'Hedge,' 'Happy Feet,' 'Monster House' among best film contenders

See Nominees

Disney and Pixar’s “Cars” led the way with the most individual nominations for a feature at this year’s “Annie” awards while DreamWorks Animation had the most of any studio, garnering a total of 17 for “Over the Hedge” and “Flushed Away.”

Best feature film nominees for the annual kudofest sponsored by the International Animated Film Society are “Cars,” “Hedge,” WB’s “Happy Feet,” and Sony’s “Monster House” and “Open Season.”

Best TV show nominees are Disney Channel’s “Charlie and Lola,” Cartoon Network’s “Foster’s Home for Imaginary Friends,” Nickelodeon’s “The Fairly Oddparents” and “Wow! Wow! Wobbzy!” and, in the only broadcast network entry, Fox’s “King of the Hill.”

Disney’s “Bambi II” and “Winnie the Pooh: Shapes and Sizes” and Unviersal’s “The Adventures of Brer Rabbit” got the nod for best direct-to-DVD release.

Historian Stephen Worth will be honored with the June Foray award for a significant impact on animation, while indie animator Bill Plympton, “Dexter’s Laboratory” and “Samurai Jack” creator Genndy Tartakovsky, and Disney vet Andreas Deja will receive Windsor McCay lifetime achievement awards.

Winners will be announced February 11 at a ceremony in Glendale.

2006 ANNIE AWARD NOMINATIONS BY CATEGORY



PRODUCTION CATEGORIES


Best Animated Feature


Cars - Pixar Animation Studios
Happy Feet - Warner Bros. Pictures presents in association with Village Roadshow Pictures, a Kennedy Miller Production in association with Animal Logic Film
Monster House - Columbia Pictures Presents an ImageMovers/Amblin Production
Open Season - Sony Pictures Animation/Columbia Pictures
Over The Hedge - DreamWorks Animation


Best Home Entertainment Production


Bambi II - DisneyToon Studios
The Adventures of Brer Rabbit - Universal Animation Studios
Winnie the Pooh: Shapes & Sizes - DisneyToon Studios


Best Animated Short Subject


Adventure Time - Nickelodeon
Fumi and the Bad Luck Foot - Thunderbean Animation
No Time For Nuts - Blue Sky Studios
Weird Al Yankovic “Don’t Download This Song” - Acme Filmworks


Best Animated Television Commercial


Candy Factory - Kachen/Screen Novelties
ESPN “Believe” - Laika/house
Hilton “Dancing Couple” - Acme Filmworks
St. Louis Zoo “Giraffe” - Z Animation
United Airlines “Dragon” - DUCK Studios


Best Animated Television Production


Charlie and Lola - Tiger Aspect Productions
Foster’s Home for Imaginary Friends - Cartoon Network Studios
King of the Hill - Twentieth Century Fox TV
The Fairly OddParents - Nickelodeon
Wow! Wow! Wubbzy! - Film Roman, a Starz Media Co.


Best Animated Video Game


Flushed Away The Game - D3 Publisher of America, Inc.
Monster House - THQ, Inc.
SpongeBob SquarePants: Creature From the Krusty Krab - THQ, Inc.


INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES




Animated Effects


Scott Cegielski – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features
Keith Klohn – “Cars” – Pixar Animation Studios
David Stephens – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures
Erdem Taylan – “Cars” – Pixar Animation Studios
John David Thornton – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios


Character Animation in a Feature Production


Line Andersen – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features
Carlos Baena – “Cars” – Pixar Animation Studios
Gabe Hordos – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features
Bobby Podesta – “Cars” – Pixar Animation Studios
Kristof Serrand – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation


Character Animation in a Television Production


Joshua Jennings – “Moral Orel” – ShadowMachine Films
Eileen Kohlhepp – “Family Guy” – Fox TV
Sihanouk Mariona – “Robot Chicken” – ShadowMachine Films
Yu Jae Myung – Avatar “The Blind Bandit” – Nickelodeon


Character Design in an Animated Feature Production


Peter DeSeve – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios
Carter Goodrich – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures
Nicolas Marlet – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation


Character Design in an Animated Television Production


Ben Balistreri – Danny Phantom “King Tuck” – Nickelodeon
Mike Kunkel – The Life & Times of Juniper Lee “Party Monsters” – Cartoon Network Studios
Carlos Ramos – The X’s “Homebody” – Nickelodeon
Eric Robles – The X’s “You Only Sneeze Twice” – Nickelodeon


Directing in an Animated Feature Production


David Bowers & Sam Fell – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features
Tim Johnson & Karey Kirkpatrick – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation
Gil Kenan – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment
John Lasseter – “Cars” – Pixar Animation Studios
Carlos Saldanha – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios


Directing in an Animated Television Production


Shaun Cashman – The Grim Adventures of Billy & Mandy “Hill Billy” – Cartoon Network Studios
Craig McCracken – Foster’s Home for Imaginary Friends “Bus the Two of Us” – Cartoon Network Studios
Guy Vasilovich – Growing Up Creepie “The Tell-Tale Poem” – Mike Young Productions
Giancarlo Volpe – Avatar “The Drill” – Nickelodeon


