.

Still Life
Memento Films, Palais I, 108 mins.

You Kill Me
Capitol Films, Arcades 2, 92 mins.

Jamshid and Khorshid
Documentary and Experimental Film Center, Palais E, 78 mins.

Jacquou le Croquant
Pathe Distribution, Arcades 3, 150 mins.

Largo Onoma, Gray 3, 90 mins.

11:00

The Banishment
Intercinema XXI Century, Grand Theatre Lumiere, 150 mins.

The Red Inn
Roissy Films, Lerins 3, 105 mins.

La route, la nuit
Critics’ Week, Miramar, 11 mins.

In Your Wake
Pyramide Intl., Miramar, 105 mins.

Terror’s Advocate
Wild Bunch Theatre Claude Debussy, 135 mins.

11:30

All In
Artist View Ent., Gray 2, 92 mins.

Ten-Inch Hero
Chris Davis Intl., Palais D, 92 mins.

Anim Nation
Short Films National Film Board of Canada, Palais F, 84 mins.

A House Divided
Imageworks Ent., Palais J, 113 mins.

Brooklyn Rules
Arclight Films, Star 4, 110 mins.

Hatchet
Echo Bridge Ent., Lerins 3, 93 mins.

Eight Miles High
Beta Cinema, Lerins 1, 114 mins.

Desert Dream
Rezo, Star 3, 120 mins.

The Unknown
Adriana Chiesa, Olympia 9 mins.

Xtc — Just Do Not Do It!
Bridge Ent., Palais H, 108 mins.

Kowboys
Wesley Road Films, Palais E, 24 mins.

Romeo & Juliette
Funfilm Distribution, Palais B, 102 mins.

Untitled private screening
Kevin Williams Associates, Arcades 1,

Black Water
AV Pictures, Gray 4, 90 mins.

NOON

Bloodrayne II: Deliverance
Boll, Gray 1, 94 mins.
Chamame — Music, People, Poetry
Capella Intl., Palais G, 104 mins.

La Sconosciuta
Adriana Chiesa, Olympia 9, 118 mins.

P2
Summit Entertainment, Olympia 8, 98 mins.

Eye in the Sky
Fortissimo, Olympia 5, 90 mins.

Scorpion
Bac Films, Olympia 3, 98 mins.

A Lost Man
MK2 Intl., Hilton, 97 mins.

Borderline
Max Films, Lerins 4, 5 mins.

The Mugger
Latinofusion, Lerins 2, 70 mins.

Flight of the Red Balloon
Films Distribution, Riviera 2, 97 mins.

Beaufort
Bavaria Film Intl., Riviera 1, 120 mins.

Triangle
Dreamachine, Star 1, 100 mins.

The Baker
Bankside Films, Palais I, 85 mins.

Music Within
Outsider Pictures, Palais E, 93 mins.

Pudor
Sogecine & Sogepaq, Palais C, 113 mins.

The Ferryman
New Zealand Film, Arcades 2, 110 mins.

The Genius Club
Eleven Arts, Gray 3, 114 mins.

Automaton Transfusion
Shoreline Entertainment, Majestic Hotel, 83 mins.

The Unknown
Adriana Chiesa Enterprise, Olympia 9

12:10

The Little Book of Revenge
Max Films, Lerins 4, 105 mins.

13:30

Dead Water
Film and Music Entertainment, Gray 2, 90 mins.

A Day With My Son
CJ Ent., Lerins 3, 109 mins.

My Fuhrer — The Truly Truest Truth About Adolf Hitler
Beta Cinema, Lerins 1, 90 mins.

Wristcutters: A Love Story
Fabrication Films, Star 4, 91 mins.

The Art of Negative Thinking
Nordisk Film, Star 3, 79 mins.

A Stray Girlfriend
Primer Plano Film Group, Palais J, 84 mins.

Shorts
Groupe Esra, Palais F, 108 mins.

The Workshop
Lumina Films, Palais D, 95 mins.

The Black Pimpernel
Intandem Films, Palais B, 95 mins.

Water Lilies
Films Distribution, Arcades 3, 85 mins.

Postal
Boll, Arcades 1, 106 mins.

Buried Alive
Odd Lot Intl., Gray 4, 90 mins.

14:00

Infinite Justice
Carnaby Intl., Gray 1, 93 mins.

Karma Confessions and Holi
iDream Independent Pictures, Palais G, 100 mins.

The Heart of the Earth
Handmade Films, Olympia 9, 100 mins.

Have Dreams, Will Travel
Reliant Pictures, Olympia 8, 90 mins.

Jump!
American World Pictures, Olympia 6, 105 mins.

Borderland
Lionsgate Films, Olympia 7 Seed Boll, Olympia 4, 92 mins.

