Soderbergh nominated as best helmer for two films

With 10 nominations, DreamWorks/Universal’s “Gladiator” and USA Films’ “Traffic” (with nine) led the field of noms for the fifth annual Golden Satellite Awards, to be presented by the International Press Academy at a ceremony held Jan. 14 at the Beverly Hills Hotel.

Both films are up for kudos in the category of motion picture drama, with the remaining noms including Universal’s “Billy Elliot,” U’s “Erin Brockovich,” Fox Searchlight’s “Quills” and Fine Line’s “Dancer in the Dark.”

Noms for motion picture, comedy or musical, are DreamWork’s “Almost Famous,” Warner Bros./Castle Rock’s “Best in Show,” USA’s “Nurse Betty,” U/Buena Vista’s “O Brother, Where Art Thou?” Fine Line’s “State and Main” and Par’s “Wonder Boys.”

Noms for foreign-language pic are Sony Classics’ “Crouching Tiger, Hidden Dragon” (China), “Goya in Bordeaux” (Spain), “Shower” (China), “His Wife’s Diary” (Russia), Miramax’s “Malena” (Italy) and Phaedra’s “The Terrorist” (India).

The 10 noms for “Gladiator” include Ridley Scott for director, Russell Crowe for actor in a drama, and Joaquin Phoenix for supporting actor in a drama.

“Traffic’s” noms include Steven Soderbergh for director and Benicio Del Toro for supporting actor in a drama. Soderbergh is competing against himself, since he’s also nominated for “Erin Brockovich.”

Francis Ford Coppola will be feted with the IPA’s newly named Mary Pickford Award for outstanding artistic contribution to the entertainment industry.

Other special achievement awards will be presented to Thom Mount, for his career of service in the entertainment industry; Robert Brown, new talent; “The West Wing,” television ensemble; and “Traffic” for motion picture ensemble.

The org presents noms in 24 film categories, as well as 10 TV races, and four new-media divisions.

The following is a list of nominees for all 38 categories:

MOTION PICTURES

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama

Joan Allen – THE CONTENDER (DreamWorks)

Gillian Anderson – THE HOUSE OF MIRTH (Sony Pictures Classics)

Bjork – DANCER IN THE DARK (FineLine Features)

Ellen Burstyn – REQUIEM FOR A DREAM (Artisan)

Laura Linney – YOU CAN COUNT ON ME (Paramount Classics)

Julia Roberts – ERIN BROCKOVICH (Universal/Columbia)

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Drama

Jamie Bell – BILLY ELLIOT (Universal Pictures)

Sean Connery – FINDING FORRESTER (Columbia)

Russell Crowe – GLADIATOR (DreamWorks/Universal)

Ed Harris – POLLOCK (Sony Pictures Classics)

Geoffrey Rush – QUILLS (Fox)

Denzel Washington – REMEMBER THE TITANS (Walt Disney Pictures)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Comedy or Musical

Brenda Blethyn – SAVING GRACE

Sandra Bullock – MISS CONGENIALITY

Glenn Close – 102 DALMATIANS

Camaeron Diaz – CHARLIE’S ANGELS

Jenna Elfman – KEEPING THE FAITH

Renee Zellweger – NURSE BETTY

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Comedy or Musical

George Clooney – O BROTHER, WHERE ART THOU? (Touchstone & Universal)

Michael Douglas – WONDER BOYS (Paramount Pictues)

Richard Gere – DR. T & THE WOMEN (Artisan)

Christopher Guest – BEST IN SHOW

Eddie Murphy – NUTTY PROFESSOR II

Edward Northon – KEEPING THE FAITH (Walt Disney Pictures)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role, Drama

Judi Dench – CHOCOLAT (Miramax)

Catherine Deneuve – DANCER IN THE DARK (FineLine Features)

Jennifer Ehle/Rosemary Harris – SUNSHINE (Paramount Classics)

Samantha Morton – JESUS’ SON

Julie Walters – BILLY ELLIOT (Universal Pictures)