Music in an Animated Feature Production

John Debney – “The Ant Bully” – Warner Bros. Pictures Presents in Association with Legendary Pictures, a Playtone
Production in Association with DNA Productions
Gordon Goodwin – “Bah Humduck! A Looney Tunes Christmas” – Warner Bros. Animation
Laura Karpman – “A Monkey’s Tale” – Dedica Group
Randy Newman – “Cars” – Pixar Animation Studios
John Powell – “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios


Music in an Animated Television Production


Brad Benedict, Mark Fontana & Erik Godal – Squirrel Boy “A Line in the Sandwich” – Cartoon Network Studios


John King – Shorty McShorts’ Shorts “Boyz on Da Run Part 1″ – Walt Disney Television Animation
Steve Marston – Jakers! “The Gift” – Mike Young Productions
James L. Venable & Jennifer Kes Remington – Foster’s Home for Imaginary Friends “One False Movie” – Cartoon Networks Studios


Production Design in an Animated Feature Production


William Cone – “Cars” – Pixar Animation Studios
Andy Harkness – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures
Michael Humphries – “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures
Paul Shardlow – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation
Pierre-Olivier Vincent – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features


Production Design in an Animated Television Production


Martin Ansolabehere – Foster’s Home for Imaginary Friends “Good Wilt Hunting” – Cartoon Network Studios
Alan Bodner – The Life and Times of Juniper Lee “Water We Fighting For” – Cartoon Network Studios
Bob Boyle – Wow! Wow! Wubbzy – “Tale of Tails” – Film Roman, a Starz Media Co.
Dan Krall – My Gym Partner’s A Monkey “Grub Drive” – Cartoon Network Studios
Sue Mondt – Camp Lazlo “Hard Days Samson” – Cartoon Network Studios


Storyboarding in an Animated Feature Production


Thom Enriquez “Over The Hedge” – DreamWorks Animation
William H. Frake III “Ice Age: The Meltdown” – Blue Sky Studios
Gary Graham “Over The Hedge” – DreamWorks Animation
Kris Pearn “Open Season” – Sony Pictures Animation/Columbia Pictures
Simon Wells “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features


Storyboarding in an Animated Television Production


Troy Adomitis – American Dragon: Jake Long “Breakout” – Walt Disney Television Animation
Ben Balistreri – Danny Phantom “Urban Jungle” – Nickelodeon
Li Hong – The X’s “You Only Sneeze Twice” – Nickelodeon
Shaut Nigoghossian – Danny Phantom “Reality Trip” – Nickelodeon
Adam Van Wyk – Hellboy “Sword of Storms” – Film Roman, a Starz Media Co.


Voice Acting in an Animated Feature Production


Maggie Gyllenhaal – Voice of Zee – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment
Sam Lerner – Voice of Chowder – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment
Spencer Locke – Voice of Jenny – “Monster House” – Columbia Pictures ImageMovers/Amblin Entertainment
Ian McKellan – Voice of the Toad – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features
Wanda Sykes – Voice of Stella – “Over The Hedge” – DreamWorks Animation


Voice Acting in an Animated Television Production


Keith Ferguson – Voice of Blooregard – Foster’s Home for Imaginary Friends “Squeeze the Day” – Cartoon Network Studios
Eartha Kitt – Voice of Yzma – The Emperor’s New School “Kuzclone” – Walt Disney Television Animation
Mila Kunis – Voice of Meg Griffin – Family Guy “Barely Legal” – Fuzzy Door Productions
Russi Taylor – Voice of Ferny – Jakers! “Mi Galeon” – Mike Young Productions
Patrick Warburton – Voice of Kronk – The Emperor’s New School “Kuzclone” – Walt Disney Television Animation


Writing in an Animated Feature Production


Rich Burns – “Brother Bear 2″ – DisneyToon Studios
Dick Clement & Ian La Frenais and Chris Lloyd & Joe Keenan and Will Davies – “Flushed Away” – DreamWorks Animation & Aardman Features
Dan Harman, Rob Schrab & Pamela Pettler – “Monster House” – Columbia Pictures Presents an ImageMovers/Amblin Entertainment
Dan Fogelman – “Cars” – Pixar Animation Studios


George Miller, John Collee, Judy Morris & Warren Coleman – “Happy Feet” – Warner Bros. Pictures Presents in Association with Village Roadshow Pictures, A Kennedy Miller Production in Association with Animal Logic Film


Writing in an Animated Television Production


Kirker Butler – Family Guy “Barely Legal” – Fuzzy Door Productions
Ian Maxtone-Graham – The Simpsons “The Seemingly Neverending Story” – Gracie Films
Tom Sheppard – My Gym Partner’s a Monkey “Nice Moustache” – Cartoon Network Studios
Dan Veber – American Dad “American Dad Afterschool Special” – Fuzzy Door Productions/Underdog Productions
John Viener – Family Guy “The Griffin Family History” – Fuzzy Door Productions


JURIED AWARDS




June Foray Award – Significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation.


Stephen Worth


Winsor McCay Award – Recognition of lifetime or career contributions to the art of animation.


Bill Plympton
Genndy Tartakovsky
Andreas Deja


Certificate of Merit


Bill Matthews
Michael Phallic
Mark Deckter
Eric Graff

Filed Under:

Follow @Variety on Twitter for breaking news, reviews and more