Gone for a Dance
TF1 Intl., Lerins 4, 105 mins.

Let’s Say
Pyramide Intl., Lerins 2, 82 mins.

Fall Down Dead
New Films Intl., Riviera 2, 93 mins.

Wild Chicks in Love
Bavaria Film Intl., Riviera 1, 90 mins.

4 Months, 3 Weeks & 2 Days
Wild Bunch, Star 2, 113 mins.

Broken English
Dreamachine, Star 1, 96 mins.

Supergator
Intandem Films, Palais K, 115 mins.

Nearing Grace
Sooner Worldwide, Palais I, 105 mins.

Made in Jamaica
Cinemavault, Palais E, 105 mins.

Armin
MDC Intl., Palais C, 82 mins.

Seeds of Death
Gaumont, Arcades 2, 115 mins.

Magnus
Onoma, Theatre Claude Debussy, 86 mins.

Bullets, Blood, and Fistful of Cash
Shoreline Ent., Majestic Hotel, 118 mins.

Shanghai Baby
Easternlight Films, Gray 3, 100 mins.

14:15

Savage Grace
Dreamachine, Hilton, 89 mins.

14:30

Les Chansons d’amour
Alma Films, Grand Theatre Lumiere, 95 mins.

15:00

Bound by Chastity Rules
Cannes Classics, Salle Bunuel, 99 mins.

The Mosquito Problem and Other Stories
Agitprop, Miramar, 100 mins.

15:30

By Appointment Only
American Cinema Intl., Gray 2, 92 mins.

Death Sentence
Hyde Park Intl., Arcades 1, 110 mins.

Poultrygeist: Night of the Chicken Dead
Troma Ent., Palais B, 102 mins.

12:08 East of Bucharest
Coproduction Office, Palais H, 89 mins.

La mujer de mi hermano
Cinema Management, Star 3, 98 mins.

The Last Train
Telepool, Lerins 1, 122 mins.

Bog of Beasts
Media Luna Ent., Lerins 3, 82 mins.

Unearthed
Darclight Films, Star 4, 100 mins.

Speed Dating
Nonstop Sales, Palais J, 85 mins.

Disorder
Curb Ent., Palais F, 103 mins.

Riding With the King
Echo Bridge Ent., Palais D, 94 mins.

Shotgun Stories
Coach 14, Arcades 3, 90 mins.

Jesus, the Spirit of God
Cima Media Intl., Gray 4, 100 mins.

16:00

Jean de la Fontaine
Carrere Group, Gray 1, 90 mins.

First Flight
RS, Lerins 2, 95 mins.

Waiting for Someone
Roissy Films, Riviera 2, 97 mins.

Spinning Into Butter
Cinemavault, Riviera 1, 94 mins.

Film Noir
Wild Bunch, Star 2, 100 mins.

Air Buddies
Keystone Pictures, Palais K, 80 mins.

Shamo
Easternlight Films, Palais I, 110 mins.

The Squad, Street Sessions
Germany ’06 ITN Distribution, Palais E, 42 mins.

Unni, Another Story of an Indian Child
Ministere des Affaires Etrangeres, Palais C, 90 mins.

La Marea
Films Distribution, Palais G, 80 mins.

Mutum
TF1 Intl., Olympia 5, 95 mins.

Sweet Mud
Bavaria Film, Olympia 3, 97 mins.

Live!
Fortissimo, Olympia 1, 115 mins.

Brand Upon the Brain!
Dreamachine, Olympia 4, 95 mins.

Who Loves the Sun
Dream Ent., Lerins 4, 94 mins.

Untitled screening
CJ Ent., Arcades 2, 114 mins.

16:30

Terror’s Advocate
Wild Bunch, Theatre Claude Debussy, 135 mins.

17:00

Heartbeat Detector
Films Distribution, Hilton, 144 mins.

17:30

Nanking
Fortissimo, Gray 2, 91 mins.

The Boys IV
Christal Films, Gray 4, 120 mins.

I Want Candy
Ealing Studios, Arcades 1, 89 mins.

In Your Wake
Pyramide Intl., Miramar, 105 mins.

Plane Dead
Imageworks, Palais B, 93 mins.

The Band’s Visit
Bleiberg Ent., Lerins 3, 95 mins.

Nothing but Ghosts
Beta Cinema, Lerins 1, 116 mins.

In Memory of Myself
Scalpel, Star 4, 118 mins.

Trade
Hyde Park Intl., Star 3, 119 mins.

Gangster
Isis Cataegis Pictures, Palais J, 122 mins.

Bakushi — The Incredible Lives of Rope-Masters
Gold View, Palais H, 94 mins.