Kate Winslet – QUILLS (Fox)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role, Drama

Jeff Bridges – THE CONTENDER (DreamWorks)

Robert De Niro – MEN OF HONOR (Fox)

Benicio del Toro – TRAFFIC (USA Films)

Albert Finney – ERIN BROCKOVICH (Universal/Columbia)

Bruce Greenwood – THIRTEEN DAYS (New Line Cinema)

Joaquin Phoenix – GLADIATOR (DreamWorks/Universal)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role, Comedy or Musical

Kate Hudson – ALMOST FAMOUS (DreamWorks)

Holly Hunter – O BROTHER, WHERE ART THOU?

Frances McDormand – ALMOST FAMOUS (DreamWorks)

Catherine O’Hara – BEST IN SHOW

Rebecca Pigeon – STATE AND MAIN

Marisa Tomei – WHAT WOMEN WANT

Best Performance by an Actor in a Supporting Role, Comedy or Musical

Willem Dafoe – SHADOW OF A VAMPIRE

Morgan Freeman – NURSE BETTY

Philip Seymour Hoffman – ALMOST FAMOUS

Tim Blake Nelson – O BROTHER, WHERE ART THOU?

Brad Pitt – SNATCH (distr. Columbia)

Owen Wilson – SHANGHAI NOON

Best Motion Picture, Drama

BILLY ELLIOT (Universal Pictures)

ERIN BROCKOVICH (Universal Pictures/Columbia)

DANCER IN THE DARK (FineLine Pictures)

GLADIATOR (Universal/DreamWorks Pictures)

QUILLS (Twentieth Century Fox, releasing co.)

TRAFFIC (USA Films)

Best Motion Picture, Comedy or Musical

ALMOST FAMOUS (DreamWorks)

BEST IN SHOW (USA Films)

NURSE BETTY (USA Films)

O BROTHER, WHERE ART THOU? (Touchstone/Universal Pictures)

STATE AND MAIN (Fine Line Pictures)

WONDER BOYS (Paramount)

Best Motion Picture, Foreign Language

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON (China-Sony Pictures Classics)

GOYA IN BORDEAUX (Spain – Sony Pictures Classics)

HIS WIFE’S DIARY (Russia)

MALENA (Italy-Miramax)

SHOWER (China -Sony Pictures Classics)

THE TERRORIST (India-Phaedra Cinema)

Best Motion Picture, Animated or Mixed Media

CHICKEN RUN (DreamWorks, THE WALLACE AND GROMIT FILMS)

DINOSAUR (Walt Disney Pictures, produced by Pam Marsden)

THE EMPEROR’S NEW GROOVE (Walt Disney Pictures)

RUGRATS IN PARIS, THE MOVIE (Paramount Pictures/Nickelodeon)

TITAN AE (Twentieth Century Fox)

Best Motion Picture, Documentary

DARK DAYS (dir. Mark Singer)

“EYES OF TAMMY FAYE” (LionsGate)

INTO THE ARMS OF A STRANGER (Warner Bros.)

ONE DAY IN SEPTEMBER

“RECKLESS INDIFFERENCE”

THE TRUE STORY OF MARION DAVIES (Timeline Films)

Best Director

Cameron Crowe – ALMOST FAMOUS

Philip Kaufman – QUILLS

Ang Lee – CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

Ridley Scott – GLADIATOR

Steven Soderbergh – ERIN BROCKOVICH

Steven Soderbergh – TRAFFIC

Best Screenplay, Original

Cameron Crowe – ALMOST FAMOUS

Susannah Grant – ERIN BROCKOVICH

Lee Hall – BILLY ELLIOT

Ken Lonergan – YOU CAN COUNT ON ME

David Mamet – STATE AND MAIN

Best Screenplay, Adapted

Joel Coen & Ethan Coen – O BROTHER, WHERE ART THOU?

