Fest names its faves

Animation programs

Bunch of Fives: Lower Orders, Australian Broadcasting Corp. with Telcast Intl.

The Canterbury Tales, Christmas Films/Beryl Prods./Pizzaz/Right Angle/Picasso Pictures for S4C with BBC Wales/HBO

Crashbox: Episode 2, Cuppa Coffee Animation with Planet Grande/HBO

Gogs: Gogwana, Aaargh! Animation with S4C/BBC

Petrushka, CASE Television for Channel 4

La Plante Humaine, Office national du film du Canada/Arcadia Films

Snow Cat, Snow Cat Prods./National Film Board of Canada with Channel 4

Arts docus

American Masters: Leonard Bernstein — Reaching for the Note, Thirteen-WNET/Unitel (Kirch Group)/NHK with Channel 4

Arthouse, The Lost Frescos, October Films for Channel 4 with NVC Arts/Ovation

Black and White in Colour, Czech Television

The Genius of Lenny Breau, Sleeping Giant Prods./Buffalo Gal Pictures with Bravo!/Vision TV/Craig Broadcasting

M.C. Escher, Cinemedia with NPS TV/RNTV

The South Bank Show: Ossie Clark, London Weekend Television

Children’s programs

Blabbermouth and Sticky Beak, Double Exposure for Channel 4

Eva and Adam: Episode 1, Sveriges Television

The Inventors’ Specials: Edison, The Wizard of Light, Devine Entertainment with Merlin Films Group

The Island on Bird Street, April Prods./M&M Prods./Connexion Films with Showtime

Love Bites: Episode 5, London Weekend Television

Rosie O’Donnell’s Kids Are Punny, HBO

Comedies

Ally McBeal: Theme of Life, David E. Kelley Prods. with Fox Broadcasting

Cold Feet: Episode 3, Granada Television

Frasier: Merry Christmas, Mrs. Moskowitz, Grub Street Prods. with Paramount

3rd Rock From the Sun: Dick & the Other Guy, Carsey-Werner Prods.

Will & Grace: Pilot, NBC Studios with Three Sisters Entertainment/Komut Entertainment

Continuing series

Ballykissangel: He Healeth the Sick, Ballykea Prods. for World Prods. for the BBC

Jonathan Creek: Episode 6, BBC

Law & Order: Hate, Studios USA with Wolf Films

NYPD Blue: Hearts & Souls, Steven Bochco Prods.

The Practice: The Defenders, 20th Century Fox with David E. Kelley Prods.

Touching Evil: Repentance, United Film & Television Prods./WGBH-Boston for Anglia Television Entertainment

History & biography:

The American Experience: Meltdown at Three Mile Island, Steward-Gazit Prods. with WGBH

BIOrhythm: Dr. Martin Luther King Jr., MTV Prods.

Chronique Couleur du Ghetto de Lodz, Apple Film Prods./Broadcast AV & TVP1/Canal Plus

The 50 Years War: Israel and the Arabs, BBC

Let It Come Down: The Life of Paul Bowles, Requisite Prods. with Banff Centre

Little Dieter Needs to Fly, ZDF/ZDF Enterprises/BBC/Cafe Prods.

Information programs

Honourable Murder, Sveriges Television with DR

Tortionnaire, France 2/CAPA

True Life: It Could Be You, MTV Networks

Zone Libre: L’Irian Jaya, Societe Radio-Canada

Made-for-TV movies

The Baby Dance, Egg Pictures/Pacific Motion Pictures with Showtime

De Gre ou de Force, France 2/Anabase Prods.

Iqbal, Radiotelevisione Italiana/Arte/Sveriges Television/Red Film Group

Lady Chatterley’s Lover, Czech Television

Shot Through the Heart, Alliance Communications Co. Pictures/Transatlantic Media Associates with BBC

Miniseries

Amongst Women, Parallel Films for BBC Northern Ireland with RTE/Irish Film Board

Le Comte de Monte Cristo, TF1/GMT Prods./DD Prods./Cite Films Prods./Mediaset

The Life to Come, Radiotelevisione Italiana

Tropic of Emerald, Emerald Films/NPS with RCTI/RTBF

The Unknown Soldier, Carlton Television

Vanity Fair, BBC

Performance programs

Hansel and Gretel, NVC Arts with Channel 4

John Leguizamo: Freak, HBO

Les Lecons de Tenebres, Kalamazoo Intl./France 3 with La Sept Arte

Tales From the Poorhouse, Crescendo Concepts for Teilifis na Gaeilge/RTE

Traditional Performing Arts on Stage: In the Cherry Blossom Forest, NHK

Popular science programs

Bees: A Life for the Queen, ORF — Austrian Broadcasting Corp./Adi Mayer-Film

Equinox: Big G, RDF Prods. with Channel 4

The Future Eaters: Eating the Future, Australian Broadcasting Corp./North South Prods. with ITEL/Natural History

Intimate Universe — The Human Body: First Steps, BBC/The Learning Channel

Lion Queen, Survival Anglia with National Geographic

Planet of Ocean: The Stream in the Dark, NHK/NHK Enterprise 21/Intl. Tele-Images

Short dramas

The Breakfast (Short Cuts), Irish Stage and Screen with RTE

Mary in the Attic, KRO Broadcasting Organization/de Luwte Production Co.

Most Important, Parzival Prods. with RTE

The Shadow of Your Smile, Gon Prods.

Spoonface Steinberg, BBC

Social & political docus

Absolute Truth, BBC with Vision TV

Cinema Itinerant — Reves et Illusions, WDR/Arte with Televizja Polska

Frontline: The Farmer’s Wife, David Sutherland Prods./WGBH Educational Foundation with Independent Television Service

Investigative Reports: The Farm, Life Inside Angola Prison, Gabriel Films

Journey to the Far Right, Compagnie des Phares et Balises for BBC/Arte

Manhole Children, NHK/NHK Enterprises 21/Efubun No Ichi

True Stories: The Valley, Mentorn Barraclough Carey for Channel 4/Suspect Device

Sports programs

City Dump, The Story of the 1951 CCNY Basketball Scandal, HBO

Escobar’s Own Goal, Double Band Films with Channel 4

Hitman Hart, Wrestling With Shadows, High Road Prods./National Film Board of Canada with TVO/Craig Broadcast Systems/A&E/CTV/BBC/La Sept Arte

The Man Who Jumped to Earth, BBC Wales

QED: Call of the Deep, BBC

Want Entertainment News First? Sign up for Variety Alerts and Newsletters!
Post A Comment 0