Scott Walker: 30th Century Man
Moviehouse Ent., Palais F, 90 mins.

Generation John Paul II
Crossroads Adyton Intl., Palais D, 100 mins.

La route, la nuit
Critics’ Week, Miramar, 11 mins.

Summer Days With Coo
Shochiku, Arcades 3, 137 mins.

18:00

Illegal Aliens
Artist View, Gray 1, 90 mins.

Fishtales
111 Pictures, Palais K, 90 mins.

Timber Falls
Arsenal Pictures, Lerins 4, 93 mins.

My Blueberry Nights
StudioCanal, Lerins 2, 111 mins.

Love Never to End
Toho, Riviera 2, 126 mins.

Untitled private screening
Kevin Williams Associates, Riviera 1,

Ain’t Scared
Gaumont, Star 1, 90 mins.

Pele
Cinema Producers Assn., Gray 3, 102 mins.

Opium — Diary of a Madwoman
(Invitation only) H20 M
otion Pictures, Olympia 7

Summer Scars
Jinga Films, Palais E, 75 mins.

Teen Spirit
SND/M6, Palais G, 90 mins.

My Aunt Aline
Delphis Films, Olympia 5, 100 mins.

Razzle Dazzle
Dreamachine, Olympia 4, 92 mins.

Las vidas posibles
Ministere des Affaires Etrangeres, Palais C, 78 mins.

Hallam Foe
Independent, Arcades 2, 95 mins.

19:00

Les Chansons d’amour
Alma Films, Grand Theatre Lumiere, 95 mins.

19:15

Fengming, a Chinese Memoir
Wil Prods., Salle du 60th, 186 mins.

19:30

Gucha — Distant Trumpet
The Match Factory, Star 3, 94 mins.

GG 19
Movie Members, Lerins 1, 140 mins.

And When Did You Last See Your Father
(Invitation only) Intandem Films, Olympia 2

20:00

The Devil’s Chair
Renegade Pictures, Gray 1, 87 mins.

Noah’s Ark
Filmexport Group, Star 2, 90 mins.

Moving McAllister
Tricoast Intl., Star 1, 93 mins.

The Nines
GreeneStreet Films, Palais K, 99 mins.

The Haunted School
Fortune Star, Palais J, 89 mins.

A Schoolgirl’s Diary
Pretty Pictures, Palais F, 90 mins.

The Russian Triangle
Intercinema XXI Century, Palais D, 110 mins.

One Night With the King
Media 8, Palais B, 126 mins.

Beckett’s Prisoners
Acid, Arcades 1, 85 mins.

Blonde and Blonder
(Private screening) Rigel Entertainment, Olympia 1, 91 mins.

Promo reels
Sahamongkolfilm, Lerins 3, 8 mins.

Walker Payne
Screen Media Ventures, Gray 4, 117 mins.

20:15

The Bodyguard 2
Sahamongkolfilm, Lerins 3, 105 mins.

A Lost Man
MK2 Intl., Hilton, 97 mins.

20:30

The Cold Flame
Infotainment China, Arcades 2, 93 mins.

Black Sheep
New Zealand Film, Arcades 3, 86 mins.

Mr. Lee vs. Mr. Lee
Prime Ent., Palais G, 98 mins.

Interview
Cinemavault, Riviera 1, 81 mins.

Udon
Pony Canyon, Lerins 4, 134 mins.

Lucid
America Video Films, Lerins 2, 90 mins.

Very Well Thank You
Gemini Films, Riviera 2, 102 mins.

Love in the Age of Fishsticks
Organized Mime Syndicate, Palais E, 98 mins.

The Elephant King
New Films Intl., Palais I, 94 mins.

Twin Daggers
Xi’an Mei-Ah Culture Communication, Palais C, 89 mins.

21:30

The Banishment
Intercinema XXI Century, Grand Theatre Lumière, 150 mins.

22:00

Suspiria
Cannes Classics, Salle Bunuel, 96 mins.

Magnus
Onoma, Theatre Claude Debussy, 86 mins.

For Eternal Hearts
IHQ, Palais H, 105 mins.

Ruby Blue
Target Ent., Palais D, 112 mins.

September Dawn
Sooner Worldwide Lerins 3, 120 mins.

22:30

Night Bus
Intramovies, Arcades 3, 120 mins.

20 Cigarettes
Smolko.Ru, Palais E, 90 mins.

La route, la nuit
Critics’ Week, Miramar, 11 mins.

Savage Grace
Dreamachine, Hilton, 89 mins.

In Your Wake
Pyramide Intl., Miramar, 105 mins.

24:30

Boarding Gate
Memento Films, Grand Theatre Lumiere, 105 mins.

More Scene

More From Our Brands

Access exclusive content