Terence Davies – THE HOUSE OF MIRTH

Stephen Gaghan – TRAFFIC

David Self – THIRTEEN DAYS

Doug Wright – QUILLS

Best Original Score

Danny Elfman – PROOF OF LIFE (Warner Bros. Pictures)

Cliff Martinez – TRAFFIC (USA Films)

Ennio Morricone – MALENA (Miramax)

Rachel Portman – THE LEGEND OF BAGGER VANCE (Fox)

Hans Zimmer – GLADIATOR (Universal/DreamWorks)

Best Original Song

A Fool In Love – MEET THE PARENTS

I’ve Seen It All (Bjork) – DANCER IN THE DARK (Fine Line Features) (request soundtrack) Music By: Bjork Lyrics By: Bjork, Sjon Sigurdsson, Lars Von Trier

My Funny Friend And Me(Sting) – THE EMPERORS NEW GROOVE (Walt Disney Pictures) Music By: Sting & David Hartley, Lyrics By: Sting

Things Have Changed (Bob Dylan) – WONDER BOYS

Yours Forever – THE PERFECT STORM

Best Cinematography

Peter Andrews (Steven Soderbergh) – TRAFFIC (USA Films)

Michael Ballhaus, Asc – THE LEGEND OF BAGGER VANCE

Jeffrey L. Kimball – M:i-2

John Mathieson – GLADIATOR

Peter Pau – CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

Best Visual Effects

Kevin Mack – THE GRINCH (Universal)

Patrick McClung – CHARLIE’S ANGELS (Sony Pictures Imageworks Inc)

John Nelson – GLADIATOR (Universal/DreamWorks)

Richard Yuricich – M:i-2 (MISSION IMPOSSIBLE 2) (Paramount Pictures)

Kent Houston – VERTICAL LIMIT (Columbia Pictures)

Best Film Editing

Conrad Buff – THIRTEEN DAYS

Stephen Mirrione – TRAFFIC (USA Films)

Pietro Scalia – GLADIATOR (Universal/DreamWorks)

Tim Squyres – CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

Christian Wagner & Steven Kemper – M:i-2 (Paramount Pictures)

Best Sound

Frank Eulner – DINOSAUR (Disney)

Eugene Gearty – CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

Graham Heabicar & James Mater – CHICKEN RUN (Disney)

Mark P. Stoeckinger – M:I-2

Keith Wester – THE PERFECT STORM

Best Art Direction

Michael Corenblith – HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS

Keith P. Cunningham – TRAFFIC

Keith Pain – GLADIATOR

Don Taylor – THE HOUSE OF MIRTH

Tim Yip – CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

Best Costume Design

Monica Howe – THE HOUSE OF MIRTH

Deborah Scott – THE PATRIOT

Rita Ryack – HOW THE GRINCH STOLE CHRISTMAS

Janty Yates – GLADIATOR

Tim Yip – CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON

TELEVISION

Best Miniseries

AMERICAN TRAGEDY: OJ TRIAL (20th Century Fox/CBS)

JASON AND ARGONAUTS (NBC)

SALLY HEMMINGS: AN AMERICAN SCANDAL (CBS)

THE BEACH BOYS- AN AMERICAN FAMILY (ABC)

THE CORNER (HBO)

Best Motion Picture Made for Television

CHEATERS (HBO)

DIRTY PICTURES (Showtime)

FOR LOVE OR COUNTRY: THE ARTURO SANDOVAL STORY (HBO)

HARLAN COUNTY WAR (Showtime/Kopelson/Dir. Tony Bill)

NUREMBERG (TNT)

Best Performance by an Actress in a Miniseries or a Motion Picture Made for Television

Jennifer Beals – A HOUSE DIVIDED (Showtime)

Jill Hennessy – NUREMBERG (TNT)

Holly Hunter – HARLAN COUNTY WAR (Showtime)

Vanessa Redgrave – IF THESE WALLS COULD TALK (HBO)

Gena Rowlands – THE COLOR OF LOVE: JACEY’S STORY(CBS)

Best Performance by an Actor in a Miniseries or a Motion Picture Made for Television

Andy Garcia – FOR LOVE OR COUNTRY: THE ARTURO SANDOVAL STORY (HBO)

Louis Gossett Jr. – THE COLOR OF LOVE: JACEY’S STORY (CBS)

Bob Hoskins – NORIEGA: GOD’S FAVORITE (Showtime/Regency Ent/Arnold Milchen)

Matthew Modine – FLOWERS FOR ALGERNON (CBS0

James Woods – DIRTY PICTURES (Showtime)

Best Television Series, Drama

ONCE AND AGAIN (ABC)

THE FUGITIVE (Kopelson Telemedia/Warner Bros. TV)

THE PRACTICE (ABC)

THE SOPRANOS (HBO)

THE WEST WING (Warner Bros. TV/NBC)

Best Performance by an Actress in a Series, Drama

Gillian Anderson – X-FILES (Fox)

Tyne Daly – JUDGING AMY(CBS)

Edie Falco – THE SOPRANOS (HBO)

Allison Janney – THE WEST WING (Warner Bros./NBC)

Sela Ward – ONCE AND AGAIN (ABC)

Best Performance by an Actor in a Series, Drama

Tim Daly – THE FUGITIVE (CBS/Warner Bros. TV)

James Gandolfini – THE SOPRANOS (HBO)

Dennis Haysberg – NOW AND AGAIN(CBS)

Nicky Katt – BOSTON PUBLIC (20th Century Fox)

Martin Sheen – THE WEST WING (Warner Bros. Television)

Best Television Series, Comedy or Musical

FRASIER (NBC)

FRIENDS (NBC)

JUST SHOOT ME (NBC)

SEX AND THE CITY (HBO)

THE SIMPSONS (FOX)

Best Performance by an Actress in a Series, Comedy or Musical

Jenna Elfman – DHARMA AND GREG

Jane Krakowski – ALLY MCBEAL

Lisa Kudrow – FRIENDS

Wendie Malick – JUST SHOOT ME

Laura San Giacomo – JUST SHOOT ME

Best Performance by an Actor in a Series, Comedy or Musical

Robert Guillome – SPORTS NIGHT (ABC)

Sean Hayes – WILL & GRACE

Stacy Keach – TITUS

John Mahoney – FRASIER

Frankie Muntz – MALCOLM IN THE MIDDLE

NEW MEDIA

Computer Software

Best Interactive Product / Computer Educational

ACID DJ 2.0

BARBIE MAGIC GENIE BOTTLE

FAMILY TREE MAKER 8.0 DELUXE

NANCY DREW: MESSAGE IN A HAUNTED MANSION

Best Interactive Product / Computer Software

ADOBE PHOTOSHOP 6.0

GIANTS CITIZEN KABUTO

MECHNICAL WARRIOR IV

THE SIMS

THE TOMB RAIDER CHRONICLES

Best Interactive Product / Video Game

NINTENDO 64/ PERFECT DARK

NINTENDO 64/ THE WORLD IS NOT ENOUGH

SEGA DREAMCAST/QUAKE II

SONY PLAYSTATION 2/ FIFA 2001 MAJOR LEAGUE SOCCER

SONY PLAYSTATION/ FINAL FANTASY IX

Entertainment Systems

Best Internet Site

ATOMFILMS.COM (Atom Films)

BEATNIK.COM (Beatnik)

INSIDE.COM (Inside.com)

LAUNCH.COM (Launch Media)

REALGUIDE.COM (Real Networks)

Special Achievement Awards:

Mary Pickford Award for Outstanding Artistic Contribution to the Entertainment Industry:

FRANCIS FORD COPPOLA

Award for a Career of Outstanding Service in the Entertainment Industry:

THOM MOUNT

Outstanding New Talent:

ROBERT BROWN

Outstanding Television Ensemble:

WEST WING

Outstanding Motion Picture Ensemble:

TRAFFIC

Want Entertainment News First? Sign up for Variety Alerts and Newsletters!
Post A Comment 0